Dołącz do Miesiąca Różnorodności

Różnorodność i inkluzja w miejscu pracy są koniecznym elementem cyfrowej transformacji sprzyjającej spójności społecznej. Ta myśl przewodnia będzie towarzyszyła tegorocznemu Miesiącowi Różnorodności. Przez cały maj będzie można śledzić eksperckie debaty, zainspirować się dobrymi praktykami, a nawet skorzystać z weekendowego przeglądu filmów. To wszystko od 6 maja

6 maja na stronie internetowej kartaroznorodnosci.pl/diversitymonth oraz na profilu Karty Różnorodności na Facebooku wystartuje druga edycja Miesiąca Różnorodności. To cyfrowe wcielenie organizowanego przez wiele lat Ogólnopolskiego Dnia Różnorodności. Wydarzenie odbędzie się w ramach #EUDiversityMonth, ogłoszonego przez Komisję Europejską. W ten sposób sygnatariusze Karty Różnorodności, funkcjonującej już w 26 krajach UE, chcą wspólnie zwrócić uwagę na rolę budowania inkluzywnych społeczeństw i otwartego na różnorodność rynku pracy, co jest istotne zwłaszcza w kontekście odbudowy gospodarek po pandemii.

#MiesiącRóżnorodności adresowany jest do wszystkich osób, które interesują się tematyką zarządzania różnorodnością, rozwijaniem włączającej kultury organizacyjnej, ale także pragnących poznać najnowsze trendy HR, CSR i zrównoważonego rozwoju.

Różnorodność jest faktem, ale włączenie to wybór, który zależy od chęci przezwyciężenia naszej niewiedzy i stereotypów, które są w każdym z nas. Warto więc dzielić się wiedzą, okazywać wsparcie i solidarność osobom zagrożonym dyskryminacją. Zwłaszcza dziś, w czasie cyfrowej transformacji i konieczności wymyślenia rynku pracy i gospodarki na nowo oraz rosnących nierówności i wyzwań związanych ze spójnością społeczną.  Dlatego wraz z naszymi Partnerami, Komisją Europejską i EU Platform of Diversity Charters serdecznie zachęcam do śledzenia debat, dzielenia się refleksjami w mediach społecznościowych czy czerpania inspiracji podczas weekendowego przeglądu filmów. Razem pokażmy, że maj to #MiesiącRóżnorodności – mówi Marzena Strzelczak, prezeska, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, koordynującego Kartę Różnorodności w Polsce.

Czwartki z różnorodnością

Jednym z głównych punktów Miesiąca Różnorodności będzie cykl czterech debat, których celem jest wspólne zastanowienie się nad najważniejszymi wyzwaniami związanymi z zarządzaniem różnorodnością i budowaniem włączających miejsc pracy.

6 maja o godz. 10.00 odbędzie się debata “Praca w cyfrowym świecie. Jak tworzyć inkluzywną organizację w świecie popandemicznym”. Będzie ją można śledzić poprzez stronę kartaroznorodnosci.pl/diversitymonth oraz Facebooka Karty Różnorodności. Partnerem debaty jest Fundacja Veolia Polska.

Żartujemy sobie, iż  w ostatnim czasie to nie prezesi czy dyrektorzy IT mieli największy wpływ na transformację cyfrową w firmach, tylko COVID. Faktem jest, że w 2020 roku zmiany technologiczne zaakceptowali nawet ci, którzy im się do tej pory opierali. Jednak dla wielu osób, szczególnie starszych, wdrażane rozwiązania są poznawczym i emocjonalnym wyzwaniem. Prognozy demograficzne przewidują, że do 2030 roku połowa pracowników będzie miała ponad 45 lat. Nie wszyscy nadążać będą za postępem technologicznym, którego dynamiki już nawet nie jesteśmy w stanie uchwycić. Brak dostępu do świata w sieci, brak kompetencji cyfrowych to już dziś forma wykluczenia. Musimy zatem sprawnie działać, by skutecznie rozwijać społeczności, z którymi pracujemy. Istotnym wyzwaniem dla zarządów staje się też zapewnienie angażujących warunków pracy dla populacji różnorodnych wiekowo – mówi Agata Mazurek-Bąk, dyrektorka personalna Grupy Veolia w Polsce i dyrektorka HR Strefy Europy Środkowo-Wschodniej.

Czy praca hybrydowa, zdalna i praca w cyfrowym świecie zwiększa ryzyko dyskryminacji, czy je niweluje? Jakie są dobre praktyki firm, które pomagają zapewnić równość szans i inkluzję w organizacji funkcjonującej w świecie cyfrowym (np. osobom w różnym wieku, pełniącym różne role, mającym różny dostęp do zasobów technologicznych)? Na czym polega charakter wyzwań, które unaoczniła pandemia? Jakie działania i jakie refleksje są konieczne by w świecie cyfryzacji zadbać o pracowników o różnych poglądach, pochodzeniu, umiejętnościach, pełniących różne role i wyznających różne wartości? O tym w kontekście zmian w modelach pracy, które przyspieszyła pandemia, 6 maja o godz. 10.00 porozmawiają:

 • Katarzyna Siemienkiewicz – ekspertka prawa pracy Pracodawcy RP – wystąpienie wprowadzające;
 • Sylwia Gołębiowska, dyrektorka Departamentu Partnerstwa Biznesowego Santander Bank Polska;
 • Ewa Krupa, dyrektorka Kultury i Rozwoju, Kapitał Ludzki Orange Polska (online);
 • Agata Mazurek-Bąk, dyrektorka personalna Grupy Veolia w Polsce i dyrektorka HR Strefy Europy Środkowo-Wschodniej;
 • Rafał Hrynyk, Standard Development & Regulatory Affairs Leader for East Europe, 3M Company; Przewodniczący Platformy Promocji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy Pracodawców RP.

Następne debaty odbędą się w kolejne majowe czwartki i także rozpoczną się o godz. 10.00:

 • 13 maja – “Role opiekuńcze – praktyki w zarządzaniu pracownikami pełniącymi role opiekuńcze (dzieci, osoby starsze, inne osoby zależne)”;
 • 20 maja – “Dobrostan – o co powinien zadbać pracodawca w cyfrowym świecie” (partner debaty: BNP Paribas Bank Polska);
 • 27 maja – “Zarządzanie różnorodnością i inkluzją w dobie napięć społecznych” (partner debaty: BNP Paribas Bank Polska).

Przegląd filmów

Nowością w tegorocznej edycji Miesiąca Różnorodności są weekendowe przeglądy filmów o tematyce związanej z Diversity & Inclusion. Filmy będą dostępne bezpłatnie, ale konieczne jest posiadanie elektronicznych wejściówek. Będzie je można zdobyć wkrótce na stronie kartaroznorodnosci.pl/diversitymonth/przeglad-filmow/

BNP Paribas Bank Polska jest organizacją, która ceni różnorodność i prowadzi działania na rzecz inkluzywności adresowane zarówno do Klientów i pracowników, jak i otoczenia społecznego. Bardzo ważnym aspektem promowania różnorodności jest reprezentacja w dziełach kultury, dlatego inicjatywy, takie jak Przegląd Filmów Miesiąca Różnorodności są szczególnie potrzebne i wartościowe. Cieszymy się, że możemy przyczyniać się do zmiany na lepsze jako partner tego wydarzenia. Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału – mówi Małgorzata Petru, Diversity Officer w BNP Paribas Bank Polska.

Filmy będzie można oglądać podczas trzech majowych weekendów:

7– 9 maja

“Czyściciele internetu”(reż. Moritz Riesewieck, Hans Block; Brazylia, Niemcy, 2018, 88′);

“Bellingcat. Prawda w czasach postprawdy” (reż. Hans Pool; Holandia, 2018, 88′);

14 – 16 maja

 • “Marzycielki miast” (reż. Joseph Hillel; Kanada, 2020, 81′);
 • “Miara człowieka” (reż. Stéphane Brizé; Francja, 2015, 93′);

21-23 maja

 • przegląd filmów krótkometrażowych z Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych “17 Celów”.

#EUDiversityMonth

Polski #MiesiącRóżnorodności jest częścią European Diversity Month, organizowanego przez Komisję Europejską oraz EU Diversity Charters Platform, do której należy także Karta Różnorodności, koordynowana w Polsce przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

To święto różnorodności i inkluzji nie tylko w miejscu pracy, ale i całym społeczeństwie, okazja do pogłębienia wiedzy i budowania świadomości. Uroczysta inauguracja #EUDiversityMonth odbyła się 4 maja w formie spotkania wysokiego szczebla z udziałem m.in. Heleny Dalli, unijnej komisarz ds. równości. Wydarzenie to zgromadziło decydentów/ki, CEOs, sygnatariuszy Kart Różnorodności oraz organizacje działające na rzecz budowania inkluzywnego rynku pracy. Nagranie dostępne jest na stronie https://www.eudiversity-month2021.eu/.

Nie bójmy się zajmować wyraźnego stanowiska wobec różnorodności i podejmujmy działania. Pokażmy nasze zaangażowanie na rzecz równości i świętujmy wspólnie Europejski Miesiąc Różnorodności w maju 2021 r. Dzięki większej różnorodności w miejscach pracy stworzymy sprawiedliwszą i równiejszą Europę dla wszystkich – mówi Helena Dalli, komisarz UE ds. równości

Diversity IN Check

27 maja zostanie ogłoszony zostanie także skład pierwszej edycji “Diversity IN Check. Listy pracodawców najbardziej zaawansowanych w zakresie zarządzania różnorodności i inkluzji w Polsce”. Więcej informacji już wkrótce na kartaroznorodnosci.pl/diversitymonth

Szukasz inspiracji związanych z HR? Zapraszamy do lektury raportu Human Relations Trends 2025, w którym piszemy także o znaczeniu kwestii zrównoważonego rozwoju dla rozwoju pracowników w firmie.

Zapisz się na newsletter Goldenline, a otrzymasz bezpłatnie raport

„Human Relations Trends 2025”

Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne

Dodaj komentarz