6 powodów dlaczego najlepsi kandydaci nie zaglądają na oferty pracy

Najlepsi kandydaci najczęściej nie odpowiadają na ogłoszenia rekrutacyjne i nie sygnalizują na swoich profilach społecznościowych, że zainteresowani są zmianą pracy. Jednakże, kiedy kontaktuje się z nimi bezpośrednio pracownik działu personalnego czy headhunter, chętnie podejmują rozmowę na temat danej propozycji. Jakie są tego przyczyny?

1. Zadowolenie z obecnego miejsca pracy

Najczęstszym powodem, dla którego kandydaci nie zaglądają na portale z ogłoszeniami jest fakt, że aktualna praca w pełni ich satysfakcjonuje. Dobra atmosfera, możliwości rozwoju oraz atrakcyjne wynagrodzenie to kluczowe czynniki, wpływające na zadowolenie z miejsca pracy. Najlepsi kandydaci zazwyczaj nie narzekają na żaden z powyższych elementów. Dlatego nie czują potrzeby ani motywacji, aby szukać nowego zajęcia. W końcu zawsze bliższe jest nam to, co znamy.

2. Najlepsi kandydaci przyzwyczajeni są do kontaktu bezpośredniego

W niektórych branżach, specjaliści są dosłownie „rozchwytywani” na rynku pracy. Dotyczy to np. sektora IT, a także wielu kluczowych stanowisk z branży technicznej, finansowej, reklamowej i innych. Niektórzy kandydaci otrzymują nawet do 10 zapytań odnośnie zmiany pracy rocznie. Podobna sytuacja zachodzi w przypadku stanowisk na bardzo wysokim poziomie. Osoby z wieloletnim doświadczeniem, pełniące funkcje dyrektorów finansowych czy członków zarządów rzadko kiedy aplikują na ogłoszenia. Headhunterzy sami do nich dzwonią z atrakcyjnymi propozycjami pracy.

3. Specyfika branży

Na rynku pracy istnieją branże, w których kandydaci praktycznie wcale nie przeglądają ofert pracy. Do tego specyficznego segmentu należą domy mediowe oraz agencje reklamowe. Są to bardzo hermetyczne środowiska, w których 90% kandydatów zmienia pracę tylko za pośrednictwem headhunterów lub dzięki osobistej sieci kontaktów czy rekomendacjom.

4. Obawa przed niestabilną sytuacją na rynku pracy 

Wielu kandydatów obawia się niepewnej sytuacji na obecnym rynku pracy. Nie chcą oni szukać nowego zajęcia, jeżeli mają stabilne zatrudnienie. To brak stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa najczęściej motywują do działania. Gdy te potrzeby są zaspokojone, kandydaci wolą nie podejmować niepotrzebnego ryzyka.

5. Brak świadomości, co może zaoferować konkurencja

Część kandydatów, zwłaszcza tych, którzy pracują w jednej firmie już kilka lat, nawet nie zdaje sobie sprawy, że w innej organizacji mogliby mieć znacznie wieksze możliwości rozwoju oraz znacznie wyższe wynagrodzenie. Ponadto, często są to osoby bardzo lojalne, które już samą myśl o odejściu z pracy traktują jako swojego rodzaju „zdradę”.

6. Brak czasu i możliwości

Wiele firm blokuje swoim pracownikom strony z portalami, na których można znależć oferty pracy. A kiedy kandydat wraca po 8 czy 9 godzinach do domu, jedyne, o czym marzy to odpoczynek i spędzanie czasu z rodziną, a nie wertowanie propozycji pracy. Szczególnie, że podjęcie ryzyka, jakie niesie ze sobą zmiana pracy, rozpatruje w kontekście bezpieczeństwa całej rodziny.

Zmiana pracy to również spore obciążenie emocjonalne, dlatego wielu bardzo dobrych kandydatów nie chce narażać się na takie przeżycia z własnej inicjatywy. Dlatego też, najlepsze osoby najczęściej trzeba pozyskiwać samodzielnie.

Szukasz HR-owych inspiracji? Koniecznie przeczytaj Human Relations Inspirations Booka.


Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne