Human Relations Trends 2025: talent management

Jak rozwijać talenty w organizacjach? Podpowiada Alina Michałek, jedna z ekspertek raportu Human Relations Trends 2025

Wizja 2022

Jednym z głównych wyzwań i zarazem trendów na przyszły rok będzie skuteczna ocena ocena talentów w trybie zdalnym. To, że rekrutujemy zdalnie jest oczywistością, jednak proces ten będzie ewaluował. Skupimy się po pierwsze na różnorodności, rozszerzając poszukiwania poza własne granice geograficzne. Po drugie będziemy testować narzędzia, które pomogą nam dopasować odpowiednich kandydatów do właściwych stanowisk w oparciu o zestaw umiejętności i kompetencji. Drugim ważnym aspektem będzie elastyczność w zatrudnieniu.

Firmy stoją w obliczu długotrwałych zakłóceń i niepewności, co generuje zmienne potrzeby i krótkoterminowe działania. W związku z tym zapotrzebowanie w obszarze rekrutacji tymczasowych, zatrudnieniu na projekty będzie rosło.

Wizja 2025

Jeśli planujesz zatrudnić jutro, już dzisiaj zacznij proces przekwalifikowania pracownika. Uważam, że jedną z kluczowych umiejętności rekruterów za kilka lat będzie pozyskiwanie talentów za pomocą reskillingu i rekrutacji przez potencjał, zamiast szukania kogoś lepszego na rynku pracy. Dlaczego? Ponieważ coraz częściej oprócz odpowiednich kwalifikacji na danym stanowisku, stawiamy nacisk na umiejętności miękkie, takie jak komunikacja, współpraca, rozwiązywanie konfliktów, nastawienie na szukanie rozwiązań.

Dodatkowo pandemia pokazała, że niemal w każdym sektorze i na wielu stanowiskach oczekujemy szeregu nakładających się umiejętności, chociażby korzystania z technologii, nowych mediów, wirtualnej współpracy i zarządzania, proaktywnego myślenia czy zwinności w działaniu. Odejdziemy od statycznych, zamkniętych w danym obszarze miejsc pracy, w kierunku pracy międzyfunkcyjnej, projektowej, elastycznej, w której pracownicy będą mogli szybko i adekwatnie do potrzeb biznesowych realizować zadania.

Rekruterzy będą inaczej oceniać i zatrudniać talenty, stawiając w pierwszej kolejności na potencjał i umiejętności, które możemy przenosić i wykorzystywać w wielu obszarach.

Zapisz się na newsletter Goldenline, a otrzymasz bezpłatnie raport

„Human Relations Trends 2025”

Szukasz inspiracji związanych z swoimi HR-owymi wyzwaniami? Zerknij także Human Relations Inspirations Book przygotowany przez zespoły Goldenline i HRlink.


Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne

Dodaj komentarz