10 HR-owych inspiracji: marzec 2021 r.

Marzec to dla wielu z nas końcówka kwartału, wzmożony ruch w rekrutacjach, planowanie działań i… czas na nowe inspiracje. Zapraszamy do naszego przeglądu najciekawszych książek, gazet i wszystkiego, co przyda się każdemu, kto pracuje w, dla i z myślą o HR

  1. Jeśli szukamy inspiracji warto regularnie śledzić Wysokie Obcasy Praca. W najnowszym numerze polecam szczególnie uwadze tekst Doroty Warakomskiej o tym, że język ma też płeć – o czym zapominamy często także w procesach rekrutacyjnych czy codziennej komunikacji oraz wciągający tekst Jowity Michalskiej z Digital University o tym, jak digital łączy się ze zdrowiem.
  2. Pamiętajcie, że nie ma już polskiej edycji Harvard Business Review… Teraz znane wielu z nas czasopismo z dyrektorskich biurek i gabinetów to ICAN Management Review Polska. Tematem aktualnego numeru są nowe kompetencje liderów. W numerze znajdziecie też ciekawe materiały na temat reguły 80/20, przywództwa wspierającego dobrostan i… rozmowę oraz fragment najnowszej książki Jacka Kotarbińskiego dot. autentycznego marketingu XXI wieku.
  3. W moim przeglądzie tradycyjnie zaglądam także do wiodących tytułów HR-owych. Tematem marcowego numeru Personel Plus jest praca zdalna i hybrydowa. W numerze znajdziecie wiele konkretnych wskazówek zaserwowanych m.in. przez takich ekspertów jak Olga Żółkiewicz, Maciej Iwankiewicz, Katarzyny Gapskiej ze Schneider Electric, czy Blanki Borkowskiej z FM Logistic. Czy wiecie, że według badania Hays Poland i Uniwersytetu SWPS tylko 15 proc. pracowników ocenia efektywność pracy zdalnej średnio, nisko i bardzo nisko. Szczegóły w tekście Agnieszki Pietrasik z Hays „Blaski i cienie pracy zdalnej
  4. Z kolei HR Personel & Zarządzanie w marcu przygotował dla nas dodatek o Biznesie w czasie pandemii z ciekawymi case studies PwC, Wedla, Orange czy BNP Paribas. Tematem przewodnim głównego wydania jest temat Employee advocacy i tutaj rzeczywiście szczególnie warto zwrócić uwagę na tekst Grzegorza Turniaka o aktywnościach pracowników opartych na dobrych intencjach.
  5. Czym jest 4K, stanowiące klucz kompetencji XXI wieku? Jeremy Lamri opowiada o tym, jak kreatywność, komunikacja, krytyczne myślenie i komunikacja zawładną kompetencjami dzisiaj i jutra. Tym krótkim wprowadzeniem zapraszam do lektury jego książki „Kompetencje XXI wieku
  6. Czego HR-owców mogą nauczyć projektanci gier? Jak wykorzystywać filozogię mage thinking w życiu i biznesie? Na czym polega skuteczne i efektywne protoptypowanie działań? to Tylko niektóre z pytań, na jakie odpowiedzi znajdziemy w książce „Game Thinking w praktyce” autorstwa Radka Czahajdy i Marka Jangacza.
  7. Dobra rekrutacja jest jak sprzedaż… wizji rozwoju przyszłości. Dlatego w tym przęglądzie inspiracji polecam też książkę Łukasza KosuniakaTo jest social selling. Wykorzystaj potencjał mediów społecznościowych w sprzedaży i marketingu B2B” wydaną przez Marketer Plus. Na nieco ponad 200 stronach znajdzie konkretne porady nie tylko na temat social personal brandingu ale też przekuwania ich w działania sprzedażowe. Część z nich może stanowić świetny warsztat cyfrowego rekrutera. A przy okazji zapraszam na webinar Centrum Kariery Goldenline. 25 marca o godz. 18:00 wspólnie z Łukaszem Jarotą z Agencji Grow porozmawiamy o tym, jak dbać o nasze prywatne social media.
  8. Na koniec książkowego przeglądu jeszcze dwie pozycje godne uwagi. Warto zajrzeć do najnowszej książki wydawnictwa Agora autorstwa Billa Gatesa Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które mamy, zmiany, jakich potrzebujemy. Znajdziemy tam konkretne strategie nie tylko dla państw, ale też pracodawców i nas samych, które – także małymi krokami – pozwolą nam dbać o planetę. Warto także zajrzeć do najnowszej książki Davida M. Rubensteina „Liderzy. 30 inspirujących rozmów z największymi liderami naszych czasów. Założyciel Nike, Oprah Winfrey, Melinda Gates, czy była prezeska Pepsi Co. Indra Nooyi opowiedzą nie tylko o wyzwaniach współczesnego świata, ale uchylą też rąbka tajemnicy dot. swoich zmagań z codziennością i trudnościami
  9. Zanim pomyślimy o kolejnej integracji online – porozmawiajmy z naszymi pracownikami – radzi Urszula Zając-Pałdyna na swoim blogu HR na obcasach w tekście Inne oblicze pracy na home office. Jak wykorzystywać design thinking w projektowaniu procesów HR-owych? Praktyczne i iskrzące od konkretów case studies projektowania onboardingu w Interrisk przedstawia na bardzoHR Daria Siwka. Podczas wielkanocnych przygotowań warto też posłuchać podcastu EBon. W najnowszym, marcowym odcinku, Małgorzata Wojciekiewcz rozmawia z Andrzejem Zielińskim z Neuca o roli HR i EB w zaangażowaniu pracowników.
  10. Co słychać na Goldenline? Przez ostatnie trzy miesiące pojawiło się u nas ponad 100 inspirujących artykułów na blogu HR i w Centrum Kariery Goldenline. Szczególnie serdecznie zapraszam do lektury raportu Human Relations Trends 2025, a także e-booka o skutecznej rekrutacji. Polecam także podsumowanie wyników badania analityki HR w tekście: Czy pandemia zmieniła znaczenie działów HR. Tam z organizatorami badania, HRrebels, przygotowaliśmy dla Was dodatkową niespodziankę. Wszystkich rządnych wiedzy zapraszam już we wtorek 13 kwietnia na kolejny webinar HRlink i Goldenline. Tym razem będziemy mówić o skutecznych poleceniach pracowniczych. PS. Jeśli myślicie, że na Goldenline nikogo nie ma – to zerknijcie na garść lutowych statystyk. Bo są z nami już niemal 3 000 000 użytkowników. Z kronikarskiego obowiązku dodam, że formalnie HRlink stał się właścicielem Goldenline. Właśnie kończymy przygotowywać bardzo ciekawe narzędzie wspierające rekruterów i rekruterki.

Subiektywnego przeglądu dokonał Adam Piwek z HRlink i Goldenline.


Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne