Dlaczego warto informować o zarobkach w ogłoszeniu o pracę?

W wielu krajach, informacja na temat wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę podawana jest standardowo. W Polsce wciąż jest to bardzo rzadko spotykana praktyka. Pracodawcy przeważnie  nie chcą ujawniać poziomu płac w firmie swojej rynkowej konkurencji, a także obawiają się, że taka informacja automatycznie osłabiłaby ich pozycję w negocjacjach płacowych z rekrutowaną osobą.

Ponadto, utajnienie informacji o zarobkach daje firmie większą elastyczność w dotarciu do szerokiej grupy kandydatów, o różnym poziomie doświadczenia i oczekiwań finansowych. Dzięki temu, pracodawca może znacznie poszerzyć swą rekrutacyjną bazę danych. Warto jednak, przynajmniej w przypadku niektórych stanowisk, rozważyć uwzględnienie informacji o wynagrodzeniu, może ona bowiem przynieść naszej firmie istotne korzyści.

1. Oszczędność czasu

Udzielenie informacji na temat wynagrodzenia, pozwoli na znaczną oszczędność czasu i uniknięcie sytuacji, gdy dokumenty aplikacyjne wysyłają osoby o oczekiwaniach znacznie przewyższających budżet firmy. Rodzi to niepotrzebną frustrację po obydwu stronach.

Pamiętajmy również, że nie musimy podawać konkretnej kwoty, znacznie lepiej sprawdzi się orientacyjny przedział. W ten sposób, przyciągniemy wyłącznie kandydatów, których oczekiwania finansowe mieszczą się w przewidywanych przez firmę „‚widełkach” i unikniemy kłopotliwych, często znacznie przeciągających  proces  zatrudnienia negocjacji. 

2. Pozytywny wpływ na wizerunek pracodawcy

Ujawniając informację o płacach, budujemy wizerunek uczciwej i rzetelnej firmy, która jasno stawia sprawy i nie usiłuje zaniżać wynagrodzenia poniżej średniej rynkowej, wykorzystując  trudną sytuację na rynku pracy. Wśród kandydatów rozpowszechniony jest pogląd, że pracodawcy ukrywają informację o zarobkach głównie dlatego, aby móc”‚zaoszczędzić”, jeżeli znajdzie się osoba o oczekiwaniach poniżej zakładanego budżetu.

Ponadto, utajnienie wynagrodzenia rodzi często niepotrzebne plotki i spekulacje wewnątrz firmy, pracownicy bowiem zastanawiają się, czy  nowo przyjęta osoba nie otrzyma przypadkiem lepszych warunków finansowych niż ci, którzy  zostali wcześniej zatrudnieni na podobnym stanowisku.

Zamieszczenie informacji o zarobkach to wyraźny komunikat, że w naszej firmie obowiązują jawne i przejrzyste zasady wynagradzania. Z pewnością docenią to zarówno kandydaci, jak i pracownicy. Oczywiście, dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy płace w firmie rzeczywiście nie są indywidualnie różnicowane.

3. Informacja o płacach pomaga przyciągnąć kandydatów

Ze względu na wspomniany już fakt, że mało która firma uwzględnia w ogłoszeniu wynagrodzenie, kandydaci niewątpliwie docenią postawę pracodawcy, który zdecyduje się na ujawnienie tej informacji. Co więcej, wiele osób przed wysłaniem dokumentów aplikacyjnych, spekuluje na temat przewidywanych zarobków i często podejmuje decyzję na podstawie swoich (nieraz błędnych) przypuszczeń, a także plotek i  informacji z rynku, które bywają nieaktualne bądź nierzetelne.

Jeżeli oferowane przez naszą firmę wynagrodzenie jest rzeczywiście konkurencyjne, warto pochwalić się tym już na etapie ogłoszenia. Wiele kompetentnych osób, nie szukających aktywnie pracy, będzie skłonnych wysłać CV, jeśli zorientuje się, że ma szansę na znaczącą podwyżkę dochodów.


Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne

Dodaj komentarz