Mimo pandemii zaangażowanie pracowników wzrosło

W 2020 roku zaangażowanie pracowników w porównaniu z 2019 rokiem nieznacznie wzrosło – o 1 punkt procentowy. Według badania Enpulse wskaźnik ten wynosił 65%. Jak wskazują organizatorzy badania, danych nie można jednak uznać za jednoznacznie pozytywne

Raport Enpulse „Zaangażowanie 2020”

O pracownikach w pełni zaangażowanych możemy mówić dopiero po przekroczeniu wskaźnika na poziomie 70%. Z danych Enpulse wynika, że ponad połowa respondentów w polskich firmach nie osiągnęła takiego wyniku – co oznacza, że realnie zaangażowanych w pracę było tylko 42% zatrudnionych:

Wskaźnik zaangażowania na poziomie 65% to wynik pozytywny, aczkolwiek wgląd w szczegółowe dane pokazuje duże dysproporcje – aż 13% respondentów osiągnęło status niezaangażowanych – komentuje Magda Pietkiewicz, prezes Zmotywowani.pl, do których należy Enpulse. – Ta grupa czuje się nieszczęśliwa w pracy i może aktywnie szukać innego pracodawcy. Ważne, aby stale monitorować zaangażowanie pracowników i uważnie dopasowywać strategię HR do bieżących nastrojów. 

Na uwagę zasługuje jednak fakt, że pandemia i wszechobecne zmiany w modelach pracy nie wpłynęły na obniżenie wskaźnika wśród pracowników. Przeciwnie, COVID-19 mógł wręcz pozytywnie odcisnąć się na zaangażowaniu zatrudnionych:

Okazuje się, że wspólnota zagrożonych na różne sposoby przez Covid-19 wzmaga poczucie solidarności i paradoksalnie podnosi poziom zaangażowania, choćby tylko o jeden punkt procentowy – mówi dr Marek Benio z Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy.

Publikacja „Zaangażowanie 2020. Raport.” stanowi kompleksowe opracowanie wyników badania przeprowadzonego z wykorzystaniem metodologii Enpulse w 2020 roku (styczeń — grudzień) na rynku polskim. W badaniu udział wzięło 6436 pracowników polskich firm m.in. z branży transportowo-spedycyjnej, agencji reklamowych i eventowych, agencji HR, agencji pracy tymczasowej, hurtowni, a także firm zajmujących się odnawialnymi źródłami energii, instalacjami grzewczymi oraz projektowaniem i wykończeniem wnętrz.

Z raportu Zaangażowanie 2020 dowiemy się:

  • Czym jest zaangażowanie pracowników oraz w jaki sposób je badać we współczesnym świecie;
  • Jakie kluczowe czynniki budują zaangażowanie pracowników;
  • Które z tych czynników, patrząc na dane Enpulse, okazują się największym wyzwaniem przy budowaniu zaangażowania wśród pracowników na polskim rynku;
  • Przy pomocy jakich działań, narzędzi można budować zaangażowanie i tym samym poprawiać wyniki swojej organizacji.

Badanie przeprowadzone przez: Enpulse – kompleksową platformę badająca puls zaangażowania pracowników w organizacji. System Enpulse jest częścią Zmotywowani.pl. Pełen raport można pobrać TU.


Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *