Rekrutować… Samodzielnie czy z agencją?

Z dnia na dzień social media stają się coraz to ważniejszym narzędziem biznesowym oraz miejscem do dzielenia się swoimi doświadczeniami zawodowymi. Dlaczego więc z nich nie korzystać i nie czerpać jak największych korzyści z tego, co dają nam nowe media?

Coraz częściej duże firmy sięgają po pomoc agencji doradztwa personalnego oraz headhunterów, aby pozyskać z rynku jak najlepszych i najbardziej wartościowych kandydatów. Czy tylko firmy mające wystarczający budżet, aby zainwestować w oddanie rekrutacji firmom zewnętrznym, mają szansę na zatrudnienie kandydatów o wysokich lub specjalistycznych kwalifikacjach? Odpowiedz jest prosta: Nie! Obecnie dzięki portalom społecznościowym jak Goldenline dostęp do wykwalifikowanej kadry może mieć każda z firm, bez potrzeby przeznaczania na rekrutację wysokiego budżetu.

Co więc zrobić, aby odnieść sukces i dotrzeć do „Perełek”, które wniosą wartość dodaną dla naszej firmy?

Zostań headhunterem własnej firmy

Dzięki portalowi Goldenline i Ty możesz zostać łowcą głów. Wystarczy, że wpiszesz w Wyszukiwarce kryteria, które powinien spełnić kandydat „idealny” i przycisnąć magiczny przycisk „Szukaj”. Proste prawda? Teraz wystarczy już tylko wytypować kandydatów z którymi chciałbyś się skontaktować i voilà. O tym jak napisać wiadomość do kandydata przeczytasz tutaj.

Co daje nam wzięcie rekrutacji we własne ręce? Zalet jest oczywiście wiele

  1. Czas Twój, a czas agencji

Agencje doradztwa personalnego zajmują się setkami rekrutacji rocznie, niestety nigdy nie mamy pewności, że poświęcą należytą uwagę kandydatom dedykowanym do naszego procesu rekrutacyjnego. Takie ryzyko pojawia się zwłaszcza współpracując z agencjami, które nie mają jeszcze rozpoznawalnej na rynku marki. Ty natomiast mając świadomość jak ważna jest dla Ciebie współpraca z odpowiednią osobą, przeprowadzisz proces biorąc pod uwagę szczegóły, które mogą umknąć firmom zewnętrznym.

  1. Taniej, efektywniej, szybciej

Jak nie wiadomo o co chodzi to oczywiście chodzi o pieniądze. Po co inwestować tysiące w agencje doradztwa personalnego, skoro sam możesz zrobić to lepiej, efektywniej, szybciej? To przecież Ty wiesz najlepiej jakich pracowników potrzebuje Twoja firma oraz z kim chciałbyś współpracować. Dzięki wyszukiwarce kandydatów docierasz do osób, które doświadczeniem oraz wykształceniem będą odpowiadały Twoim wymaganiom i które jakością nie odbiegają od kandydatur zaprezentowanych przez agencję.

  1. Czy zaufasz kandydatom przesłanym przez agencję?

Nie, uprzednio i tak będziesz chciał ich sprawdzić i upewnić się, że wybór agencji jest słuszny, więc po co przepłacać za coś co i tak wolisz zrobić sam. Agencje maja tą przewagę, że same wcześniej spotykają się z kandydatem. Ale kto zatrudni osobę rekomendowaną wyłącznie przez agencję? Nikt. Każdy woli spotkać się z kandydatem przed podjęciem ostatecznej decyzji, zatem po co przedłużać czas rekrutacji?

  1. Wizerunek pracodawcy

Dzięki bezpośrednim poszukiwaniom już od momentu pierwszego kontaktu z kandydatem kreujesz wizerunek firmy. Ty znasz swoją firmę najlepiej, więc jesteś najlepszą osobą która może przekazać zalety potencjalnym kandydatom. Często kandydaci mają niemiłe doświadczenia w kontakcie z agencjami doradztwa personalnego, nie pozwól więc, aby Twój „kandydat idealny” zniechęcił się do współpracy z Twoją firmą tylko i wyłącznie przez wcześniejsze negatywne doświadczenia. Przy obecnym dynamicznie rozwijającym się rynku oraz wysokiej konkurencji, specjaliści są na wagę złota.

Bezpośredni kontakt z kandydatami ułatwi założenie profilu pracodawcy. To właśnie tam możesz dzielić się doświadczeniem, wiedzą oraz nowinkami. Po odwiedzinach na profilu Twojej firmy kandydat powinien poczuć profesjonalizm oraz pogłębić przekonanie, że to właśnie dla Ciebie chciałby pracować! Bądź więc kreatywny i zadbaj by Twój profil różnił się od pozostałych!

Nie ma wątpliwości, że poszukiwanie pracownika własnymi siłami wymaga determinacji, ale naszym zdaniem warto, ponieważ największą wartością firmy są ludzie.


Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne

Dodaj komentarz