Jakich pracowników szukali rekruterzy w II kwartale 2019 roku? Raport GoldenLine

W II kwartale 2019 pracodawcy szukali nowych pracowników równie intensywnie, co na początku roku. Chętnie korzystali z metody direct search, czyli bezpośredniego kontaktu z potencjalnym pracownikiem. W II kwartale roku za pośrednictwem Wyszukiwarki Kandydatów wiadomość od rekrutera otrzymało 61 378 osób posiadających profil zawodowy w serwisie GoldenLine.

Najczęściej poszukiwani byli specjaliści z obszarów: Inżynieria/Elektronika/Technologia, Instalacje/Utrzymanie/Serwis, Sprzedaż, Finanse/Ekonomia, oraz Informatyka/Programowanie. Najwięcej wiadomości rekruterzy wysłali do osób mieszkających w województwie mazowieckim, śląskim i dolnośląskim oraz do tych w wieku 30-40 lat.

Kogo szukali rekruterzy za pomocą Wyszukiwarki Kandydatów na GoldenLine?

W II kwartale 2019 roku wiadomość od rekrutera z zaproszeniem do procesu rekrutacji za pośrednictwem GoldenLine otrzymało 61 378 użytkowników posiadających profil zawodowy w serwisie. Jak wynika z analiz GoldenLine, wśród osób, które otrzymały wiadomość od rekrutera, 19% było z branży Inżynieria/Elektronika/Technologia. Na drugim miejscu znaleźli się kandydaci z branży Instalacja/Utrzymanie/Serwis (16%), na trzecim zaś Sprzedaż (16%). Tuż za podium uplasowały się osoby z branży Finanse/Ekonomia (13%) oraz Informatyka/Programowanie (11% osób, które otrzymały zaproszenie do procesu rekrutacji, miało zaznaczoną na profilu tę branżę).

Wiek poszukiwanych pracowników

W II kwartale 2019 roku rekruterzy wysłali najwięcej ofert pracy do kandydatów pomiędzy 30. a 40. rokiem życia – w tym wieku było 58% osób, które otrzymały zaproszenie do procesu rekrutacji. 31% osób, z którymi skontaktowali się rekruterzy, było w przedziale wiekowym 20 – 30 lat.

Z jakich województw pochodzą najczęściej poszukiwani pracownicy?

W II kwartale najwięcej wiadomości od rekrutera otrzymały osoby mieszkające w województwie mazowieckim (21%), śląskim (16%), dolnośląskim (12%), wielkopolskim (12%) i małopolskim (7%). Przy tym największe zapotrzebowanie rekrutacyjne jest w dużych miastach – spośród osób, które otrzymały w ubiegłym miesiącu wiadomość od rekrutera, 15% mieszka w Warszawie, 7% w Poznaniu, 5% we Wrocławiu, 5% w Krakowie oraz 4% w Łodzi.

Znajomość języków obcych – kogo szukali rekruterzy?

Znajomość języków obcych niezmiennie jest istotna dla rekruterów. Wśród osób, które otrzymały na GoldenLine zaproszenie do procesu rekrutacji bezpośrednio od pracodawcy, 78% włada językiem angielskim. Innym często występującym językiem jest język niemiecki (zna go 29% użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjski (10% użytkowników). Język francuski zna 6% osób, które dostały zaproszenie do procesu rekrutacji.

Jakich pracowników poszukiwali rekruterzy za pośrednictwem ogłoszeń o pracę?

W II kwartale 2019 roku pracodawcy zamieścili w serwisie GoldenLine 6 274 ogłoszeń. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie (19%) i śląskie (12%). 12% ofert dotyczyło pracy za granicą.

Jak wynika z analiz GoldenLine, największa liczba ofert była skierowana do osób pracujących w obszarze Produkcja i objęła 28% wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: Sprzedaż (18%), Obsługa klienta/Call Center (13% wszystkich ofert) oraz Inżynieria/Elektronika/Technologia (12% ofert).

Dodaj komentarz