Przegląd mediów – sierpień #2

Przed kolejnym ciepłym weekendem polecamy lekturę nowinek z branży HR i EB.

Bezrobocie na stałym poziomie

Według najnowszych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lipiec br zakończył się bezrobociem na poziomie 5,9% co oznacza że utrzymał się poziom z czerwca br.

W wielu juz branżach brakuje pracowników, co powoduje że może wyczerpać się możliwość kreacji nowych miejsc pracy w Polsce. Dziś dla prawie połowy organizacji (47% wg badania KPMG, Jak firmy w Polsce budują doświadczenie pracownika) rekrutacja staje się głównym celem. Wyzwaniem jednak jest nie tylko pozyskanie ale i utrzymanie pracownika. Wzrasta też odsetek niekontrolowanych odejść pracowników, który dotyka 40% badanych organizacji  i najczęściej występuje w branży spożywczej, budownictwie i nieruchomościach, nowoczesnych technologiach, sektorze chemicznym oraz transporcie. ¾ wszystkich niekontrolowanych odejść dotyczy stanowisk fizycznych i produkcyjnych.

Rośnie grupa pasywnych kandydatów

Wg raportu firmy Antal spada aktywność specjalistów i managerów na rynku pracy. Tylko co 4 specjalista deklaruje że przegląda oferty pracy i odpowiada na ogłoszenia. Rośnie tym samy pasywna grupa kandydatów, która dziś kształtuje się już na poziomie ok 68%. Rosnąca wśród specjalistów świadomość silnej pozycji na rynku pracy powoduje, że kandydaci są otwarci na oferty pracy, ale otrzymywane z polecenia znajomych czy bezpośrednio przez rekruterów na portalach networkingowych – np. GoldenLine czy LinkedIn.

To z kolei wzmaga potrzebę posiadania aktualnego profilu zawodowego. 81% ankietowanych twierdzi że posiada aktualny profil zawodowy, gdzie przed rokiem odsetek ten wynosił 70%.

Więcej informacji znajdziecie w materiale.

Płace w działach rekrutacji

Na jakie płace i benefity mogą liczyć pracownicy działów rekrutacji – informacje na ten temat znajdziecie w artykule przygotowanym na podstawie raportu płacowego Sedlak&Sedlak.

 

Dodaj komentarz