Sławek Łuczywek o rekrutowaniu osób Głuchych i Słabosłyszących

W nowej Scenie HR prezentujemy wywiad ze Sławkiem Łuczywkiem o rekrutowaniu i integracji osób niesłyszących.

Sławek Łuczywek – Głuchy dyrektor sprzedaży Migam oraz Pracy Bez Barier, który w swojej karierze pozyskał ponad 100 klientów biznesowych i instytucjonalnych, w tym takie marki jak T-Mobile, Orange, ING, PZU, PKO BP. W swoim życiu zawodowym pokazuje, że głusi mogą wszystko prócz słyszenia.

Praca Bez Barier to agencja pośrednictwa pracy dla Głuchych, startup z powodzeniem realizujący projekty finansowane z PARP.

 

Jakie są podstawowe różnice w rekrutowaniu osób niesłyszących w porównaniu ze słyszącymi?

: Należy na samym początku podkreślić fakt, iż Głusi i Słabosłyszący w 99% nie rozmawiają przez telefon oraz część z nich posługuje się językiem migowym. W związku z tym procesy rekrutacyjne należy tak zmienić, aby były w pełni dostosowane do ich specyfiki. Na przykład należy wykluczyć wszelkie rozmowy telefoniczne, np. wstępne interview. Mile widziane jest też wsparcie tłumacza języka migowego podczas całego procesu rekrutacyjnego.  

Jak powinien do takiej rekrutacji przygotować się rekrutujący?

Rekrutujący przygotowuje się do rekrutacji Głuchego tak samo jak każdego innego kandydata. Tylko musi być świadom, że może natknąć się na barierę językową. Głusi porozumiewają się z wykorzystaniem swojego języka naturalnego – Polskiego Języka Migowego. Po prostu podczas rekrutacji trzeba być przygotowanym na połączenie z tłumaczem. Oraz na to, że kandydat nie odbierze telefonu – nie dlatego, że mu się nie chce. Tylko dlatego, że nie słyszy.

Innowacyjna Platforma Aktywizacji przełamie barierę komunikacyjną dzięki naszym procedurom, dobrym praktykom i wykorzystaniu tłumaczy Języka Migowego. Praca Bez Barier współpracuje w tym zakresie z najbardziej rozpoznawalnym w Polsce startupem rozwiązującym problem komunikacyjny Głuchych, czyli z Migam. 

Jakie są metody selekcji pracowników w tym przypadku?

SŁ: Głusi są normalnymi ludźmi, którzy mogą wszystko oprócz słyszenia. Nie ma zatem żadnych specjalnych metod selekcji pracowników.

Kandydaci stają się pracownikami po spełnieniu wymagań, jakie są przed nimi stawiane. 

Jak integrować pracowników niesłyszących z pozostałymi członkami zespołu?

SŁ: Tak samo jak wszystkich, życzliwością i otwartością :) Jeden z naszych klientów przekazał nam informację, że dzięki zatrudnieniu Głuchego pracownika wszystkie zebrania stały się dużo efektywniejsze. W krótszym czasie załatwianych jest więcej spraw. Wszystko ze względu na szacunek współpracowników do niesłyszącego kolegi, który czyta z ruchu warg. 

 

 

Dodaj komentarz