Kongres HR Spółek Giełdowych SEG odbył się po raz szósty

19 i 20 kwietnia w Ossie spotkali się przedstawiciele działów HR spółek notowanych na warszawskim parkiecie, żeby porozmawiać o bieżących wyzwaniach i problemach. Podczas Kongresu dyskutowano m.in. o ewolucji roli HR w spółce giełdowej, o nowych wyzwaniach związanych z raportowaniem niefinansowym, z zarządzaniem danymi osobowymi i z motywacją kluczowych pracowników.

Pierwszy dzień wypełniły cztery dyskusje panelowe. W pierwszej debacie „Ewolucja roli HR w spółce giełdowej” moderowanej przez Krzysztofa Ogonowskiego (Prezes Zarządu, BPI Polska) wzięli udział: Mirosław Dudek (Change & Communications Global Lead w Mars Incorporated), Daniela Gotzmann (Dyrektor Personalny, Pfleiderer Group), Romeo Grzębowski (Prezes Zarządu, Extended DISC Polska) i Anna Węgrzyn (Kierownik Projektu, Ekspert HR, BPSC SA).

Badanie „Quo Vadis HR” pokazało, że tylko 7% respondentów uważa, iż HR w ich spółkach działa wyprzedzająco w stosunku do potrzeb biznesu. Uczestnicy Kongresu wskazali podczas dyskusji panelowej, że tylko w 26% przypadków HR jest postrzegany jako partner dla zarządzających w rozwiązywaniu strategicznych kwestii, a 20% twierdzi, że HR ma do tego wystarczające kompetencje. Zarówno paneliści, jak i słuchacze byli zgodni, że warto skorzystać ze zmian zachodzących w otoczeniu, aby przemodelować rolę HR i nadać mu znaczenie strategiczne – jest to wyzwanie, ale i wyjątkowa okazja. Co zrobić, aby to osiągnąć? Recepta uczestników inaugurującego panelu dyskusyjnego sprowadza się do 3 rekomendacji: (1) patrzeć na swoje działania oczami biznesu i mówić jego językiem – zamiast językiem HR, (2) zbudować kompetentny zespół HR, który będzie w stanie sprostać wymaganiom zarządzających (3) oraz włączyć się jako aktywny partner w zmiany, realizowane w firmach – wdrażając uporządkowane metody i wspierając menedżerów w ich wiodącej roli  w tych zmianach – opowiada Krzysztof Ogonowski, Prezes Zarządu, BPI Polska.

Kolejna sesja plenarna „HR jako hub raportowania niefinansowego w spółce giełdowej” była odpowiedzią na pytania:  Jakie korzyści płyną z raportowania niefinansowego? Jaki jest zakres raportowania w obszarze pracowniczym i społecznym? Jak stworzyć, wdrożyć i skutecznie monitorować polityki dotyczącej praw człowieka? W dyskusji pod batutą Piotra Biernackiego (Prezes Zarządu, Fundacja Standardów Raportowania) wzięły udział: Aneta Andruszkiewicz (Dyrektor Personalny, Grupa Unibep SA), Agnieszka Lechman-Filipiak (Radca Prawny, Partner kierująca praktyką prawa pracy, DLA Piper) oraz Agnieszka Maciejewska (Prezes Zarządu, Fundacja Liderek Biznesu).

Następnie odbyła się sesja „Rola HR w zarządzaniu danymi osobowymi” dotycząca takich zagadnień jak: zakres danych osobowych gromadzonych przez działy HR; gromadzenie danych wynikających z regulacji giełdowych, m.in. MAR; nowe regulacje UE i nowe sankcje w zakresie danych osobowych. W debacie wzięli udział: Monika Bogatko (Menedżer ds. Bezpieczeństwa, Benefit Systems S.A.), Grzegorz Leśniewski (Adwokat, Manager, Olesiński i Wspólnicy), Waldemar Paturej (Radca Prawny, CEO, Grupa HRC S.A.), Wiktor Surowiecki (Radca Prawny, Legal Counsel, ICAN Institute) oraz moderator Dariusz Witkowski (Dyrektor ds. Regulacji, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych).

Tematem czwartej sesji, zamykającej część merytoryczną pierwszego dnia Kongresu, były zagadnienia dotyczące motywacji kluczowych pracowników takie jak: czego oczekują dziś pracownicy; wspólne cele pracowników i pracodawców; jak spełnić oczekiwania w najbardziej efektywny sposób. Na ten temat rozmawiali: Agnieszka Byszek (Dyrektor medyczny, Braster), Tomasz Fronczak (Dyrektor Biura Programów Emerytalno-Oszczędnościowych, TFI PZU SA), Arkadiusz Siechowicz (Partner Zarządzający, Westhill Consulting) i prowadzący dr Mirosław Kachniewski, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

Kluczowych pracowników motywują głównie: poczucie sensu, autonomia i zbliżanie się do mistrzostwa w tym co robią.  Te elementy pozwalają budować długofalową motywację wewnętrzną. Równocześnie bardzo ważne są czynniki higieniczne, takie jak dobra, rynkowa pensja czy elastyczny czas pracy. Warto dba o dobrą formę psychofizyczną kluczowych pracowników pomagając im dbać o zdrowie. Nasi najcenniejsi ludzie uwielbiają się rozwijać, jednak rozwój musi być adekwatny i nowocześnie podany. Jedną z najskuteczniejszych form jest platforma grywalizacyjna – dzięki niej nasi kluczowi ludzie uczą się tam gdzie chcą, w efektywny i ciekawy sposób – mówi Arkadiusz Siechowicz, Partner Zarządzający, Westhill Consulting.

Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w grze terenowej „Grywalizacja w praktyce
– Odkoduj 5 cichych zabójców zaangażowania w Twojej firmie”.

Program drugiego dnia Kongresu to praktyczne warsztaty dotyczące m.in. zagadnień takich jak:

  • Zmiana roli HR a zmiana funkcjonowania firmy;
  • Jak HR może przygotować spółkę do raportowania informacji niefinansowych;
  • Nowoczesny proces rekrutacyjny a dane osobowe;
  • Kapitał ludzki i procesy HR w liczbach i wskaźnikach;
  • Najnowsze wyzwania w zakresie prawa pracy;
  • Usprawnienie zarządzania ludźmi dzięki Termometrowi Organizacji oraz analizie BIG DATA;
  • Bitwa o Talenty – zgrywalizowany program dla najlepszych, którzy wymagają tego, co najlepsze;
  • Jak zbudować przewagę pracodawcy na rynku?

 

W dobie postępujących zmian demograficznych, których skutki powoli zaczynamy odczuwać na rynku pracy, jak i zmian społeczno – pokoleniowych coraz trudniej jest utrzymać stabilną załogę i wysoki poziom zadowolenia wśród pracowników. Dlatego też coraz częściej pracodawcy zastanawiają się co zrobić, żeby uzyskać przewagę na rynku pracy i długoterminowo związać pracowników z firmą. Współczesne HR bardzo szeroko podchodzą do konkurencyjności warunków zatrudnienia, karnety na basen czy na siłownie nie robią już wielkiego WOW. Podstawą stają się pakiety medyczne dla pracownika i członków rodziny, mające na celu zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i szybkiego dostępu do specjalistów. Profilaktyka zdrowia dla poszczególnych grup zawodowych i wiekowych coraz częściej stanowi narzędzie mające na celu nie tylko promowanie zdrowego trybu życia, ale również mające służyć eliminacji ryzyk związanych ze spadkiem wydajności pracy czy np.  utrzymaniem ciągłości linii produkcyjnych, co ma już wymierne przełożenie kosztowe dla przedsiębiorstwa – Tomasz Fronczak, Dyrektor Biura Programów Emerytalno-Oszczędnościowych, TFI PZU SA.

Gospodarzem Kongresu było Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Partnerstwo nad wydarzeniem objęli: Fundacja Standardów Raportowania jako Partner Instytucjonalny; BPI Polska jako Partner Strategiczny; BPSC SA, DLA Piper, Extended DISC Polska, Olesiński i Wspólnicy oraz Westhill Consulting jako Partnerzy; Braster i PZU Zdrowie jako Partnerzy Medyczni; Tatra Holding jako Partner Organizacyjny oraz Unicomp WZA jako Partner Technologiczny.

Mimo, że każdy kongres to dwa dni wytężonych debat i dyskusji o bieżących problemach to tematy nigdy nie zostają wyczerpane, wręcz przeciwnie – powstaje lista nowych, na kolejne spotkanie. Dlatego już teraz mogę Państwa zaprosić na VII Kongres HR, który odbędzie się 18-19 kwietnia 2018 roku –  zapowiada Prezes SEG Mirosław Kachniewski.

Szczegółowe informacje na temat VI Kongresu HR Spółek Giełdowych SEG dostępne są na stronie internetowej www.seg.org.pl.

 

Dodaj komentarz