Przegląd mediów – styczeń #1

W świątecznej przerwie pojawiło się kilka ciekawych artykułów branżowych, które znajdziecie w najnowszym przeglądzie mediów. Dziś przeczytacie m.in. o tym, co najbardziej zawyża koszty rekrutacji, jak zmienia się prawo związane z rozwojem obcokrajowców i dowiecie się, czym są turkusowe organizacje. Do dzieła!

Przepis na udaną rekrutację

Z roku na rok coraz większą wagę przykłada się do mierzenia efektywności i obniżania kosztu rekrutacji. Można szukać coraz tańszych dostawców usług czy alternatywnych źródeł rekrutacji. Jednak tym, co najbardziej zawyża jej koszty, są nietrafione rekrutacje – gdy pracownik odchodzi po paru tygodniach czy miesiącach.

W przypadku firmy zatrudniającej 2000 pracowników z wynagrodzeniem na poziomie najniższej krajowej (1850 zł brutto), w której występuje rotacja na poziomie 20%, koszty nieudanych rekrutacji mogą sięgać prawie 8,8 mln zł w skali roku.

Aby tego uniknąć, podczas procesu trzeba wziąć pod uwagę m.in. stopień dopasowania kandydata do kultury organizacji. Jeśli po zatrudnieniu stwierdzi, że pracuje mu się w firmie niekomfortowo, nie będzie czuł żadnej chemii” z pozostałymi członkami zespołu, to szybko odejdzie. A wtedy znów trzeba będzie ponieść wydatki na rekrutację. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Przeczytaj o tym w artykule.

AAAAAZatrudnię obcokrajowca”

Wg sporządzonego przez Manpower Group raportu prawie połowa pracodawców ma problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Ratunkiem jest coraz częściej zatrudnianie obcokrajowców, zwłaszcza zza wschodniej granicy. Polscy przedsiębiorcy w samym tylko trzecim kwartale 2016 złożyli 313 tys. oświadczeń o zamiarze zatrudnienia pracowników z Ukrainy. Choć ich oczekiwania finansowe są już zbliżone do polskich, a w dodatku zatrudnienie wymaga nakładów na relokację, to dla wielu pracodawców jest to jedyna nadzieja. Równocześnie w Polsce zmienia się właśnie prawo związane z zatrudnianiem obcokrajowców. Procedury staną się bardziej skomplikowane, a zatrudnienie – czasochłonne i kosztowne. Więcej informacji na te tematy znajdziesz w artykułach HRstandard oraz HRNews.

Guru, Ninja czy może jednak Developer?

Kim jest typowy developer? Co go motywuje, a co drażni? Stack Overflow przebadał ponad 56 tys. programistów z 173 krajów. Niektóre wnioski z tego badania mogą zaskoczyć, jak choćby ten, że developerzy wolą być developerami, a nie guru. Nie da się też zaprzeczyć, że IT to branża bardzo zmaskulinizowana. Obserwując zespoły IT i ich sposób pracy, zwykle wydaje się, że ten stan ich zadowala. Jak się jednak okazuje, chętnie zobaczyłyby w swoich zespołach kobiety. A szerzej rozumiana diversity (różnorodność płciowa, etniczna itp.) jest istotna podczas wyboru pracodawcy dla aż 70% badanych. Więcej w artykule.

Czas turkusu

Wraz ze zmianą mentalności i oczekiwań kolejnych pokoleń zmienia się także sposób zarządzania organizacją. W najbliższym czasie receptą na problemy z motywowaniem pracowników stanie się (a w przypadku niektórych organizacji już się stało) zarządzanie oparte na zaufaniu i samodzielności. Turkusowe organizacje opierają zakładają także umożliwienie samorealizacji oraz skupienie się na celu, a nie zyskach. Szacuje się, że co najmniej 20% czołowych firm świata zastosuje wybrane elementy tej filozofii w niedalekiej przyszłości. Więcej na ten temat w artykule.

Lektura dodatkowa:

And for those who want to know more:

Dodaj komentarz