6 błędów, jakie najczęściej popełniają rekruterzy IT

Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem informacja, że rekrutacje do IT należą do tych najtrudniejszych. Od paru lat można zauważyć, że brakuje specjalistów na stanowiskach związanych z branżą informatyczną.

Podczas procesu rekrutacyjnego to firmy muszą się starać o kandydata, a nie na odwrót. Co zrobić, by nie zaprzepaścić szansy na współpracę, jakich błędów unikać?

1. Brak przygotowania merytorycznego rekrutera

Nie każdy jest specjalistą we wszystkim – ta zasada dotyczy również pracowników działów HR. Idąc na spotkanie lub planując odbyć wstępną rozmowę telefoniczną z kandydatem, zadbajmy o to, aby jak najlepiej się przygotować. Zacznijmy od źródła, czyli od miejsca, które dostarczy nam najbardziej rzetelnej wiedzy o specyfice pracy w tym dziale. Porozmawiajmy z osobami z IT z naszej firmy, postarajmy się dowiedzieć jak najwięcej podczas takiej rozmowy. Sprawdźmy, jak wygląda praca na danym stanowisku, użycia jakich technologii wymaga. Zadbajmy również o to, żeby podczas spotkania rekrutacyjnego była obecna osoba z działu IT – to ona zada pytania techniczne i związane ze znajomością wykorzystywanych technologii. Jeśli kandydat będzie miał jakieś pytania, uzyska odpowiedzi i unikniemy krępującej sytuacji gdy to my będziemy musieli odpowiadać na jego wątpliwości. Ważne, żeby w przypadku tej rekrutacji kandydat poczuł, że jesteśmy partnerem do rozmowy.

2. Brak zaplanowanego kształtu procesu rekrutacyjnego

Dzwoniąc do kandydatów, powinniśmy mieć już zaplanowane i ustalone, jak przebiegnie proces rekrutacyjny. Bądźmy przygotowani na pytania ze strony kandydata – czego może się spodziewać w nowej pracy i jakie czekają na niego zadania. Taką informację możemy zamieścić w ogłoszeniu lub w naszej Zakładce Kariera. Jeśli na samym początku przedstawimy kandydatowi plan działania, będzie bardziej zaangażowany w cały proces – będzie mógł się spodziewać, co go czeka. Nie przedłużajmy procesu, jeśli się da, skróćmy go do minimum lub postarajmy się zbadać jak najwięcej obszarów na jednym spotkaniu.

Każda firma ma inny pomysł na przeprowadzenie rekrutacji. Jeśli planujemy sprawdzać umiejętności oraz znajomość technologii, zadbajmy o to, żeby testy lub zadania były na odpowiednim poziomie i weryfikowały wszystkie niezbędne umiejętności. Podejdźmy do tego z pomysłem, w tym temacie z pewnością pomoże nam dział IT lub osoba, która już pracuje na takim stanowisku w naszej firmie.

3. Brak informacji zwrotnej

Niezależnie od rekrutacji udzielanie informacji zwrotnej kandydatowi jest ogromnie ważne i nie wszyscy o tym pamiętają. W przypadku rekrutacji na stanowiska IT warto pamiętać o udzielaniu feedbacku na bieżąco po każdym etapie rozmów. Jeśli z jakiegoś powodu zrezygnujemy z dalszych rozmów z kandydatem, warto o tym porozmawiać, wytłumaczyć dlaczego i podać konkretne powody. Feedback działa w obie strony, cenną informacją dla rekrutera będzie opinia kandydata – co mu się podobało, co go zniechęciło i dlaczego nie wybrał naszej oferty.

4. Sztampowe ogłoszenie

Pracownicy z branży IT raczej nie przeglądają ogłoszeń. Inicjatywa i kreatywność musi wyjść z naszej strony. Zapomnijmy o standardowych ogłoszeniach, w których zawrzemy wymagania i to, co oferujemy. Dobra atmosfera i fajny zespół to za mało, żeby przyciągnąć programistę. Nie bójmy się umieszczać wynagrodzenia na danym stanowisku, lepiej uniknąć nieporozumień już na samym początku rozmów.

Jeśli nie mamy pomysłu, jak podejść do takiego ogłoszenia, w pierwszej kolejności porozmawiajmy z obecnymi pracownikami na tym stanowisku – co na nich działa pozytywnie, co ich zniechęca, jakie informacje lub w jaki sposób przekazane zadziałałyby na ich, aby postanowili aplikować na naszą ofertę. Postarajmy się zdobyć jak najwięcej cennych informacji, dowiedzieć się o tej grupie jak najwięcej, ułatwi nam to dalsze działanie. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług Pracowni Employer Brandingu lub osób mających doświadczenie w tym obszarze.

5. Zaniedbana Zakładka Kariera na stronie firmy

Zakładka Kariera na stronie naszej firmy to jedno z pierwszych miejsc, które odwiedzi kandydat. Zadbajmy o to, żeby była ciekawa i pokazywała, jak na prawdę wygląda życie w naszej firmie. Na bieżąco wprowadzaj zmiany i prezentuj najciekawsze plusy, jakie twoja firma oferuje pracownikom.

6. Oczekiwanie na ogromny spływ CV na ogłoszenie

Tak jak już wcześniej wspomniałam, specjaliści z branży IT raczej nie wychodzą pierwsi z chęcią poszukiwania pracy. Pierwszy kontakt najczęściej należy do rekrutera. Przeanalizujmy, gdzie możemy znaleźć naszego wymarzonego pracownika, gdzie może zauważyć nasze ogłoszenie lub usłyszeć o naszej firmie.  Z pomocą przychodzi direct search. Dzięki takim narzędziom, jak Wyszukiwarka Kandydatów, rekruter może na własną rękę wyszukać idealnego kandydata, a następnie się z nim skontaktować, co zwiększy szanse na powodzenie procesu rekrutacyjnego.

Dodaj komentarz