Przegląd mediów – sierpień #2

Zajrzyjcie do nowego zestawienia nowinek ze świata HR i EB – dzisiaj o tym, dlaczego pracownicy odchodzą, o pracy w korporacji vs w start-upie i nowej akcji socialowej #myfirst7jobs.

Pracownik-Wolontariusz

Według badania Deloitte „Millennial Survey 2014″, 72 % respondentów, mając do wyboru pracę w dwóch firmach na tym samym stanowisku, wybrałoby tę, która angażuje się w działania związane z wolontariatem pracowniczym. W ramach wolontariatu pracownicy zwykle otrzymują dodatkowe „wolne” godziny lub dni, które mogą przeznaczyć na wybrane przez siebie akcje charytatywne. Czasem mają także wolną rękę, by stworzyć w firmie cały projekt od podstaw. Takie rozwiązanie dostarcza dodatkowych korzyści – jeśli zaangażowani w ten sam projekt zostaną także inni pracownicy, to grupa lepiej się zintegruje, co przełoży się na wyniki działań biznesowych. Zwiększy się także ich przywiązanie do firmy. Więcej na ten temat w artykule.

Czemu pracownicy odchodzą?

Z roku na rok rekruterzy mają na swoich barkach coraz więcej procesów rekrutacyjnych. Niestety, nie jest to powodowane wzrostem firmy, a odejściami pracowników, na których miejsce szybko trzeba znaleźć kolejnych. Według ankiety Job Openings and Labor Turnover Survey przeprowadzonej przez amerykański Department of Labour najważniejsze powody decydujące o odejściu pracownika to:

  1. brak zaufania ze strony szefa, który nie pozwala podwładnym decydować o niczym
  2. oczekiwanie ciągłej pracy/obsługi skrzynki mailowej także w trakcie zwolnienia lekarskiego, urlopu i w czasie wolnym po pracy
  3. kierownicy, którzy „zrzucają” temat podwładnym, gdy staje się niewygodny lub trudny
  4. brak elastyczności w stosunku do życia rodzinnego
  5. niedogadywanie się ze współpracownikami.

 

Więcej na ten temat znajdziecie tutaj (artykuł anglojęzyczny).

Korpo Goliat i Start-Up Dawid

Bezpłatna opieka medyczna, karty sportowe, praca 9-17 w nowoczesnym biurowcu w prestiżowej części miasta. Oraz brak elastyczności i przewidywalność pracy, które zabijają motywację. To główne powody, dla których pracownicy korporacji coraz częściej odchodzą do start-upów. Zawsze pod górę, ale przynajmniej coś się dzieje. Jest odpowiedzialność zamiast obowiązków, a efekty widać od razu. Czym jeszcze młode firmy mogą przyciągnąć do siebie doświadczonych specjalistów? Odpowiedź w artykule.

7 prac Herkulesa

Nareszcie Facebook został w pełni zagarnięty przez rekruterów. Do zabawy przyłączają się starzy i młodzi, kobiety i mężczyźni, kołnierzyki białe, niebieskie i wszelkich innych kolorów. A o co dokładnie chodzi? Oczywiście o #MyFirstJobs oraz kontynuację #‎MyFirst7Jobs‬. Dla wielu jest to najciekawszy łańcuszek, jaki do tej pory wymyślono.

Hasztag ‪#‎myfirst7jobs‬ pokochałem od momentu przeczytania pierwszej listy.

My też :) Kto jeszcze nie pochwalił się swoimi pierwszymi krokami na ścieżce zawodowej, niech szybko nadrabia. A jeśli brak Wam inspiracji, to sprawdźcie, jak zrobili to Wasi znajomi. Gwarantuję, że odpowiedzi niektórych przedstawią Wam ich w zupełnie innym świetle!

Zobacz odpowiedź 1

Zobacz odpowiedź 2

Zobacz odpowiedź 3

 

Lektura dodatkowa:

And for those who want to know more:

Dodaj komentarz