Przegląd mediów – lipiec #4

Przed weekendem zajrzyjcie do nowego przeglądu mediów – dziś dowiecie się, dlaczego warto budzić śpiących żołnierzy, co skłania Polaków do emigracji i jakie są nowe pomysły walki z niedoborem kandydatów w branży IT.

Śpiąca królewna czy śpiący rycerz?

Działy HR we wszystkich firmach dbają o rozwój zatrudnionych pracowników, m.in. określając ich luki kompetencyjne i dobierając odpowiednie działania, które mają je wypełnić. Równocześnie często skarżą się na brak efektu – pracownicy nie przyswajają otrzymanej wiedzy i działają niczym w letargu, przypominając śpiących rycerzy”. Z drugiej jednak strony, czy należy się dziwić? Jeśli ktoś dba o diagnozę moich kompetencji, określa lukę kompetencyjną, dobiera odpowiednie działania korekcyjne (np. treningi), skuteczne techniki sprzedaży czy zarządzania (…) to trudno się dziwić, że po kilku latach pojawia się syndrom śpiącego rycerza.” Po podpowiedzi, jak przełamać marazm oraz inercję,  warto zajrzeć do artykułu Budzenie „śpiących rycerzy” – nowe wyzwanie dla HR.

Wędrowne ptaki

Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na zawody, które nie wymagają obecności w biurze – m.in. social media managerów, programistów, tłumaczy. Taki tryb pracy pozwala m.in. na częstsze podróże. Równocześnie są to zawody, które funkcjonują w podobny sposób na całym świecie, zatem pracować w nich można realnie w dowolnym kraju. Według badań Work Service możliwość podróżowania i zwiedzania świata to jeden z najczęściej wskazywanych powodów skłaniający rodaków do emigracji zarobkowej. Istotniejszy nawet niż świadczenia socjalne. W ankiecie jako atrakcyjniejsze wskazywano tylko wyższe zarobki i lepszy standard życia. Więcej na ten temat w artykule Praca za granicą: Do emigracji skłaniają Polaków nie tylko zarobki, ale też możliwość podróżowania.

Kształcenie przyszłości

Komisja Europejska szacuje, że w 2020 roku liczba wakatów w branży IT osiągnie 900 tys. Mimo szybkiego rozwoju zawodu oraz wysokich zarobków, które gwarantuje, niewiele osób decyduje się na rozpoczęcie kariery programisty. Większość Polaków zakłada, że wymaga ona predyspozycji, których nie posiadają. Z taką opinią (oraz rosnącą liczbą wakatów w IT) chce walczyć Rada ds. Informatyzacji Edukacji, wprowadzając do szkół naukę programowania. Program ma wspierać budowanie kompetencji cyfrowych, rozwijanie kreatywności oraz logicznego myślenia. Dodatkowe informacje można znaleźć tutaj.

W tym szaleństwie jest metoda

Cały świat oszalał na punkcie Pokemon GO. Zdarzają się już nawet przypadki podporządkowania tej grze swojego życia (Ten mężczyzna rzucił pracę, żeby grać w Pokemon GO. Będzie podróżować po całym kraju). Prawdopodobnie niedługo urlopy sabbatical będą wykorzystywane nie na podróż dokoła świata, ale na ściganie pokemonów. Równocześnie jednak na Zachodzie pojawiają się już pierwsze przypadki wykorzystania gry na rzecz rekrutacji. Jak to zrobić? Więcej w (anglojęzycznym) artykule How to Use Pokemon Go As a Secret Recruiting Weapon.

Lektura dodatkowa:

And for those who want to know more:

Dodaj komentarz