Przegląd mediów – listopad #4

To już ostatni listopadowy przegląd mediów, a w nim: raport o rynku IT w Polsce, podejście pracodawców do Candidate Experience, pokolenie R i zastosowaniu grywalizacji w branży, której na pewno się tego nie spodziewacie. Zapraszamy!

Rodzinni, Rozwojowi i zRelaksowani

Dopiero co ucichły dyskusje na temat wyodrębnienia się najmłodszego pokolenia na rynku pracy, tj. pokolenia Z (czyli urodzonych w latach 90. i później), a już rozgorzała dyskusja na temat pokolenia R. W Stanach wyodrębnione ze względu na doświadczenie recesji, w Polsce – dużą wagę przykładaną do rodziny i relaksu. Niektórzy badacze traktują erki jako podgrupę w ramach pokolenia Z, inni jako odrębne pokolenie. Jedno jest pewne – erki mogą porządnie namieszać na świecie jako ci, którzy chcą żyć pełnią życia.

IT: Polska versus świat

Ukazała się już 2. edycja raportu IT@PL – rynek pracy IT w Polsce przygotowanego przez Antal International. Co 5. badany w ogóle nie zdecydowałby się na wyjazd za granicę. Dla pozostałych najważniejszą motywacją byłoby wyższe wynagrodzenie (72%) oraz lepsze perspektywy rozwoju (50%). Z kolei najsilniejszym motywatorem do powrotu do Polski jest już nie wynagrodzenie (24%), ale sytuacja rodzinna – tak deklaruje 41% badanych.

Jak firmy dbają o Candidate Experience?

Wyniki 3. edycji badania “Candidate Experience” wskazują jasno, że mimo coraz silniejszego rynku kandydata wzrasta liczba kandydatów, według których pracodawcy nie dbają o Candidate Experience (o 7 pp. w stosunku do 2014). Równocześnie jednak aż ¾ pracodawców uważa, że dba o relacje z kandydatami. Wyniki badania pokazują, że wyraźnie pogłębia się rozbieżność między deklaracjami pracodawców a opiniami samych kandydatów.

Grywalizacja i e-learning dobre dla każdego

O zaletach grywalizacji oraz wykorzystywania oprogramowania do rozwoju kompetencji wiemy wszyscy. Większość spośród nas jednak kojarzy je głównie z wielkimi korporacjami międzynarodowymi i tzw. białymi kołnierzykami”. Jednak Jastrzębska Spółka Węglowa udowadnia, że można je wykorzystać nawet w górnictwie. Dokładnie tak – górnik wcale nie musi być z technologiami na bakier. Artykuł wart przeczytania choćby po to, by się zainspirować i wyjść ze swojego pudełka.

P.S. A dla miłośników łączenia kropek na rozmowach rekrutacyjnych – piątkowa chwila relaksu :)

Polecamy również:

Dodaj komentarz