Jak pracodawcy kreują swój wizerunek

Obserwując ostatni rok można było zauważyć, że pracodawcy coraz więcej czasu poświęcają employer brandingowi. Analizując te poczynania, można powiedzieć, że niektórzy eksperci rynku EB patrzą na to przez pryzmat „szklanki do połowy pełnej” a inni „do połowy pustej”.

Optymizmem napawa fakt, że coraz częściej pracodawcy zaczynają od podstaw, czyli:

EVP – Employee Value Proposition

Rodzaj obietnicy złożonej kandydatowi. Jak to z obietnicami bywa, musi być dotrzymana. To jednak nie jedyne wyzwanie. Nasza obietnica nie może być taka sama jak u konkurencji, tylko dlatego, że fajnie brzmi, albo dlatego że sprawdza się np. w Google. Lepiej poszukać swojej tożsamości. Może ona być zupełnie inna niż u konkurencji i może okazać się, że właśnie ona jest magnesem dla dopasowanych do organizacji kandydatów.

Strategia EB

Jeśli ma się już swoje EVP, to można dążyć do tego, aby być lepszym pracodawcą i wiedzieć co można i co chce się poprawić. Tak jak w życiu osobistym, tak i w firmie ważne jest poznanie mocnych i słabych stron, aby móc wytyczyć kierunek rozwoju. Dzięki strategii organizacja ma możliwość osiągania celów i stawania się lepszym krok po kroku.

Określenie grupy docelowej

Pracując nad dwoma powyższymi punktami pracodawcy muszą dokładnie wiedzieć, do kogo kierują swoją ofertę i gdzie mogą znaleźć idealnych kandydatów, żeby móc dobrać właściwe kanały komunikacji.

„Najważniejszym zasobem są ludzie” – trąci myszką, ale ten slogan jest najważniejszy dla istoty pracy Działów HR i tym kierują się najlepsi pracodawcy. Uwaga – niekoniecznie musi to oznaczać, że to hasło będzie w opisie w zakładce kariera. Tym razem chodzi o czyny, a nie o słowa.

Jak zatem pracodawcy podkreślają, że ludzie są ważni?

Stawiają na liderów i ambasadorów marki

Pracownicy oraz potencjalni kandydaci, czyli ci wszyscy, którzy mieli do czynienia z danym pracodawcą, potwierdzą lub zaprzeczą stworzonemu EVP.  Stan idealny to taki, w którym pracodawcy nie zapomnieli uwzględnić pomysłów na angażowanie ludzi z wewnątrz i z zewnątrz organizacji w działania EB. Szukają liderów i promują postawy tych, którzy działają zgodnie z misją czy wartościami firmy. Przykłady takich działań można znaleźć śledząc Profile Pracodawców na GoldenLine. Może to być film:

Lub zdjęcia:

natek

A nawet standardowy druk z merytorycznym wkładem:

nokia

Dbają o opinie

Autentyczny i wiarygodny sposób na promocję informacji o pracodawcy. Kupując nowy samochód, sprzęt AGD i RTV czy wybierając szkołę, analizujemy opinie na dany temat i ilość gwiazdek przyznanych przez osoby zaznajomione z daną kwestią. Z marką Pracodawcy jest analogicznie, w końcu wybór pracodawcy to życiowa decyzja. Dobry pracodawca liczy się z opinią pracowników, a jeszcze lepszy pokazuje, że jest otwarty na dialog i czerpie z opinii inspiracje. Odniesienie się do opinii podkreśla w wiarygodny sposób:

• otwartość na feedback:

eb_żywiec

• zmianę na lepsze:

eb_natek

• nie wszyscy pracodawcy muszą być tacy sami, żeby pracowało się „lepiej niż gdziekolwiek indziej”

eb_golden

Coraz częściej pracodawcy integrują różne kanały komunikacji, aby nadać rozgłos każdej ważnej inicjatywie podjętej w ramach EB. Takie inicjatywy warte rozgłosu to: targi pracy, dni kariery, konferencje, akcje CSR, dni otwarte, zdobycie wyróżnienia w kategorii najlepszy pracodawca/rekruter/rekrutacja, warsztaty, szkolenia, imprezy integracyjne, uruchomienie zakładki kariera, świętowanie małych i dużych sukcesów pracowników itd.

Przychylność ambasadorów marki, prawda i dążenie do bycia lepszym pracodawcą powodują że wszelkie podjęte działania EB zyskują na zasięgu i pozytywnym odbiorze. Im szybciej zastosujesz sprawdzone metody do potrzeb swojej firmy, tym lepiej odczujesz efekty EB w organizacji. Zatem nie wahaj się, podejmij wyzwania EB w swojej firmie!

Dodaj komentarz