Noworoczne ostrzenie piły HRowca

Czytaliście 7 nawyków skutecznego działania Stephena Covey’a? Znaczna część z was pewnie tak – sporo ludzi to czytało, część słyszała o książce lub przynajmniej wie, że taka istnieje. Część z was pewnie jednak nie czytała, nie dobrnęła do końca lub nie pamięta dokładnie treści… Ten wpis jest dla was wszystkich.

Każdy z nawyków opisany we wspomnianej książce, jest w mojej ocenie wartościowy, ważny i faktycznie przekładający się na skuteczność naszych działań. Jednym z tych, na które staram się zwracać szczególną uwagę, jest ostrzenie piły. O co w nim chodzi? Otóż głównie o to, aby doskonalić swoje kompetencje i narzędzia, z których korzystamy. Covey w swojej książce opisuje przykład człowieka, który ścina drzewo – praca idzie mu wyjątkowo ciężko, przynosi nikłe efekty. Podchodzi do niego inna osoba i pyta dlaczego nie zrobi sobie przerwy na naostrzenie piły, którą ścina drzewo, wtedy praca szłaby dużo szybciej. Zapytany odpowiada, że nie ma czasu na ostrzenie piły, gdyż ścina drzewo…

Historia może mało branżowa, ale bardzo często spotykana. Jesteśmy w swoim życiu, w swojej pracy, bardzo często mocno zabiegani. Znajdujemy się w wirze obowiązków, które mechanicznie wykonujemy, zadania kolejno odpalamy jedne od drugich. Często w tym wszystkim zapominamy o tym, że warto byłoby na chwilę przystanąć i zastanowić się nad tym czy jesteśmy efektywni w tym, co robimy, czy być może warto byłoby zmienić schemat działania. Nie poświęcamy wystarczającej uwagi na rozwijanie swoich kompetencji, na poszukiwanie nowych narzędzi i rozwiązań. W konsekwencji efekty działań, które realizujemy nie są tak dobre jak mogłyby być lub czas realizacji zadań jest dłuższy niż powinien.

Warto przerwać ten schemat działania i dać sobie szansę na naostrzenie swojej piły. Nawet jeśli na chwilę trzeba będzie odłożyć realizowane zadania i zatrzymać się na moment, efekty pracy po naostrzeniu będą dużo lepsze.

biblioteka_HR

W jaki sposób można naostrzyć swoje narzędzie pracy będąc HRowcem? Możliwości jest co najmniej kilka, a to co najważniejsze, to po prostu zacząć szukać i znaleźć w sobie motywację do tego, aby zabrać się za działanie. W kolejnym kroku warto rozejrzeć się wśród poniższych elementów:

1. Uczestnictwo w szkoleniach, kursach, warsztatach

Daje nam to możliwość aktualizowania wiedzy i poznawania praktyk, które sprawdziły się w innych firmach. Jeśli wybierzemy kurs prowadzony przez wartościową osobę, na pewno będzie on dobrym początkiem ostrzenia piły. Dodatkową korzyścią jest także interakcja z innymi uczestnikami – wymiana doświadczeń wśród osób z różnych firm i czerpanie od nich inspiracji.

2. Uczestnictwo w wydarzeniach branżowych

Konferencje, spotkania, których jest coraz więcej w różnych częściach kraju. Jeśli odpowiednio trafimy, otrzymamy szansę na realne poszerzenie swojej wiedzy oraz na zaczerpnięcie niejednej inspiracji. Tutaj trudnością jest jednak znalezienie wartościowego wydarzenia. Wśród wielu możliwości, które się pojawiają, spośród kolejnych firm, które podejmują się organizowania konferencji i które czasami znienacka stają się ekspertem w jakieś sprawie, niełatwo jest odnaleźć wartościowe wydarzenie. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to kto jest organizatorem, a także kto zasila grono prelegentów. To powinno dać nam odpowiedź, czy będzie warto. Ważne, aby czerpać od najlepszych w danym obszarze, więc istotne jest sprawdzenie czy wydarzenie, na które się wybieramy da nam taką możliwość.

3. Aktualizowanie swojej wiedzy poprzez śledzenie branżowych blogów, grup tematycznych

Dzięki temu bez dodatkowych kosztów możemy być zawsze na bieżąco, śledzić aktualne trendy i poznawać nowe możliwości działania. Jest to najszybsza i najbardziej aktualna droga do tego, aby wiedzieć co aktualnie dzieje się w obszarze HR.

4. Czytanie

Książki, branżowe pisma, które są źródłem teoretycznych podstaw i rozwiązań, które można wdrażać w firmach. Istotne jest jednak to, aby czytać pozycje aktualne – wiedza HRowa, podobnie jak inne branżowe zagadnienia, dezaktualizuje się po pewnym czasie. Czytając warto zwracać uwagę na te pozycje HRowe, które są osadzone w kontekście biznesowym, gdyż analizowanie typowo teoretycznych rozważań nie bardzo wesprze nas w codziennej pracy i raczej zbytecznie zabierze czas niż naostrzy piłę.

5. Rozmowa i wymiana doświadczeń

Często jednym z najlepszych rozwiązań jest rozmowa z inną osobą z HR, z którą można omówić nasze wątpliwości, skonsultować rozwiązania. Dlatego też cenne są HRowe znajomości, interakcje podczas spotkań branżowych i networking, który później przekłada się na wartościowe kontakty. Dobrze w ten obszar wpisują się także np. branżowe śniadania/lunche, które dają uczestnikom możliwość nie tylko wysłuchania ekspertów w danym obszarze, ale także wymiany doświadczeń i spostrzeżeń między uczestnikami.

Warto pamiętać o tym, że kiedy dajemy sobie czas na to, aby ostrzyć piłę, nasza efektywność może być chwilowo niższa, gdyż potrzebny jest czas oderwanie się od starych schematów działań, a także na skuteczne korzystanie z nowego ostrza. Kiedy jednak ostrzenie piły wejdzie nam w nawyk, będziemy coraz bardziej skuteczni w realizowaniu swoich HRowych zadań.

Całość inspirowana jest książką „7 nawyków skutecznego działania” Stephena R. Covey’a oraz obserwacją HRowej rzeczywistości.

Dodaj komentarz