Jak rekrutować specjalistów IT. Część II

Kontynuujemy cykl porad dotyczących rekrutacji specjalistów z branży IT. W pierwszej części skupiliśmy się na szukaniu kandydatów. Dzisiaj radzimy co zrobić dalej, czyli jak skutecznie kontaktować się z kandydatami z tej branży.

Programista

Po wpisaniu najważniejszych słów kluczowych pozostaje nam screening profili. Dobrze jest zaangażować w ten proces osobę techniczną – przykładowo Managera IT, dla którego szukamy pracownika. Niech przekaże nam swoją wiedzę, tak byśmy mieli pewność na co zwracać uwagę, a na co nie.

Największa skarbnica wiedzy w profilach specjalistów IT znajduje się najczęściej w podsumowaniu, czyli na samej górze profilu. Zwróćmy szczególną uwagę na umiejętności, o których była już mowa w pierwszej części artykułu. Dla programistów jest to bardzo wygodny sposób do przekazania informacji na temat tego co faktycznie potrafią. Często poniżej znajdziemy też szczegółowe informacje na temat poziomu znajomości danej technologii. Możemy też spotkać się ze wskazówkami dla rekruterów – informacjami jakie oferty dla danego programisty byłyby ciekawe, w którym kierunku chciałby rozwijać – jest to bezcenna widza, którą nie tylko można, ale wręcz trzeba wykorzystać.

W treści wiadomości wysyłanej do kandydata odniesiemy się bezpośrednio do tego, co zawarł w swoim profilu – wówczas będzie wiedział, że jesteśmy faktycznie nim zainteresowani, że jest to wiadomość skierowana tylko do niego, w odróżnieniu od tych wysyłanych masowo. Warto też wskazać korzyści jakie ta osoba będzie miała ze zmiany pracy. Specjaliści IT docenią informacje konkretne – dotyczące technologii używanych w pracy, możliwości rozwoju oraz podnoszenia swoich kwalifikacji. Jeśli możemy zaproponować tej osobie zdobywanie certyfikatów – jak najbardziej o tym napiszmy. Dla osób z branży IT jest to niezmiernie istotna kwestia  – nie tylko lubią zdobywać nową wiedzę, ale też muszą być na bieżąco by nie wypaść z rynku. Z tego też powodu możemy napisać do jakiego zespołu ta osoba by dołączyła, podać linki do profili GoldenLine osób, z którymi by pracowała – dzięki temu kandydat sam sprawdzi czego ewentualnie od nich mógłby się nauczyć. Podajmy kontakt do siebie i/lub poprośmy o numer telefonu kandydata tak abyśmy jeszcze przez telefon mogli przedstawić szczegóły oferty.

Warto też zadbać o formę naszej wiadomości – absolutnie nie używajmy oficjalnego języka. Jeśli piszemy do programisty to z reguły jest to osoba młoda, która w swoim środowisku nie używa ani nie słyszy sformułowań typu „Szanowny Panie/ Szanowna Pani”. Taki język tylko odstraszy kandydata i prawdopodobnie nie uda nam się nawiązać z nim dobrej relacji.

Nie prośmy też o CV – po pierwsze już je mamy w formie profilu GoldenLine, po drugie – wybrany specjalista IT prawdopodobnie ma jeszcze za mało informacji na temat oferty by poświęcać czas na wysyłanie nam dokumentów aplikacyjnych.

Aby odnieść sukces w rekrutacji IT warto dostosować się do zasad jakimi ta branża się rządzi i mieć na uwadze jej specyfikę. Rekrutacja stanie się wtedy szybsza, bardziej efektywna i zaowocuje nowymi, jakże cennymi, kontaktami.

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie online – Rekrutacja oczami programisty. Nasi specjaliści przedstawią najważniejsze wskazówki jak rekrutować programistów. Ilość miejsc ograniczona! Zapisy pod linkiem.