Przegląd mediów – wrzesień #2

W drugim wrześniowym przeglądzie mediów HR i EB m.in. sposoby na efektywniejszą ocenę okresową, planowane zmiany w Kodeksie Pracy oraz pomysł firmy Capgemini na pozyskanie pracowników. Jak zawsze zachęcam do lektury i dzielenia się własnymi odkryciami w komentarzach pod tekstem.

Przegląd mediów HR 2

Kandydat czeka, aż praca go znajdzie

Na ogłoszenia rekrutacyjne zamieszczane w różnych serwisach odpowiada dziś o ok. 20 proc. kandydatów mniej niż rok wcześniej – przyznaje Piotr Mazurkiewicz, partner w firmie doradztwa personalnego HRK. Potwierdzają to również nasze obserwacje. Z dnia na dzień rośnie liczba użytkowników GoldenLine, którzy używają opcji „Szukam pracy”, aby zasygnalizować rekruterom swoją gotowość do zmiany miejsca zatrudnienia. Obecnie jest to blisko 100 tys. osób.

Jak zmienić rozmowę oceniającą w rozwojową

Ocena okresowa zarówno pracownikom jak i HRowcom nie kojarzy się miło. Ewelina Rypina–Cywińska, Partner Zarządzający w Exellon podpowiada w 10 punktach jak sprawić, by rozmowa w ramach procesu oceny była rozwojowa, a nie jedynie oceniająca. Warto zastosować te rady.

Zmiany w Kodeksie Pracy?

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje, że na wniosek pracownika lub w razie braku możliwości udzielenia mu dnia wolnego w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Obecnie nie ma możliwości, żeby pracownik, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy, wynikającą z pięciodniowego tygodnia pracy, otrzymał jakąkolwiek rekompensatę finansową. Przysługuje mu dodatkowe wolne. Rząd zapowiedział również zmiany w umowach na czas określony. Pracodawcy nie będą mogli zwalniać pracowników zatrudnionych na umowach czasowych z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia i na dodatek bez podania przyczyny.

Capgemini zachęca do relokacji

Firma wystartowała w tym tygodniu z programem „Akcja Relokacja”, który potrwa do końca roku. Spółka chce powalczyć o atrakcyjnych kandydatów z innych regionów Polski, zachęcając ich atrakcyjnym bonusem finansowym.

Polecamy również:

Z pamiętnika rekrutera

Na koniec, jako dodatek do kawy, polecam wpis z bloga happyhr.pl. Zobaczcie jak w rzeczywistości może wyglądać wycinek pracy nad przykładowym (wydawałoby się całkiem prostym) projektem rekrutacyjnym. Czy macie podobne refleksje?