Rynek pracy – I półrocze 2014 [infografika]

Pracodawcy najczęściej poszukują specjalistów IT; w tej branży wciąż mamy do czynienia z rynkiem kandydata – wynika z analizy ogłoszeń rekrutacyjnych opublikowanych w I półroczu 2014 roku w serwisie GoldenLine.pl.

Najwięcej ogłoszeń opublikowanych w tym okresie dotyczyło branży Informatyka/Programowanie. W zestawieniu na wysokiej pozycji pojawia się również sektor Informatyka/Administracja. Wyniki potwierdzają tendencję, którą można było zaobserwować już w poprzedniej edycji badania obejmującego cały 2013 rok. Wciąż mamy do czynienia z dużym rozwojem branży i rosnącym zapotrzebowaniem na kandydatów ze specjalistyczną wiedzą – jest ich na rynku mniej niż stanowisk pracy. Sytuacja ta powoduje znaczne trudności rekrutacyjne i stawia pracodawców przed niełatwym wyzwaniem pozyskania najlepszych kandydatów.

Z kolei informatycy i programiści niechętnie aplikują na ogłoszenia – 4 miejsce w zestawieniu osób aplikujących na oferty pracy. Wspomniane wyżej duże zapotrzebowanie na specjalistów IT powinno skłonić rekruterów do wypróbowania innych narzędzi rekrutacyjnych np. direct search.

Podobnie jak w 2013 roku, istotna część publikowanych ogłoszeń dotyczy sektora Sprzedaży. Kandydaci równie chętnie odpowiadają na oferty. Sprzedaż kojarzy się im często ze stanowiskami, które wymagają jedynie umiejętności miękkich, bez konieczności posiadania wiedzy specjalistycznej. Rynek szybko weryfikuje te przekonania. Dużo aplikacji spływa również na oferty z branży Marketing/Reklama/Public Relations, to konsekwencja m.in. dużej popularności zbliżonych kierunków studiów, z którą mieliśmy do czynienia w ostatnich latach. Niestety oferty z tej branży stanowią jedynie 3% całości publikowanych ogłoszeń.

Województwa, w których najczęściej szukano nowych pracowników, nie zaskakują. Na czele uplasowały się woj. mazowieckie, dolnośląskie, małopolskie, śląskie i wielkopolskie, czyli duże ośrodki miejskie skupiające rozwijające się wciąż firmy.

Na uwagę zasługuje grupa wiekowa, która w I półroczu 2014 najczęściej odpowiadała na oferty pracy – 57% aplikujących miało od 25 do 34 lat. Dane te pokazują, że na szukanie nowych możliwości zatrudnienia decydują się osoby, które pierwszą pracę mają już za sobą i dążą do poprawy sytuacji zawodowej oraz dalszego rozwoju.

Informacje dotyczące kandydatów i ofert pracy, na które zdecydowali się aplikować, pokazują jednocześnie, że GoldenLine jest serwisem, który skupia aktywnych zawodowo specjalistów i stanowi efektywną platformę do kontaktu z cenną grupą kandydatów.

Rynek pracy I półrocze 2014 [infografika]