#8: Zatrudnienie kandydata

Rozmowa kwalifikacyjna nie jest ostatnią częścią rekrutacji, po niej nastąpić musi wybór kandydata oraz kontakt z nim. Z tej części kursu dowiesz się, czy warto sprawdzać referencje potencjalnych pracowników, jak porównywać kandydatów po rozmowie kwalifikacyjnej i w jaki sposób się z nimi skontaktować.

Plan lekcji:

  1. Końcowa ocena kandydata
  2. Referencje
  3. Kontakt z kandydatami
  4. Ustalenie ostatecznych warunków współpracy
  5. Podsumowanie

Końcowa ocena kandydata

Zanim zaczniesz porównywać między sobą kandydatów po rozmowie kwalifikacyjnej, warto jest ustalić pewien wzór oceny. Zazwyczaj najlepsze wyjście to ustalenie paru najważniejszych atrybutów idealnego kandydata: np. wiedza techniczna, komunikatywność, dopasowanie do kultury organizacyjnej. Ważne, aby tych parametrów nie było zbyt dużo i żeby wyróżnić zarówno kompetencje miękkie i twarde. Następnie warto ustalić wspólną skalę dla wszystkich punktów, np. od 1 do 5.

Mając przygotowany arkusz oceny, możemy przystąpić do jego wypełnienia. Należy pamiętać, aby taką ocenę przeprowadzać tuż po rozmowie kwalifikacyjnej, aby nie skupiać się na porównywaniu danego kandydata do kolejnego podczas innej rozmowy. Co więcej, tak szybkie działanie nie “zamaże” nam cech danej osoby i nie zapomnimy o ważnych szczegółach.

Należy pamiętać, by dokonywać oceny wraz z kierownikiem działu, managerem lub innym pracownikiem, z którym potencjalnie pracować będzie nowa osoba. Obaj rekruterzy nie powinni raczej tworzyć oddzielnych ocen, lepiej stworzyć wspólny profil kandydata poprzez dyskusję poszczególnych punktów. Często zdarza się, że obie oceniające osoby mają nieco inne spojrzenie na różne kwalifikacje, wówczas ważne jest, aby podać konkretne, rzeczowe argumenty i ustalić wspólny pogląd. Wszystko po to, aby stworzyć rzeczywiście obiektywne podsumowanie kandydata.

Ostatnim elementem ocen kandydatów jest ich porówanie. Zdarza się, że nie jesteśmy pewni, kto będzie najlepszym nowym pracownikiem w naszej firmie. Nie sprawdzą się wówczas wyliczenia średnich użytych parametrów, należy postawić na dyskusję – przedyskutować mocne i słabe strony kandydatów. Kiedy wybierzemy już najbardziej wartościową kandydaturę, warto jeszcze upewnić się sprawdzając referencje.

Referencje

Najbardziej popularnym rodzajem referencji są te przedstawiane na piśmie. Jeśli kandydat posiada takie referencje, to dobrze o nim to świadczy – w przeszłości zadbał o ich wystawienie, prawdopodobnie stara się więc dbać o swoja karierę. Co więcej, poprzedni pracodawca chciał wystawić mu pozytywną opinię, a więc współpraca musiała przebiegać poprawnie.

Referencje na papierze mają oczywiście dużą wartość, jednak nie warto podchodzić do nich bezkrytycznie. Rzadko bywają całkowicie obiektywne, pracodawcy raczej nie wpisują negatywnych cech kandydata. Zdarza się nawet, że część firm ma jedną “formatkę” do referencji i każdy żegnający się z przedsiębiorstwem pracownik otrzymuje dokument z tą samą treścią.

Dlatego też referencje pisemne nie powinny być najważniejszym kryterium doboru odpowiedniego kandydata. Zdecydowanie większą wartość mają informacje zebrane poprzez wywiad telefoniczny.

Tylko bezpośredni kontakt z byłym pracodawcą może dać nam pełen obraz służbowej przeszłości kandydata. Dzięki takiej rozmowie dowiesz się, czy potencjalny pracownik cię nie oszukuje, czy poprzednie firmy były zadowolone z jego pracy, możesz poznać również ocenę jego charakteru i predyspozycji. Rozmowa telefoniczna może dać ci znacznie bardziej wartościowe informacje niż suchy tekst klasycznych referencji.

Jak takie referencje zdobyć? Po pierwsze: zawsze dzwoń tylko do tych osób, które zostały rekomendowane przez już pozytywnie ocenionych kandydatów. Nie ma sensu tracić czasu, zarówno Twojego, jak i kandydata, jeśli już wiesz, że danej osoby nie zatrudnisz.

Po drugie: Przeprowadzaj rozmowy tylko z tymi osobami, które zostały Ci polecone bezpośrednio przez kandydatów. Poproś ich najpierw o numery telefonów, a także o to, aby poinformowali swoich byłych przełożonych o tym, że będziesz do nich dzwonić.

Po trzecie: Ułóż wcześniej schemat rozmowy i listę kilku pytań, które chcesz zadać rozmówcy.

 light-bulb

Wskazówka
Rozmowy z byłymi przełożonymi przebiegają zazwyczaj w miłej atmosferze, a rozmówcy starają się ukazać głównie pozytywne cechy kandydata. Bardzo rzadko zdarzają się negatywne opinie.

Ostatnim rodzajem referencji są referencje GoldenLine, które można znaleźć na profilach kandydatów. Łatwo do nich dotrzeć, jeśli skorzystasz z Wyszukiwarki Kandydatów GoldenLine. Wertując Internet zwróć uwagę, czy dana osoba nie udziela się może pod swoim nazwiskiem na specjalistycznych forach internetowych, nie prowadzi bloga lub profesjonalnej strony internetowej. Jeśli tak jest, zwróć uwagę na język wypowiedzi i wiedzę techniczną kandydata. Taka aktywność może być jego dużym plusem, potwierdza też w taki sposób zainteresowanie tematem i swoje kompetencje.

Kontakt i ustalenie warunków współpracy

Jeśli wiemy już, który kandydat najbardziej nadaje się do pracy na danym stanowisku i sprawdziliśmy referencje tej osoby, pora spotkać się z nim w sprawie warunków zatrudnienia. Należy przedyskutować kwestie zarobków, premii, formy zatrudnienia, urlopów, spraw socjalnych, czasu rozpoczęcia pracy i tym podobnych konkretów. Zazwyczaj to spotkanie nie jest zbyt długie, raczej nie oceniamy wówczas kandydata, skupiamy się na wymaganiach danej osoby i naszych możliwościach.

Na koniec warto poinformować wszystkich kandydatów o Twojej decyzji, nawet jeśli jest negatywna. Jest to bardzo ważne z kilku powodów. Po pierwsze – może któraś z osób będzie warta zatrudnienia na inne stanowisko w przyszłości? Po drugie – kontakt po zakończeniu rekrutacji jest oznaką profesjonalizmu i może przyczynić się do budowy wizerunku firmy jako rzetelnego pracodawcy. Po trzecie – zdarzyć się może, że dana osoba w przyszłości może być twoim partnerem biznesowym lub kilentem, a w mocno wyspecjalizowanych branżach jest to dość prawdopodobne.

Podsumowanie

Nawet na samym końcu rekrutacji można popełnić błędy. Pamiętaj, że wszystko, co robisz w trakcie tego procesu ma wpływ na postrzeganie Twojej firmy jako rzetelnego pracodawcy. Zły obraz przedsiębiorstwa może spowodować, że w przyszłości znacznie trudniej będzie znaleźć chętną osobę do współpracy.

Zebranie rekomendacji na temat kandydatów to właściwie ostatni moment na refleksję, czy rzeczywiście dokonaliśmy odpowiedniego wyboru. Czy dana osoba jest tą, z którą chcesz współpracować?

Lekcja #8 dobiegła końca, podobnie jak nasze szkolenie dotyczące udanego procesu rekrutacji. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom zatrudnienie nowego pracownika pójdzie Ci sprawnie, a kandydat, którego zatrudnisz, będzie świetną inwestycją dla całej firmy. Powodzenia!