Pasja i motywacja, czyli Youth In Leadership 2014

„To nie jest zwykła konferencja. To pasjonujące wystąpienia, ważne tematy i gorące dyskusje. Ale przede wszystkim: to wyjątkowi ludzie, tacy jak Ty, którzy tworzą, działają, pomagają i inspirują.” – te słowa zapowiadały drugą już edycję wydarzenia Youth In Leadership. Skierowane jest ono do młodych ludzi, którzy chcą skutecznie zarządzać i wiedzieć, co jest najważniejsze w byciu liderem. Ponadto stwarza ono niepowtarzalną okazję do poznania i porozmawiania z menedżerami, którzy odnieśli sukces i są autorytetami w tej dziedzinie.

Youth in Leadership 2014

Konferencja odbyła się 5 kwietnia w krakowskim biurze internetowego giganta – firmy Google, a ja miałem przyjemność w niej uczestniczyć.  Udział w spotkaniu był bezpłatny, ale ilość uczestników ograniczona – maksymalnie 130 osób. Na miejscu dowiedziałem się od organizatorów – Asi Łasochy i Maćka Ujejskiego, że chętnych było trzy razy więcej niż wolnych miejsc.

Pierwsze wystąpienie profesora Cezarego Wójcika było jak poranna kawa – mocne i pobudzające.  Założyciel Center for Leadership w bardzo przekonujący sposób mówił o szukaniu rozwiązań zamiast problemów przy dążeniu do określonych celów. Liderów zdefiniował jako tych, którzy zamiast pytania „Jak się przystosować do obecnego świata?” zadają sobie pytanie: „Dlaczego tak jest?”. Doskonałą puentą była opowieść o mędrcu, uczniu i ptaszku, z której najważniejszy wniosek brzmi następująco:  wiele może zależeć od zewnętrznych okoliczności, ale to co najważniejsze, zależy od nas.

Youth in Leadership 2014

Drugi z prelegentów – Arek Skuza z iTraff Technlogies, opowiadał na swoim przykładzie jak zarządzać innowacyjną i szybko rozwijającą się firmą.  Mówił o tym, jak ważna jest koncentracja na dystrybucji i sprzedaży produktu przy planowaniu i rozwijaniu własnego biznesu. Kluczowa jest także umiejętność opisania swojej firmy w 1-2 zdaniach, które odpowiedzą na pytanie „Co mogę dla Ciebie zrobić?” Oprócz tego Arek zwrócił uwagę na nieustanne pogłębianie swojej wiedzy i bycie na bieżąco – czytanie książek, blogów branżowych oraz  uczestnictwo w konferencjach.

O kluczowych kompetencjach liderów przyszłości opowiedział Wojciech Burkot, który jest szefem krakowskiego biura R&D Google. Na początku stwierdził (słusznie zresztą), że jedyną stałą rzeczą jest zmiana. Liderów od menedżerów różni przede wszystkim skłonność do podejmowania znacznego ryzyka. Najważniejsze atrybuty nowoczesnego przywódcy jego zdaniem to: nastawienie na ludzi, otwartość na krytykę, zorientowanie na cel, wrażliwość na różne style komunikacji, a także niezgoda na zastany stan rzeczy, wewnętrzna uczciwość oraz charyzma.

yil4

Potem przyszedł czas na lunch, podczas którego uczestnicy wręcz oblegali prelegentów i mieli do nich mnóstwo dodatkowych pytań. Żałuję, że nie mogłem pozostać na drugiej części konferencji i wysłuchać wystąpień Romana Łozińskiego, Katarzyny Szymielewicz i Adama Karcza. Jak się dowiedziałem poźniej od Basi Biernackiej (zobacz profil Basi na GoldenLine), szczególnie motywujące było wystąpienie Adama. Pozwolę sobie zacytować jej relację:

Wraz z kolegami, jako jedyny zespół z Europy brali udział w NASA Lunabotics Mining Competition 2013 – mieli zbudować robot potrafiący w 10 minut wydobyć i przenieść 10 kg skały pokrywającej Księżyc. Studenci Politechniki nad Husarem pracowali rok, niestety po przyjeździe na Florydę, okazało się, że kurier dostarczył im tylko jedną z dwóch paczek… W tej brakującej znajdowała się cała konstrukcja robota i większość elektroniki. Wiedzieli jednak, że muszą wziąć udział w konkursie i z pomocą innych zespołów zbudowali robota. Nagrody głównej oczywiście nie zdobyli, ale stworzona specjalnie dla nich przez sędziów została kategoria „Za wytrwałość” i wiarę w to, że się uda. Zasłynęli hasłem: „Porażka nie wchodzi w grę” i tak zatytułowane było całe wystąpienie. Mimo późnej godziny i prelekcji zamykającej konferencję, pozostawił bardzo pozytywne wrażenie.

Youth in Leadership 2014

Podsumowując, Asi oraz Maćkowi należą się ogromne gratulacje za perfekcyjną organizację i zgromadzenie w jednym miejscu tak wielu ciekawych osób, historii oraz inspiracji! Cieszę się, że miałem okazję w tym uczestniczyć, a GoldenLine wspierał to wydarzenie.

Zdjęcia pochodzą z fotorelacji, którą znajdziecie tutaj:  Konferencja Youth in Leadership 2014