Innowacyjne technologie w służbie HR

Jakie narzędzia pozwolą na lepsze zarządzanie zasobami ludzkimi? Platforma prognozująca otwartość na zmianę pracy czy może aktówka mierząca częstotliwość interakcji pracowników? To tylko niektóre z nowoczesnych rozwiązań. Sprawdź, jak dzięki nowoczesnym technologiom zmienia się HR.

Przyjrzyj się kandydatowi

Jedną z częstszych trudności dotyczących rozmów kwalifikacyjnych jest ustalenie godziny spotkania. Większość kandydatów preferuje dokładnie te same pory – każdy rekruter niejeden raz musiał się solidnie nagimnastykować, by w krótkim czasie porozmawiać z wszystkimi wybranymi osobami. Odpowiedzią na te problemy jest video recruiting. Także na polskim rynku pojawia się coraz więcej firm zajmujących się dostarczaniem tego typu platform, np. Video Recruit.

W przypadku wielu firm do lamusa odchodzą już wywiady telefoniczne oraz spotkania twarzą w twarz. Gdy kandydat przechodzi wstępną selekcję, otrzymuje od rekrutera link do dedykowanej strony internetowej – musi zaopatrzyć się jedynie w mikrofon i kamerę. Pod wskazanym adresem czekają na niego pytania oraz np. testy do rozwiązania. Cała wypowiedź i praca kandydata jest nagrywana, więc można do materiału wrócić w dowolnym momencie. Stąd jest to rozwiązanie bardziej elastyczne nie tylko dla rekrutera, ale także kandydata – nagrania może dokonać nawet późnym wieczorem po pracy. Jest to ogromne ułatwienie również dla rekruterów prowadzących projekty na różnych kontynentach – różnice czasowe nie stanowią już problemu.

Z nagrywaniem wypowiedzi kandydatów wiąże się jeszcze jedna technologia – Affdex. Jest to detektor emocji opracowany przez działający przy MIT start-up Affectiva. Za pomocą odpowiedniej aplikacji system analizuje mimikę twarzy i rozpoznaje stany emocjonalne badanej osoby. Ponieważ w projekcie brało udział 52 badaczy z różnych krajów, Affdex uwzględnia w swojej analizie także różnice rasowe i narodowościowe.

Aplikacja powstała przede wszystkim w celu badania wpływu reklam na emocje i zachowania klientów. Jednak już teraz mówi się także o innych możliwych wykorzystaniach, m.in. do badania zmian emocji i poziomu zdenerwowania w trakcie rozmów rekrutacyjnych. Dzięki temu rozwiązaniu łatwiej będzie porównać jakość rozmów osób, które lubią wyzwania, z tymi, które w sytuacjach stresogennych „zjadają nerwy”.

Affdex

Zbadaj poziom współpracy

Ciekawą technologią zrodzoną na polskim gruncie są Estimote Beacons. Jest to system sensorów (czyli owych beacons), które po połączeniu z aplikacją mobilną pozwalają na zbieranie danych nt. użytkowników. W praktyce system ten wykorzystywany jest głównie w tradycyjnych sklepach – np. gdy klient mija poszczególne półki w sklepie, na których zainstalowane są sensory, otrzymuje komunikaty SMS-owe dotyczące promocji w tej właśnie sekcji sklepu.

Jak przekłada się to na obszar zarządzania zasobami ludzkimi? Przede wszystkim pozwala na usprawnienie komunikacji w firmie – sensory można ustawić w najczęściej uczęszczanych miejscach i za pomocą komunikatów powiadamiać o zmianach w firmie. Podobnie np. w przypadku kalendarza sal konferencyjnych – jeśli pracownik wejdzie do sali, od razu otrzyma informację, że została już ona zarezerwowana przez kogoś innego. Dodatkowo, dzięki beacons można badać, w jakich miejscach najwięcej czasu spędzają pracownicy, jaka jest siła interakcji między nimi itp.

Do badania współpracy między pracownikami i częstotliwości komunikacji można wykorzystać także inny wynalazek – Business Microscope firmy Hitachi. Jest to system sensorów w postaci aktówki biznesowej lub identyfikatora. Analizując częstotliwość i długość interakcji poszczególnych osób, a także dane dotyczące ich reakcji biologicznych, system buduje mapy zasięgu i jakości komunikacji w firmie. Dzięki nim od razu widać, które działy mają problem z wzajemną komunikacją i współpracą.

Wyszukaj kandydatów pasywnych

Innowacyjnych technologii dla HR dostarcza również Joberate, który stworzył aplikacje Insights oraz Signal. Pierwsza z nich zbiera z Internetu wszelkie możliwe informacje nt. kandydatów. Druga – powiadamia, kiedy jest najlepszy czas na zrekrutowanie tych osób. Na podstawie zebranych danych nie tylko wskazuje, kiedy dana osoba dojrzewa do zmiany pracy, ale także za pomocą którego medium najlepiej do niej dotrzeć. Rekruter otrzymuje też cykliczne raporty z listą osób najbardziej w tym momencie otwartych na wybraną ofertę pracy. Dane są zbierane i przetwarzane w czasie rzeczywistym, 24 godziny na dobę, dzięki czemu każda nowa informacja jest analizowana na bieżąco.

Innowacyjne technologie w służbie HR

Podobnych działania wykonuje Sonar firmy Entelo – na podstawie 70 zmiennych identyfikuje kandydatów pasywnych, którzy danym momencie są najbardziej otwarci na zmianę pracy. Jednak w przeciwieństwie do aplikacji Joberate, Entelo skupia się głównie na danych dostępnych w mediach społecznościowych.

Nowoczesne technologie dopiero zaczynają wkraczać w obszary HR. O ile obecnie na rekrutację oraz rozwój pracowników nadal pozwalają tradycyjne metody, o tyle już za 20 lat trudno będzie wyobrazić je sobie bez innowacyjnych rozwiązań. Razem z postępem w innych branżach musi nadejść rozkwit technologii także w HR. Już teraz tryumfy święci video recruiting, coraz więcej uwagi poświęca się analizie mowy niewerbalnej. Ważna staje się możliwość obserwacji i optymalizacji wszelkich procesów – dotyczących zarówno rekrutacji, jak rozwoju pracowników. Widać także wyraźny trend w tworzeniu aplikacji do wyszukiwania kandydatów pasywnych, którzy w obecnych czasach stanowią główne źródło kandydatów. Wpisuje się w niego również GoldenLine ze swoją Wyszukiwarką Kandydatów. Kim są kandydaci pasywni i jak dotrzeć do nich w Polsce możesz przeczytać w artykułach:

Dodaj komentarz