Jakiej pracy szukasz, rekruterze?

Praca w Agencji Doradztwa Personalnego, a praca w wewnętrznym dziale HR to dwa różne światy. Jeśli rozważasz zmianę środowiska pracy lub dopiero zastanawiasz się nad wyborem ścieżki kariery, zobacz porównanie najważniejszych aspektów pracy rekrutera w obu typach organizacji. 

Agencja Doradztwa Personalnego  Dział HR w firmie
Praca z klientem zewnętrznym – najczęściej musisz go najpierw pozyskać, żeby zrealizować dla niego projekt, więc jesteś rekruterem, konsultantem, ale też handlowcem, który ma swoje cele sprzedażowe. Osoby, które nie widzą siebie w sprzedaży mogą się tu nie odnaleźć, ale bez wątpienia ich zmagania mogą zostać nagrodzone premiami udzielanymi w ADP. Praca z klientem wewnętrznym – rekrutujesz do działów firmy, więc omijasz sprzedaż, ale w związku z tym również premie  -chyba, że Twoja firma ma dodatkowo dla Ciebie system premiowy zależny np. od ilości rekrutacji.
Duża ilość projektów rekrutacyjnych – najczęściej wszystkie są „na wczoraj”, więc trzeba się przygotować na bardzo szybkie tempo pracy. Duża ilość rekrutacji oczywiście również zdarza się w wewnętrznym HR, ale przeważnie jest ich dużo mniej niż w ADP.
Zajmujesz się jedną dziedziną HR – zwykle rekrutacją, ale może to być inny obszar. Firmy consultingowe wspierają też takie procesy jak szkolenia, outplacement, systemy ocen okresowych itp. Niemniej jednak – musisz się wyspecjalizować w jednym obszarze. Zajmujesz się kilkoma dziedzinami HR. W zależności od firmy dział personalny może być bardziej lub mniej rozbudowany i oprócz rekrutacji mogą pojawić się inne procesy – systemy motywacyjne, oceny okresowe, employer branding, szkolenia, rozwój pracowników itp.
Większość ADP ma wprowadzony podział na specjalizacje, niewiele jest firm, które prowadzą projekty z każdej dziedziny. Specjalizujesz się w konkretnej branży, tzn. że rekrutacje prowadzisz tylko dla finansów/bankowości albo tylko na stanowiska techniczne i produkcyjne. Rekrutacje prowadzisz do działów firmy, więc poznajesz wiele obszarów – sprzedaż, marketing, logistyka, IT, obsługa klienta, księgowość – i inne w zależności od wielkości i charakteru przedsiębiorstwa.
Proces rekrutacji głównie opiera się na direct i executive searchu – oczywiście publikowane są również ogłoszenia, ale największą wartość usługi oferowanej przez ADP jest bezpośrednia rekrutacja. Istnieje pewnego rodzaju stereotyp mówiący o tym, że rekruterzy z wewnętrznego działu HR prowadzą swoje projekty skostniałymi metodami – używają tylko jednego narzędzia jakim jest ogłoszenie o pracę. Nic bardziej mylnego! Coraz więcej osób samodzielnie prowadzi bezpośrednie poszukiwania (chociażby przez GoldenLine), wprowadza ciekawe sposoby pozyskiwania kandydatów przez rozbudowany employer branding, czy też bierze czynny udział w targach pracy.


Zanim zdecydujesz się na przejście z agencji doradztwa personalnego do wewnętrznego działu HR lub odwrotnie, spójrz jeszcze raz na powyższe porównanie i zastanów się, jaki charakter pracy bardziej Ci odpowiada. Najważniejsze, żeby móc w pełni realizować się w pracy i czerpać z tego satysfakcję. Rekruter, jak nikt inny, rozumie to najlepiej.

Dodaj komentarz