Czy rekrutacja metodą direct search jest w Polsce popularna?

Jeszcze kilka lat temu słowa – direct search, łowca głów czy headhunter kojarzyły się z rekrutacjami na bardzo wysokie stanowiska. Media społecznościowe, a w szczególności te biznesowe, wraz z rozwojem narzędzi rekrutacyjnych zmieniły to postrzeganie i pozwalają ją zastosować przy każdej rekrutacji. Jak bardzo metoda bezpośrednia dotarcia do odpowiedniego kandydata jest w Polsce popularna?

Liczby mówią same ze siebie

Obliczenie, ile rekrutacji prowadzonych jest metodą direct search, nie jest prostym zadaniem. Rzeczpospolita w artykule „Upolować ukryte rekrutacje” szacowała, że nawet co piąty wakat w polskich firmach może być obsadzany bez publikacji oferty zatrudnienia. W momencie, gdy to czytasz już ponad 6 tysięcy rekruterów miało aktywną Wyszukiwarkę Kandydatów w GoldenLine i przeprowadziło procesy rekrutacyjne wysyłając ponad 3,5 mln wiadomości z ofertą pracy do potencjalnych kandydatów. Ocenę tych danych pozostawiam Wam.

Piszę do Pani/Pana w bardzo nietypowej sprawie?

Oferta pracy otrzymana na portalu społecznościowym to dla kandydatów żadna nowość. Rynekpracy.pl przeprowadził wśród czytelników sondę, pytając o oferty pracy otrzymane bezpośrednio od headhunterów.  Niemal 60% respondentów przyznało, że spotkało się z propozycją udziału w procesie rekrutacyjnym złożoną przez headhunterów.

sedlak22112013

Rynek pracy nie jest łatwy dla pracodawcy. Nie wystarczy opublikować ogłoszenie i czekać, aż wartościowe CV same do nas spłyną. W momencie niedoboru doświadczonych i wykwalifikowanych kandydatów na rynku pracy, pracodawca musi wykazać inicjatywę i podejmować działania, które pozwolą mu wyprzedzić konkurencję. Powyższe dane pokazują, że rekrutacja za pomocą direct search w Polsce ma się już dobrze i jest stosowana z powodzeniem.  Dostępność na rynku narzędzi ułatwiających bezpośrednie pozyskanie pracownika sprawia, że jest to sposób:

  • tani bo możemy taką rekrutację przeprowadzić sami i nie jest już konieczne angażowanie np. agencji rekrutacyjnej;
  • szybki, bo odpowiedź  od interesującego nas kandydata można uzyskać nawet tego samego dnia.

Standardowy proces rekrutacji w Polsce wg badań International Business Report trwa ponad 70 dni. Możesz tyle czekać na nowego pracownika?

 

Zobacz Wyszukiwarkę Kandydatów GoldenLine w akcji – zapraszamy na bezpłatne szkolenie online – zapisz się tutaj.

 

Dodaj komentarz