Jak znaleźć kandydata z językiem obcym?

Rekrutacja nowych pracowników zawsze jest dużym wyzwaniem, ponieważ jej wynik docelowo przekłada się na rozwój i wyniki finansowe firmy. Mimo dużego bezrobocia, a więc teoretycznie i łatwiejszego dostępu do wykwalifikowanych pracowników, rekruterzy notorycznie borykają się z niedopasowaniem umiejętności i kompetencji aplikujących kandydatów do oczekiwań pracodawcy i rynku pracy.

Łatwo przewidzieć, jakie skutki biznesowe może mieć niefortunne podejście do tematu przykładowo kwalifikacji językowych kandydatów do pracy. Jeśli firma planuje rozwój za granicą, a zatrudni osobę władającą językiem na poziomie podstawowym lub mało komunikatywną, z dużym prawdopodobieństwem poniesie straty, bo nie będzie w stanie sprostać coraz bardziej wyśrubowanym standardom usługowym rynku.

Brak lub niewystarczająca znajomość języków źle wpływa również na komunikację z kolegami z oddziałów zagranicznych. Niepoprawne gramatycznie i stylistycznie wiadomości mailowe oraz rozmowy telefoniczne w języku obcym, z których nic nie wynika, ponieważ jedna ze stron nie rozumie drugiej, to kolejny argument za tym, żeby podczas rekrutacji bardziej wnikliwie przyglądać się kompetencjom językowym kandydatów do pracy.

Jak pokazują badania Komisji Europejskiej (raport “First European Survey on Language Competences” 2012), aż dwóch na pięciu Polaków posługuje się wyłącznie językiem ojczystym. To zła wiadomość dla pracodawców, którzy u kandydatów na stanowiska menadżerskie szukają czegoś więcej niż tylko dyplomu wyższej uczelni.

Coraz częściej od kandydatów wymaga się zaawansowanej znajomości co najmniej jednego języka obcego. Jak zatem zrekrutować dobrego pracownika ze znajomością języków obcych za pomocą Wyszukiwarki GoldenLine?

Opcja “Języki”

Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem podczas takiej rekrutacji jest wybranie w Wyszukiwarce Kandydatów poszukiwanego przez nas języka z rozwijanej listy w polu “Języki”. Dostępne są tam wszystkie aktualnie obowiązujące języki na świecie w porządku alfabetycznym (lista nie obejmuje dialektów). Te najbardziej popularne, czyli angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski i włoski, dla ułatwienia znajdują się na początku listy.

Przy poszukiwaniach możemy określić również minimalny poziom znajomości języka przez kandydata, czyli podstawowy, dobry, biegły lub ojczysty.

Podczas dodawania znajomości języków do swojego profilu Użytkownicy mają analogiczną listę. Pozwala to uniknąć kłopotów z odmiennym nazewnictwem lub skrótami podczas uzupełniania profilu. Mamy wtedy pewność, że nie pominęliśmy żadnego wartościowego kandydata.

Warto wspomnieć, że można szukać osób ze znajomością równocześnie kilku języków, określając odpowiednio poziom znajomości dla każdego z nich osobno. Wystarczy skorzystać z opcji “+ dodaj kolejny”.

image

Edukacja, kursy, szkolenia, certyfikaty

Ciekawym rozwiązaniem dla rekrutera bywa również przyglądanie się ścieżce edukacyjnej kandydata i korzystanie z informacji o wszelkich szkoleniach, kursach czy certyfikatach. Jeżeli szukamy kandydata, który w firmie zajmie się np. tłumaczeniami dokumentów, warto poszukać wśród absolwentów np. kierunków filologicznych lub kolegiów językowych.

Jeżeli zależy nam na potwierdzeniu umiejętności lub wymagamy posługiwania się konkretnym certyfikatem egzaminu na poziomie zaawansowanym, takim jak np.: CAE (Certificate in Advanced English), ICFE (International Certificate in Financial English), BEC (Business English Certificates), FCE (First Certificate in English), jego nazwę wystarczy wpisać jako słowo kluczowe.

Istnieje przekonanie, że umiejętności lingwistyczne to jedna z najbardziej “koloryzowanych” kompetencji wśród kandydatów. Niewątpliwym plusem GoldenLine, jest to, że profile są jawne. Zmniejsza to prawdopodobieństwo pojawienia się nieprawdziwej informacji, jednak warto pamiętać o sprawdzeniu tej umiejętności podczas rozmowy rekrutacyjnej przez telefon lub bezpośrednio na spotkaniu.

 

Sprawdź teraz jak łatwo znaleźć kandydatów ze znajomością języka obcego i zapisz się na bezpłatny test.

Zobacz Wyszukiwarkę Kandydatów GoldenLine w akcji – zapraszamy na bezpłatne szkolenie online – zapisz się tutaj.

 

Dodaj komentarz