Tomasz

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Relacja art. 43 ust. 1 pkt2 do pkt 9, 10 i 10a

Od 1 stycznia zwolnienie z a. 43 ust. 1 pkt 2 obejmuje dostawę wszelkich towarów a nie tylko rzeczy ruchomych jak wcześniej.

Zatem jak się ma Waszym zdaniem ten przepis do art. 43 ust. 1 pkt 9, 10, i 10a?

Skoro w przepisie tym nie ma "z zastrzeżeniem" ust. 9, 10 i 10a, to wychodzi zawsze zwolnienienie niezaleznie od przesłanek wynikajacych z tych przepisów.

Więc wychodzi też na to, że opcji opodatkowania nieruchomości też
brak.Ten post został edytowany przez Autora dnia 27.01.14 o godzinie 22:17
27.01.2014, 22:13
Adam

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Relacja art. 43 ust. 1 pkt2 do pkt 9, 10 i 10a

chyba trochę za duży skrót myślowy
nie nadążam
OK. rezygnuję ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9
ale dlaczego miałbym się wtedy automatycznie łapać na (...) Zobacz więcej
27.01.2014, 22:46
Adam

Adam B. podatki

Temat: Relacja art. 43 ust. 1 pkt2 do pkt 9, 10 i 10a

wydaje mi sie, ze Tomek zadał pytanie w zwiazku z uchyleniem od 01.01.2014 art. 43 ust. 2, co spowodowało ze nie ma juz definicji towaru uzywanego jako ruchomosci.
tez sie nad tym zastanawiałem. na chłopski rozum mi to nie pasuje, ale coz, w koncu to (...) Zobacz więcej
28.01.2014, 07:49
Tomasz

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Relacja art. 43 ust. 1 pkt2 do pkt 9, 10 i 10a

Jeżeli pkt 2 nie jest wyłączony przez ust pkt 9, 10 i 10a, to nabywając budynki do działalności zwolnionej ich sprzedaż jest zwolniona na podstawie pkt 2.
Mogę zrezygnować ze zwolnienia z pkt. 10, ale nie (...) Zobacz więcej
29.01.2014, 11:21
Adam

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Relacja art. 43 ust. 1 pkt2 do pkt 9, 10 i 10a

ale czy wtedy byłby sens rezygnować ze zwolnienia?

nie odliczałem VAT, więc nie mam korekty
to będzie (chyba jednak raczej?) sprzedaż nie liczona do struktury (jeśli nabywam do działalności zwolnionej, to nabywam na środki trwałe; sprzedaż środka trwałego nie idzie do struktury)Ten post został edytowany przez Autora dnia 29.01.14 o godzinie 13:21
29.01.2014, 13:20
Tomasz

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Relacja art. 43 ust. 1 pkt2 do pkt 9, 10 i 10a

Jest niestety jeszcze cos takiego jak PCC.

Ale z drugiej strony łatwo ominąc to zwolnienie i wejść w regulację z 9, 10 lub 10a.
Wystarczy taką nieruchomośc w małej cześci wykorzystać na cele niezwolnione, np. wynając 3 m2. powierzchni na 2 dni przed sprzedażą.

Chyba że w tym przypadku ktoś stwierdzi, że powinienem opodatkować tylko te trzy metry.Ten post został edytowany przez Autora dnia 29.01.14 o godzinie 19:35
29.01.2014, 19:28
Stella

Stella Brzeszczyńska Doradca podatkowy,
Kancelaria Doradztwa
Prawnego i Podatk...

Temat: Relacja art. 43 ust. 1 pkt2 do pkt 9, 10 i 10a

Trzeba chyba założyć, że ust. 1 pkt 2 to zasady ogólne, a pkt 9, 10 i 10a - lex specialis, bo ustawodawca wymienia w tych przepisach konkretne towary i (...) Zobacz więcej
31.01.2014, 20:58
Filip

Filip Siwek departament
podatkowy, SWS
Strykowski Wachowiak
Kancelari...

Temat: Relacja art. 43 ust. 1 pkt2 do pkt 9, 10 i 10a

Uchylenie ust. 2 art. 43 w sposób niezamierzony (najprawdopodobniej) spowodowało, że zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 2 powinno odnosić się do wszelkich towarów, w tym gruntów.

Tomek Siennicki zwrócił uwagę na sytuację, gdy ktoś nie chce zwolnienia, a w świetle ust. 1 pkt 2 nie ma wyjścia. Zmiana może rodzić jeszcze inne wątpliwości np. sprzedaż gruntu z WZetką lub "PZP", który nie był wykorzystywany do działalności opodatkowanej (leżał "odłogiem") albo należał do podmiotu leczniczego (działalność zwolniona). Być może zmiana będzie rodzić komplikacje w nielicznych przypadkach, ale te zwolnienia na dziś i tak były (...) Zobacz więcej
2.02.2014, 19:14



Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do