Marcin M.

Marcin M. Coach Wizjoner Lider
Społecznik Innowator

Temat: Projekt T - Wrocław - młodzi trenerzy dla młodych...

Projekt T, Wrocław - krótko mówiąc: młodzi trenerzy dla młodych trenerów, a wszystko za darmo

Organizuję projekt, podobny do SzkolaTrenerow.wordpress.com, gdzie obecnie realizuję już drugą z czterech edycji, jakie miały miejsce - wspominam o nim tylko by ktoś nie pomyślał, że jestem osobą "znikąd" :).
Projekt, który właśnie opisuję, będzie jednak czymś innym, bo nie jest skierowany do działaczy społecznych i w zamierzeniu nie będzie tu dostarczania merytoryki z zewnątrz.

DLA KOGO: Głównie w zamierzeniu dla młodych trenerów, czyli osób które stosunkowo niedawno zaczęły swoją przygodę z trenerką lub dopiero mają zamiar ją zacząć. Zamiar jest taki, że uczestnicy muszą posiadać albo doświadczenie trenerskie albo wiedzę teoretyczną z zakresu uczenia innych lub też obydwa wymienione. Osoby bez powyższych kierujemy i zapraszamy do V-tej edycji Szkoły Trenerów, która to rozpocznie się w marcu 2010 i także jest projektem nieodpłatnym - SzkolaTrenerow.wordpress.com

GDZIE: Wrocław, dokładniej Politechnika Wrocławska
Osoby z innych miast zainteresowane takich projektem, odsyłam na koniec tego ogłoszenia.

KOSZTY: 0 zł*

*Każdy uczestnik pokrywa koszty swojego udziału w szkoleniach (np. drukowane materiały szkoleniowe, zrzutka na wykorzystywane materiały biurowe) oraz koszty własnego udziału w wyjazdach szkoleniowo-integracyjnych (przejazd, nocleg, wyżywienie) a także zbiorowo uczestnicy pokrywają ewentualne koszty udziału w wyjazdach szkoleniowo-integracyjnych tych organizatorów, którzy z powodu organizowania nie będą w stanie merytorycznie korzystać z wyjazdu

CEL: Stworzenie platformy do wymiany informacji pomiędzy młodymi trenerami, co będzie istotnie wpływać na zwiększanie kompetencji trenerskich

KORZYŚCI:
o Darmowa platforma do zwiększania swoich kompetencji
o Brak zawyżonych barier, koniecznych by prowadzić szkolenia
o Profesjonalne ewaluacje własnych szkoleń
o Dostęp do grup, na których można się ćwiczyć, np. w nowych tematach szkoleń
o Wymiana materiałów szkoleniowych i pomysłów na realizację szkoleń
o M.in. dzięki powyższym dwóm, zwiększenie własnego wachlarza oferowanych szkoleń
o Kop motywacyjny do pracy nad sobą
o Poszerzenie własnej sieci kontaktów i być może współpraca komercyjna, mająca źródło w Projekcie T

ORGANIZATORY: Marcin Maserak i Ewa Załupska
Stowarzyszenie Centrum Edukacji CEL
Akademickie Koło Naukowe Zarządzania "Unstoppable" przy Wydziale Informatyki i Zarządzania na Politechnice Wrocławskiej

CO I JAK: Osoby, które się zgłoszą zostaną podzielone na zespoły, m.in. ze względu na rodzaj posiadanych kompetencji i dyspozycyjność czasową. Wstępnie zespoły będą liczyły 4-5 osób.
Zespoły trenerskie będą miały za zadanie wspólnie przygotowywać szkolenia na płaszczyźnie merytorycznej. Wybrani członkowie zespołów następnie mieliby przeprowadzać szkolenia solo lub w parach.

Dla kogo te szkolenia?

o Dla siebie nawzajem, czyli np. ustalamy datę 16 listopada i Zespół B ma za zadanie przygotować 4-godzinny warsztat na temat "Emisja głosu w zawodzie trenera".
o Dla członków organizacji studenckich i pozarządowych.
o Dla studentów.
o Ewentualnie innych uzgodnionych grup.

Uczestnicy szkoleń oczywiście nic nie płacą za udział w szkoleniach. Uczestników w części organizują Organizatorzy, ale pozostaje tu też duże pole do inicjatywy oddolnej uczestników Projektu T. Organizatorzy organizują sale szkoleniowe, znowu za darmo.

Dla ustalenia pewnego sztywnego szkieletu projektu, szkolenia prowadzone przez trenerów dla trenerów, miałyby się odbywać regularnie raz lub dwa razy w tygodniu. Będą one oczywiście ewaluowane profesjonalnie, bo przez innych trenerów (uczestników Projektu T) a nie jak to ma miejsce przy szkoleniach dla nie-trenerów - osoby, które mają ogólne pojęcie o szkoleniu innych.

Tak samo regularnie miałyby się spotykać zespoły trenerskie, ale to już we własnym zakresie. By wymieniać materiały, wiedzę i doświadczenie, z zakresu przygotowywanego szkolenia. Wspólnie wymyślać zakres treści szkolenia (content), obmyślać i dopasowywać ćwiczenia do tematyki i grup, tworzyć konspekty. Po przeprowadzeniu szkolenia, udzielać feedbacku osobiście, korygować konspekty.

Na ustalonych zasadach także zespoły wymieniałyby między sobą wiedzę i materiały szkoleniowe.

To czy zdecydujemy się na zastosowanie rekrutacji do projektu, jest kwestią otwartą i zależy m.in. od ilości zgłoszeń. Jeśli zgłoszeń będzie wiele to zastosujemy jedno z dwóch lub oba narzędzia rekrutacyjne: aplikacja, rozmowa kwalifikacyjna.

KIEDY: Projekt ma zacząć się od początku listopada 2009, a ile potrwa to już zależeć będzie od uczestników. Wstępnie pierwszy etap miałby się skończyć w styczniu 2010. Projekt w zamierzeniu ma być długoterminowym, ale prawdopodobnie będzie podzielony na kilkumiesięczne etapy.

ZGŁOSZENIA: Osoby zainteresowane udziałem w projekcie, prosimy o przesłanie informacji do Ewy Załupskiej na portalu goldenline.pl, do 24 października 2009 włącznie, w treści proszę napisać, że chodzi o projekt T.

INNE MIASTA: Osoby zainteresowane stworzeniem podobnego projektu w innych miastach, zapraszam do kontaktu ze mną. Czyli nie osoby, które chciałyby w innym mieście brać udział w takim projekcie, ale osoby, które w innym mieście chcą zorganizować taki projekt. Osoby z innych miast chcące brać udział w edycji wrocławskiej, zapraszamy do zgłoszeń. Przekażę dokładniejsze know-how i będziemy współpracować, tworzyć być może z czasem, ogólnopolską sieć podobnych projektów.

Niniejsza publikacja nie stanowi oferty w rozumieniu prawa handlowego. Niniejsza publikacja może być kopiowana i rozpowszechniania w niezmienionej formie jedynie w celach promocji przedsięwzięcia Projektu T.

Copyright, wszelkie prawa zastrzeżone Marcin Maserak, 2009