Jarosław

Jarosław Jodzis Nauczyciel
Taijiquan,
akcesoria do
treningu (import z
Chin)

Temat: Chansijin a ruch spiralny

Od dawna o tym pisze, ale ciągle jest duzo nieporozumien nt chansijin. Wiekszosc okresla to w sposob uproszczony jako ruch spiralny i dziwi sie o co tyle szumu, ze to w sumie banalne i wystepuje w kazdej niemal sztuce walki. Niektórzy nawet twierdza ze w ich szkołach ten charakter ruchu opanowuje sie juz po ca roku cwiczenia i obruszaja sie gdy sie z tego smieje. Nad jakoscia chansijin pracuje sie całe zycie
Chansijin choc ma spiralny charakter jest czyms duzo wiecej. i nie kazdy ruch spiralny ma cechy chansijin, tak bym to ujał.
Przypadkowo trafiłem na pewien tekst opisujacy własnie te róznice. prezentuje w oryginale
jesli bedzie taka sugestia moge przetłumaczyc
dla czytelnisci podam tylko ze chansijin tu tłumaczone jest jako 'silkreeling energy'

'"...[i]According to expert opinion, they are not the same; read on as Master Li Jingwu(李经悟)elaborates further from an extract in his 1964 article:

“Produced through spiral movement, the spiral energy is focused on a single point of the opponent’s body, with the purpose of upsetting his structure or balance. This kind of energy application exists in all forms of Taijiquan, for example Wu Style’s Grasping Bird’s Tail or Brush Knee Push, all which exhibit obvious spiral energy application.

The silkreeling energy however is different.

Firstly, the mechanism to achieve it is more complex. Its uniqueness is marked by the multi-varied rotational movement of the waist and dantian working in tandem. This results from combining the two rotational movements of the waist and dantian, twirling on at least two different axes. With the guidance of the mind intention the silkreeling energy reaches the finger tips through the rotating spine and arms.

Secondly, ‘returning to the source’(归原) must be achieved through the settling of qi in the dantian at the end of each movement with the rounding of the ‘dang’. On the surface it looks as though this energy is the result of the movement and the rotation of the upper limps only. But in actual fact precise co-ordination of the whole body is required, right from the feet to the main focus of the waist and dantian rotation, to the spine and arms and finally to the finger tips, all guided by the mind intention.

Finally however, let’s examine this in terms of application and usage because in it lays the most obvious difference between the two energies. Silkreeling energy does not stop at the finger tips to be focused on a single point if the opponent. Instead, through the multi-axis rotational movement of the finger tips, wrist and arms, the twirling and twisting energy enters the opponent. This energy becomes amplified giving rise to a natural but overwhelming wrapping up or entanglement effect. The opponent will be ‘wrapped up’ or entangled by his own body or limps and thus being subdued that way. This is the essence of Chen Style Taiji, which is truly unique”.Ten post został edytowany przez Autora dnia 20.05.13 o godzinie 14:20
20.05.2013, 14:11
Sebastian

Sebastian Z. Konsultant /
Freelancer jako
Feerie Software

Temat: Chansijin a ruch spiralny

Pod tym tekstem, na blogu, z którego prawdopodobnie pochodzi, był wklejony ten filmik jako "ilustracja"

" The clip shows demonstrations by Li Baoting (李宝廷), a very accomplished student of Master Hong Junsheng. "Pytanie tylko, czy ta ilustracja faktycznie pasuje do opisu tekstowego? Większość przykładów, to pozakładane qinna z usztywnieniem stawów/bram przeciwnika i "dociśnięcie" ruchu do końca. W odwinieciu w okolicach 1:05, widać, że rzucający trzymał usztywniony nadgarstek przeciwnika niemal do końca ruchu. W tym kontekście, poprzez "złączenie" stawów (bajer polega głównie na tym by wiedzieć co i jak usztywnić oraz jak kontynuować ruch by to usztywnienie pozostało), ruch spiralny ciała przenosi sie naturalnie w drugie ciało niczym przez zazębione elementy konstrukcji. Czy własnie to jest chansijin?

Mówi się, że taijiquan jest stylem walki najskuteczniejszym w krótkim dystansie, a utrata kontaktu z przeciwnikiem jest pozbawieniem się przewagi (trzeba znów parować ciosy), chyba że nastąpi upadek przeciwnika, wtedy a) potłucze się mocno, jeśli nie zdąży dobrze upaść, b) będzie otwarty na ciosy. Widać taki sposób przedstawiania szczególnie w "przegiętych" filmach chińskich o tajiquan, z Jacky Wu (Wú Jīng 吴京) czy Jet Li (Lǐ Liánjié 李连杰).

Często się nad tym zastanawiam. Walka, w klasycznym ujęciu, szczególnie w oczach ludzi zachodu, wygląda tak, że dwóch gości stoi naprzeciwko siebie i macha rękami i nogami, wymieniając ciosy. Kto mniej wytrzymały, przegrywa. Ten model walki próbuje się projektować na taijiquan i w zasadzie nie wiadomo co z tego wtedy wychodzi - najczęściej po prostu jakieś gong fu z elementami taiji. Gdyby pragmatycznie spojrzeć na walkę, nasuwa się wniosek, że najlepsza walka to taka która albo nigdy się nie rozpoczęła albo taka która skończyła się zaraz po rozpoczęciu. Na filmach to wygląda super, ale w rzeczywistości, im dłużej się walczy, tym mniejsze szanse (kontuzje, rany, zmęczenie, psychika). W tym kontekście boks chen jawi się jako niezwykle efektywne rozwiązanie, umożliwiajace bardzo szybkie obezwładnienie przeciwnika i uniemożliwienie mu dalszej walki, bądź zniechęcenie go do niej.Ten post został edytowany przez Autora dnia 22.05.13 o godzinie 14:28
22.05.2013, 14:04
Andrzej

Andrzej Kalisz Instruktor Yiquan

Temat: Chansijin a ruch spiralny

Na filmach to wygląda na rozpoczynanie z kontaktu dłoni, nadgarstków, co jest dość wyjątkową, (...) Zobacz więcej
22.05.2013, 20:05
Sebastian

Sebastian Z. Konsultant /
Freelancer jako
Feerie Software

Temat: Chansijin a ruch spiralny

To właśnie miałem (...) Zobacz więcej
22.05.2013, 20:45
Jarosław

Jarosław Jodzis Nauczyciel
Taijiquan,
akcesoria do
treningu (import z
Chin)

Temat: Chansijin a ruch spiralny

Sebastian Z.:
... W odwinieciu w okolicach 1:05, widać, że rzucający trzymał usztywniony nadgarstek przeciwnika niemal do końca ruchu. W tym kontekście, poprzez "złączenie" stawów (bajer polega głównie na tym by wiedzieć co i jak usztywnić oraz jak kontynuować ruch by to usztywnienie pozostało), ruch spiralny ciała przenosi sie naturalnie w drugie ciało niczym przez zazębione elementy konstrukcji. Czy własnie to jest chansijin?
Nie, to tylko zablokowanie centrum przeciwnika, aby odciac jego chansijin własnie.
Na prezentowanym spocie cwicza typowa w qinna dzwignie na nadgarstek. Jak kazda technike mozna to robic lepiej lub gorzej.
Jesli porownamy przeguby/stawy do zebatek przenoszacych ruch to kazda czesc połaczona tymi przegubammi ma własna os obrotu dajaca tzw ruch spiralny, ale jest jeszcze efekt łuku i energii ugiecia. Chansijin to nie tylko ruch spiralny jak gdzies juz pisałem to efekt kumulacji i sumowania. To nie tylko przenoszenie ruchu ze stawu na staw. To ciagłe zasilanie go z centrum i jednoczace prowadzenie całosci. Swoboda centrum i mocne podparcie.
Konieczne jest poczucie centrum i praktyczna wiedza jak kumulowac ruch zachowujac połaczenie struktury jak i kiedy robic zamkniecie (uzyskac "sztywne" zamkmiecie struktury w celu emisji siły od podparcia) To zamkniecie błyskawicznie jest 'puszczane" po emisji. Gdy czujemy własne centrum i warunki jego swobodnego ruchu łatwo mozemy zamknac strukture przeciwnika pozbawiajac jego centrum mozliwosci ruchu
Efekt podwojnego ciezaru gdy nasza siła oddziałujaca poprzez zamykanie przegubow partnera i wymuszona reakcja od podłoza w efekcie zablokuja mozliwosc ruchu centrum przeciwnika.
Przypomne jesli ktos nie czytał wczesniej 'podwojny ciezar" to umowne okreslenie z przykładowego koła osadzonego na wrzecionie /łozysku, ktore obciazane z jednej strony łatwo podaza za siła i sie obraca, a obciazone z dwuch stron blokuije się. nie ma to zadnego zwiazku z obciazaniem rowno obu nog. Idea jest takie zablokowanie mozliwosci ruchu sfery centrum, jak blokowanie koła siła z obu jego stron.Ten post został edytowany przez Autora dnia 23.05.13 o godzinie 10:57
23.05.2013, 10:51
Jarosław

Jarosław Jodzis Nauczyciel
Taijiquan,
akcesoria do
treningu (import z
Chin)

Temat: Chansijin a ruch spiralny

Z chansijin zwiazana jest scisle tzw sciezka energi dajaca efekt sumowania kumulacji energi całego ciała i emisji siły od podłoza przy zamknieciu struktury.
Rozumujac powierzchownie, mozna przyjac ze faza yang ruchu to ruch energii z centrum do konczyn, a faza yin to powrot energii do dantian. W rzeczywistosci jest to bardziej złozone.
Aby chansijin jednoczyło całe ciało w ruchu z centrum musi byc tzw zamkniety obieg energii w spiralna petle. Jesli np mamy emisje wyzwalana do piesci lub dłoni, to czy energia podaza tylko z podłoza do dloni?
Czesto cytuje sie wycinek z klasyki "siła rozwija sie w stopach jest kontrolowana przez talie i manifestuje sie w dłoniach'
To tylko jedna czesc sciezki energii. energia prowadzona jest rowniez od dłoni do podłoza.

Jest to zamknieta petla pomiedzy punktem emisji i punktem podparcia gdzie centrum dantian jest tym silnikiem inicjatorem i regulatorem ruchu i emisji.
Ktoredy energia plynie do podłoza a ktoredy od podłoza?
Jesli przyjzymy sie strukturze ciała, bedzie to jasne dlaczego takie a nie inne ustawienie odpowiada maksymalnemu potencjałowi i zgodnosci ze sciezka energii.
Jaki obszar jest w strumieniu w gore, a jaki w strumieniu w dol, jak spiralny ruch otwiera kolana (dang) jak osadza dolna czesc plecow i zaokragla (unosi) krocze (kua)
To nie do konca jest tak, ze krazenie jest plecami w gore, a przodem ciała w dol jak podaje sie w tzw małym obiegu energi. Przy emisji siły jest to petla z centrum w dantian i spływajaca spiralnie tylem nog do podłoza i wznoszaca sie spiralnie odwijajac od srodka nog poprzez kua do dantian / podbrzusza (talii)

Podobnie odbywa sie ruch w gore tułowia do ramion.
To ten ruch energii ustawia ciało w doskonałej rownowadze, otwiera ming men, osadza biodra unosi podburze, rozluznia kua otwiera dang, podwiesza głowe itp.
To daje efekt peng w ciele i centrum.
W czasie ruchu mamy fazy yin i yang, w czasie emisji siły mamy yin qi kierujaca energie do podłoza i yang qi od podłoza do p. emisji. W zamknietym obiegu kumuluje sie energia całego ciała. Gdy petla jest przerwana, nastepuje przełamanie struktury

Gdy nie czujemy tego pełnego obiegu, wycinkowe skupianie sie na jakiejs jego czesci powoduje zablokowanie. Osadzanie bioder bez otwierania kua i dang (powrotnego ruchu w gore) powoduje ocięzałosc pozycji i na dłuzsza mete przeciaza kolana
Emisja siły do ramion bez zamkniecia petli (yin qi do podłoza) powoduje unoszenie bioder i czesto ramion, w czasie uderzen czy pchniec i łatwo tracimy rownowage.Ten post został edytowany przez Autora dnia 02.04.14 o godzinie 14:05
2.04.2014, 13:38

Następna dyskusja:

Yin-Yang, ruch spiralny, po...
Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do