Jacek

Jacek Synowiec zainteresowania:
e-commerce,
e-biznes, marketing
internetowy

Temat: Załączniki w przesyłanej poczcie e-mail

Wielkość przesyłanego załącznika.

Pomimo, że wiele skrzynek, nawet darmowych oferuje obecnie kilkugigabajtowe pojemności nie oznacza to że możemy wysyłać wiadomości z nieograniczoną wielkością (np. kilkunastomegabajtowy film z naszej wycieczki do Indii).

Przesyłane załączniki nie powinny być większe niż 1MB a nawet niektórzy zalecają by nie było to nawet 100 KB (chyba że uprzedzimy odbiorcę listu).

Dlaczego nie powinniśmy przesyłać większych załączników?

Coraz więcej osób korzysta i odbiera pocztę przez telefony komórkowe (np. coraz bardziej popularne iPhone) i ściągnięcie dużych plików naraża je na duże koszty (opłaty za transfer).
Dodatkowo telefony komórkowe, często mają ustawione limity wielkości odbieranych listów lub filtrowanie poczty tak, aby od razu były usuwane (lub nie odbierane) listy przekraczające 100 KB.

No dobrze, ale co mam zrobić jeśli jednak muszę przesłać duży załącznik?

Do wymiany, przekazania dużych plików służą inne narzędzia.
Mogą to być:
- serwery FTP (wysyłając list wklejamy w treść link do załącznika i możemy nawet podać do nich hasło, by nie dostały się w niepowołane ręce)
- darmowe serwisy www umożliwiające umieszczenie większych załączników np.:
http://www.speedyshare.com/
http://depositfiles.com/en/
http://www.imageshack.us/ - dla zdjęć, obrazków

Pamiętajmy też że większość dostawców usług hostingowych (albo nawet darmowych takich jak Gmail które mają po 7GB) pomimo że udostępniają nam dużą przestrzeń, stosuje ograniczenia na wysyłaną, przyjmowaną pocztę (z reguły są to 10-25MB).

Format załączników - najlepiej aby były to pliki spakowane przed wysyłką do archiwum ZIP (nie trzeba nic instalować czy dokupywać programu, gdyż każdy system począwszy od Microsoft Windows XP, Vista czy Windows 7 ma zawartą obsługę pakowania i rozpakowywania takich plików).
Dopuszczalne są jeszcze obrazki (jpg, png, gif), dokumenty pakietów biurowych (choć dobrze by były spakowane).

Poza wymienionymi powyżej w zasadzie nie dopuszczalne są inne formaty plików a szczególnie "wykonywalne" tzn. z rozszerzeniem EXE, COM, PIF lub BAT ( zresztą większość systemów pocztowych standardowo usuwa takie załączniki lub nie dopuszcza na wysłanie takiej poczty).

Uwaga:
Jeśli musimy już wysłać jakiś niestandardowy plik - to koniecznie go wcześniej spakujmy do ZIP.


---

PS
I jeszcze przemyślenia dla osób które twierdzą, że ich dostawca nie ma limitu na wielkość przesyłki pocztowej.

Dlaczego z prostego racjonalnego powodu nie powinniśmy jednak wysyłać dużych załączników?
Wyobraźmy sobie, że ktoś będzie chciał wysłać e-mail 1GB - jeśli nie ma takiego ograniczenia wyśle go ... i co dalej się stanie poczta do której wysyła, odeśle go spowrotem wraz z załcznikiem - czyli 1GB spowrotem - w ten sposób osoba wygeneruje spory ruch.
A co będzie jeśli wyśle taką pocztę w "łańcuszku" do 10 swoich znajomych, lub zrobi mailing z taką przesyłką? (aż strach pomyśleć).
Dlatego mądrzy usługodawcy, administratorzy wprowadzają jednak ograniczenia zarówno na pocztę wychodzącą i przychodzącą by nie okazało się kiedyś że otrzymamy na powitanie dnia 5GB spamu z filmami erotycznymi lub inną niezamówioną pocztą.

Wysyłając pocztę zastanów się nad tym czy dotrze do odbiorcy?
Co nam z tego, że będziemy mogli wysłać e-mail z dowolnej wielkości załącznikiem, skoro odbiorca jej nie otrzyma?

Dlatego radzę szanuj odbiorcę Twojej korespondencji i nie wysyłaj mu najlepiej wogóle załączników (jeśli nie jest to konieczne).Jacek S. edytował(a) ten post dnia 17.11.09 o godzinie 12:38
17.11.2009, 12:37
Kamil

Kamil Błaszczyk Senior IT Specialist

Temat: Załączniki w przesyłanej poczcie e-mail

A w savoir-vivre nie ma nic na temat długości postów ? ;)

Nie całkiem się z Tobą zgodzę.

Generalnie Ci, którzy używają Black-Berry, iPhone'ów lub jakichkolwiek telefonów do sprawdzania poczty mają wykupione pakiety na pobieranie danych. Jeśli muszą być cały czas pod mailem to widocznie taki mają biznes i z tego żyją, więc niby dlaczego sami siebie mieliby narażać na zbędne koszty - głupota albo zagrywka taktyczna.
Po za tym jeśli ktoś koniecznie chce sprawdzać pocztę przez TEL, może pobierać same nagłówki i dopiero, gdy zobaczy interesującą go wiadomość pobiera (...) Zobacz więcej
17.11.2009, 16:35
Mariusz

Mariusz Dzieża hm.. a od czego
zacząć?

Temat: Załączniki w przesyłanej poczcie e-mail

wszystko git poza punktem zamieszczania plików na serwerach typu speedyshare.com

Oczywiście jeśli mowa o przesyłaniu poczty wewnątrz firmy, nieprofesjonalnym byłoby zamieszczać firmowe dokumenty [nawet dużego rozmiaru] na tego typu serwerach. Już prędzej ten ftp ale z hasłem tylko (...) Zobacz więcej
17.11.2009, 16:45

konto usunięte

Temat: Załączniki w przesyłanej poczcie e-mail

Nie jestem też zwolennikiem pchania danych emailem, choćby z tego względu, że jest to nieefektywne (załącznik zajmuje sporo więcej niż rzeczywisty rozmiar). Ale ograniczenie do 100kB to przesada.
Zalecenia przypominają mi te sprzed dobrych paru lat, argumentowane korzystaniem z modemów telefonicznych. Było też o nie wysyłaniu maili w html-u (teraz już chyba mało kto sobie z tego zdaje sprawę, outlooki są domyślnie ustawione na html a nie plaintext).
Krótko mówiąc: czas idzie naprzód. Klienta poczty można tak skonfigurować, aby nie pobierał załączników większych (...) Zobacz więcej
17.11.2009, 19:13
Krzysztof

Krzysztof B. Let it bleed...

Temat: Załączniki w przesyłanej poczcie e-mail

Piotr C.:
Krótko mówiąc: czas idzie naprzód. Klienta poczty można tak skonfigurować, aby nie pobierał załączników większych niż x.

Skoro tak, to NIE OBCIĄŻAJĄC odbiorcy listu, można plik umieścić na swoim serwerze a w treści wiadomości podać tylko link.
Odbiorca podejmie załącznik wtedy, gdy nie będzie się musiał martwić o transfer.
17.11.2009, 20:25
Jacek

Jacek Synowiec zainteresowania:
e-commerce,
e-biznes, marketing
internetowy

Temat: Załączniki w przesyłanej poczcie e-mail

Wpis ten powstał w wyniku pewnego listu "łańcuszka" z olbrzymim załącznikiem jaki otrzymałem a jakże, od dobrego znajomego.

Niby powinienem się cieszyć, że ktoś o mnie pamięta i wrzuca ciekawe prezentacje, humorystyczne załączniki jednak jak się zastanowię nad tym - od czego są różne miejsca przeznaczone do tego, gdzie możemy je umieścić:

Proszę bardzo, Chcemy podzielić się
- plikiem - jest wrzuta.pl
- Mamy ciekawy filmik który koniecznie wszyscy muszą zobaczyć - http://www.youtube.com/
- Mam fascynujące zdjęcia z podróży dookoła świata - można użyć http://picasaweb.google.com
- Prezentacja PowerPoint - http://www.slideshare.net/
itp. itd. takich miejsc są setki

Nie miałbym nic przeciwko, gdyby był tekst z linkiem do pliku,strony, gdzie mogę to zobaczyć, bo wtedy sam zdecyduję, czy pobierać i zobaczyć np. galerię zdjęć lub filmik.
A tu ... załącznik ... bo tak prościej i szybciej ... ale czy ktoś zastanowił się, czy mnie to ucieszy?

To tak jak z prezentami, nie chcemy otrzymywać szmelcu, zbędnych plastikowych gadżetów które zostały na prędce zakupione (lub zbywają zalegają w domu, kiedyś je ktoś darował i do niczego nie są potrzebne) ... ale jak już otrzymamy, to nie będziemy zwracać uwagi, temu który nam go ofiarował, tylko przyjmiemy, by nie sprawiać przykrości.

Dlatego nie odpisałem temu znajomemu, co o tym sądzę (parę lat wcześniej zapewne zrobiłbym cały wykład, że mnie to irytuje), tylko podzieliłem się tym z Wami - bo być może ktoś przeczyta ten tekst i zastanowi się czy dalej przesłać list "łańcuszek" z załącznikiem wzywającym mnie do akcji przesłania go dalej do swoich przyjaciół ...

PS
Spam jest zły (każdy to powie) ... spam od nieznajomych ma jednak jedną zaletę, można wykasować i już po sprawie w 1 sekundę.

Ale spam od znajomych, jako prezent to jeszcze coś gorszego, a jeszcze jak do tego plik np. z kilkuminutową prezentacją (i muzyczką :) ), którą trzeba otworzyć w Power Point - tak czy inaczej trzeba oglądnąć, bo a nóż kiedyś mnie spyta, czy widziałem, to nie powiem, że wyrzuciłem jego list ... bo się obrazi.
17.11.2009, 20:30

konto usunięte

Temat: Załączniki w przesyłanej poczcie e-mail

moim zdaniem jest to robienie problemu z niczego...
jesli nie chcę otwierać jakiegoś pliku (a zazwyczaj po tresci maila lub jego tytule mogę się domyśleć czego dotyczy) to kasuję i już.
Co do osób odbierających pocztę przez telefon, zgadzam się z przedmówcą: skoro ktoś inwestuje w taki telefon tzn. że traktuje to jak zamiennik komputera i liczy się z wszystkimi kosztami.
Poza tym co za problem mieć dwie skrzynki pocztowe? jedna zawodowa, a druga prywatna i z każdej korzystać w odpowiednim miejscu i czasie?
dodatkowo zwracam uwagę, że większość skrzynek pocztowych ma ograniczenia dotyczące wielkości wysyłanych załączników, tak więc jeśli ja potrafię coś wysłać, to zazwyczaj druga strona potrafi to odebrać.Karolina Kozak edytował(a) ten post dnia 17.11.09 o godzinie 21:22
17.11.2009, 21:21
Jarosław

Jarosław Adryańczyk Instruktor muzyczny,
Żarski Dom Kultury

Temat: Załączniki w przesyłanej poczcie e-mail

Czyli suma summarum nie chodzi o wielkość załącznika tylko kto komu i co w ogóle wysyła. Ja wysyłam całą masę załączników nie mam z tym problemu ale zawsze ci do których wysyłam wiedzą o tym i są na to przygotowani. Nie wielkość jest problemem tylko to by nie zachlapać komuś czasu, kompa, netu czy czego tam jeszcze. Być możne z tym jest jak z przychodzeniem w gości? Warto najpierw zadzwonić i się umówić. Zawsze wtedy wiadomo, że gospodasz jest w domu i ile ma czasu na (...) Zobacz więcej
17.11.2009, 21:26
Krzysztof

Krzysztof S. Live hard, sell
hard.

Temat: Załączniki w przesyłanej poczcie e-mail

Eeeeeee.
Telefony komórkowe? O ile mi wiadomo najpierw ściągają sam nagłówek wiadomości, przy otwarciu dopiero treść i na wyraźne życzenie (...) Zobacz więcej
17.11.2009, 21:30

konto usunięte

Temat: Załączniki w przesyłanej poczcie e-mail

Do tego, co pisze Jacek, można jeszcze dodać "umiejętne" cytowanie w dyskusji/korespondencji za pomocą maili.
Vide.. g-mail.
Po którymś_tam razie mail robi się (...) Zobacz więcej
18.11.2009, 09:19
Jacek

Jacek Synowiec zainteresowania:
e-commerce,
e-biznes, marketing
internetowy

Temat: Załączniki w przesyłanej poczcie e-mail

Karolina Kozak:
moim zdaniem jest to robienie problemu z niczego...

Zgadzam się, jeśli patrzymy pod swoim kontem, jakoś musimy nauczyć się żyć ze spamem, czy nadużywaniem naszej cierpliwości poprzez wysyłanie potężnych załączników przez innych,
i tu zapewne każdy mógłby przedstawić swoją metodę jak z tym żyć.

Jest jeszcze druga strona medalu, czyli to jak my sami używamy (nadużywamy) e-maili, załączników.
Czy przed wysłaniem jakiej treści zadajemy sobie pytanie, czy dany załącznik ucieszy odbiorcę, czy wręcz będzie dla niego uciążliwy.
Zapewne jeśli nasz odbiorca jest dobrze wychowany i tak nie zwróci nam uwagi, a dla niektórych może to być wręcz potwierdzenie, że oczekuje od nas więcej takich załączników.

PS
Poza wszystkim jest jeszcze problem z załącznikami, z jakim od czasu do czasu się spotykam, gdy znajomi męczą się wysyłając e-mail (np. poruszany na http://www.goldenline.pl/forum/eee/1299822 ).
A w większości takich przypadków, gdybyśmy w liście podali tylko link, a sam plik umieścili np. na FTP, nikt nie miałby problemów, ani wysyłający ani odbierający.
19.11.2009, 11:06

konto usunięte

Temat: Załączniki w przesyłanej poczcie e-mail

w takim razie jest to tylko kwestia tego komu podajemy nasz adres mailowy. jeśli "rzucamy" nim na lewo i prawo, to potem nic dziwnego, że dostaje się dużo różnych dziwnych maili od osób, które ledwo znamy.
Inna kwestia, że ja nie wysyłam moich prywatnych rzeczy każdemu jak leci, a jedynie bliskim osobom, które wiem ze z danych np. zdjęć czy innych plików się ucieszą.
Nikt nie lubi być zarzucany spamem, ale jeśli decydujemy się udostępniać nasz adres mailowy wielu osobom, to trzeba się liczyć z takimi konsekwencjami. Zgadzam się, że przy dużej liczbie takich maili może to być uciążliwe, jednakże w dalszym ciągu podtrzymuje swoje zdanie, że nie jest żadnym problemem kliknąć w "usuń" jeśli po nadawcy, tytule maila czy np. nazwie załącznika domyślamy się, że nie jest to nic na czym (...) Zobacz więcej
19.11.2009, 13:44

Następna dyskusja:

Zapraszamy do obejrzenia na...
Zobacz dyskusje w grupie Savoir-vivre, czyli sztuka życia

Aktualne tematy

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Problemy i porady

Znajdź odpowiedzi na swoje pytania

Wyślij zaproszenie do