Szymon

Szymon N. Sieciorozwijacz

Temat: Budka dla jerzyka

Cześć!

Po wysłuchaniu audycji w TokFM o jerzykach, pomyśleliśmy
o powieszeniu skrzynki dla jerzyków, w miejsce ich dawnego
gniazda w dziurze ściany naszego balkonu, zniszczonego podczas
ocieplania elewacji.

Widzę że skrzynka jest dość specyficzna - pozioma. Czy można
takie kupić, dostać w OTOP-ie, gdzie indziej?

Dzięki,
Szy.Szymon N. edytował(a) ten post dnia 10.01.09 o godzinie 13:59
10.01.2009, 13:58
Szymon

Szymon N. Sieciorozwijacz

Temat: Budka dla jerzyka

Przy okazji, nasz dawny lokator, kiedyś nieproszony wprosił się
na śniadanie.


Obrazek


Szy.Szymon N. edytował(a) ten post dnia 10.01.09 o godzinie 14:09
10.01.2009, 14:06
Jan

Jan S. Specjalista ds PR

Temat: Budka dla jerzyka

...Jakbys dostal gdzies taka skrzynke, przekaz mi prosze jakie ma wymiary, w tym otwor oczywiscie. Pozdrowienia!...

Znalazlem info tutaj :) http://podszarotka.republika.pl/index1.html?http%3A%2F...Jan S. edytował(a) ten post dnia 13.01.09 o godzinie 10:12
13.01.2009, 10:06

konto usunięte

Temat: Budka dla jerzyka

Witam!!!
Skorzystajcie z tego linku w sklepiku towarzystwa bocian: http://www.sklep.bocian.org.pl/prod/budka-dla-jerzyka
są tego typu budki ale konstrukcja jest prosta wiec samemu można wykonac. Do tego znajdziecie tam informacje na temat jerzyków to niezwykłe ptaki i zupełnie niespokrewnione z jaskółkami o bardzo ciekawych obyczajach!!!!. Nistety staje się coraz rzadszy ze względu na remonty budynków.

Budka dla jerzyka

Podstawowe parametry:

Wysokość: 20 cm
Szerokość: 18 cm
Długość: 34 cm
Daszek zabezpieczony przed przeciekaniem niedzewną blachą
Przednia ścianka jest otwierana w celu kontroli
i czyszczenia budki po lęgach.

Gatunki zasiedlające skrzynkę:
Jerzyk, szpak, wróbel, mazurek

Gdzie i jak wieszać?
Jerzyk jest ptakiem zasiedlającym głównie miasta, gdzie gniazduje przede wszystkich na murowanych, wyższych budynkach. Budkę lęgową należy umieścić jak najwyżej, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra, ale w miejscu, gdzie ptaki mają swobodny dolot. Należy unikać południowej wystawy, aby budka się nie nagrzewała. Mając na uwadze to, że jerzyki często gniazdują w koloniach, można powiesić dla nich kilka budek na jednym budynku.

Kiedy wieszać?
Większość jerzyków przylatuje do Polski w pierwszej połowie maja, dlatego też budki dla tych ptaków można montować dopiero na poczatku tego miesiąca lub w końcu kwietnia. Jeśli budka dla jerzyka zostanie zamontowana wcześniej, to może być zajęta przez szpaki, wróble lub mazurki. Aby się przed tym ustrzec, można zatykać otwory wlotowe budek po sezonie lęgowym i odetkać 1 maja. Drugim sposobem jest zdjęcie budki po lęgach i powieszenie z powrotem tuż przed przylotem ptaków z zimowiska.
Jerzyki są bardzo konserwatywne jeśli chodzi o miejsce lęgowe. Gnieżdżą się przez wiele lat w tych samych miejscach i trudno przyzwyczajają sie do nowych lokalizacji w przypadku np. zamurowania dawnych gniazd. Dlatego budki dla nich warto wieszać już w czerwcu i lipcu, aby ptaki je znalazły i przyzwyczaiły się do nich jeszcze przed odlotem.

Dowiedz się więcej o budkach, jerzykach i ich ochronie.

Informacje
Sklep: TP "BOCIAN" - Kategoria: Budki lęgowe

pozdrawiam
T.
22.03.2009, 10:38
Szymon

Szymon N. Sieciorozwijacz

Temat: Budka dla jerzyka

TADEUSZ SOBUŚ:
Witam!!!
Skorzystajcie z tego linku w sklepiku towarzystwa bocian: http://www.sklep.bocian.org.pl/prod/budka-dla-jerzyka

Zamówiona, dzięki :]

Szy.Szymon N. edytował(a) ten post dnia 01.04.09 o godzinie 11:27
1.04.2009, 11:26
Szymon

Szymon N. Sieciorozwijacz

Temat: Budka dla jerzyka

Budka wisi ponad miesiąc, pusta. Jerzyki widzieliśmy dwa razy... :/

Mogły jeszcze nie (...) Zobacz więcej
28.05.2009, 20:25

konto usunięte

Temat: Budka dla jerzyka

Juz powinny wrócic z Afryki, spokojnie trzba zaczekac.

Jerzyki maja coraz gorsza sytuacje mieszkaniowa wiec albo w tym albo w następnym roku napewno skorzystaja z Twojej budki.

Jerzyki lubią wysokie budynki (nasłonecznioene przypominajace skały- ich dawne środowisko). Preferuja równiez kolonijne gniezdzenie choc dla takiego lotnika to tylko udogonienie:).

Tak więc spokojnie przyroda sama wykorzystuje nadarzajace sie okazje:)
(...) Zobacz więcej
30.05.2009, 23:06

konto usunięte

Temat: Budka dla jerzyka

Ciekawy artykulik z prasy:

Czy bank obroni jerzyka?
Jerzyki właśnie wracają do Polski. Wiele z nich nie odnajdzie swych starych miejsc lęgowych. Wiele z nich zginie. Przez nas.
Pierwsze jerzyki pojawiły się już na przełomie kwietnia i maja. Ale największa fala powrotów z południowej części Afryki właśnie się zaczyna. Gdy mieszkałem w Warszawie, uwielbiałem obserwować jerzyki przemykające koło naszych okien. Nie ma w Polsce lepszych lotników. Jerzyk całe życie - poza lądowaniem w gnieździe - spędza w powietrzu. W locie je, pije i śpi, uprawia miłość. Piórka lub źdźbła, które znosi do gniazda, też chwyta w powietrzu. Podobno potrafi mknąć 200 km na godz. Mogłem się gapić na jerzyki godzinami.

W Puszczy Białowieskiej jest to nieco trudniejsze. Nie ma tu aż tylu jerzyków co w miastach. Zajmują dziuple w wysokich drzewach, a tych - jak wiadomo - nie ma zbyt wiele. Z drugiej strony tutejsze jerzyki, które stanowią ułamek procenta wszystkich polskich jerzyków, mogą czuć się bezpiecznie. Nie da się tego powiedzieć o jerzykach miejskich.

Gniazdo jerzyka w mieście to zwykle szczelina w budynku, najczęściej otwór w tzw. stropodachu. Tam samica składa dwa, czasami trzy jaja. Niestety, te otwory, podobnie jak większość szczelin w budynkach, są likwidowane w czasie remontów elewacji. Niewielu zarządców budynków przejmuje się jerzykami. Choć nie brudzą i nie są w żaden sposób uciążliwe, zatyka się otwory. Gdy jerzyki wracają do Polski, usiłują dostać się do starych gniazd, nieraz całymi dniami wiszą w miejscach, gdzie kiedyś były ich domy. Czasami samice z młodymi są zamurowywane i skazywane na bardzo długą śmierć. Bo jerzyki są odporne na głód - potrafią bez pożywienia przeżyć nie kilka dni, jaki inne ptaki, lecz tygodnie. Według dr. Andrzeja Kruszewicza z warszawskiego ogrodu zoologicznego - umierają nawet przez siedem tygodni.

Traktowanie jerzyków przez bezdusznych urzędników zarządzających budynkami wywołuje protesty wielu mieszkańców. Wydawało się, że sprawę załatwiła opinia Ministerstwa Środowiska, o której pisałem w zeszłym roku. Według resortu niszczenie miejsc lęgowych gatunków chronionych - w tym jerzyka - to przestępstwo. Na początku tego roku Dyrekcja Generalna Ochrony Środowiska stwierdziła, że budynki, w których mieszkają jerzyki, można remontować tylko po uzyskaniu zgody regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Wcześniej zaś powinna zostać wykonana ekspertyza ornitologiczna. Ocieplać można po sezonie lęgowym, a tam, gdzie były otwory zamieszkane przez jerzyki, powinny zostać powieszone dla nich specjalne budki.

Niestety, zaleceniami władz i obowiązującym prawem mało kto się przejmuje. Na moją skrzynkę dostaję takie listy jak od pani Barbary: "Bardzo proszę o podpowiedzenie mi, w jaki sposób uratować miejsca lęgowe dwóch par jerzyków. Gnieżdżą się pod rynnami w dwóch różnych blokach, które właśnie mają być ocieplane. Spółdzielnia, która jest właścicielem budynków i ociepliła już większość bloków, nigdy nie interesowała się miejscami lęgowymi tych ptaków. Co ja jako członek tej spółdzielni mogę zrobić w tej sprawie? Niestety, mój blok już został ocieplony".

Ewa Podolska z Radia TOK FM, jak mało kto zaangażowana w akcję, uważa, że skoro do rozumu zarządów spółdzielni nie przemawia prawo, to może przemówią pieniądze. Bank Ochrony Środowiska powinien uzależniać przyznanie i rozliczenie kredytów na ocieplanie budynków od tego, jak inwestor zachowa się wobec ptaków. Ale BOŚ na razie nie ma zamiaru tak postępować i nie chce stawiać takich warunków kredytobiorcom. Choć wydawałoby się, że bank z taką nazwą powinien postępować inaczej.

Jerzyk jest przecież jak najbardziej częścią naszego środowiska, a teraz również ewidentnym przykładem jego bezsensownego niszczenia.

Adam Wajrak
8.10.2009, 12:43
Szymon

Szymon N. Sieciorozwijacz

Temat: Budka dla jerzyka

Nasza budka została pusta... Wisi dokładnie od tygodnia
przed zapowiadanym przylotem jerzyków. Same jerzyki pojawiły się
na naszym osiedlu, ale... kilka bloków dalej, mając zresztą
wyjątkowo liczne potomstwo (porównując z poprzednimi latami).

Czy jest sens trzymać budkę w dalszym ciągu? Jest szansa
na innego lokatora, który zwolni ją przed jerzykami wiosną? :]

Szy.
8.10.2009, 12:52
Konrad

Konrad W. konsultant
HR/doradca kulturowy

Temat: Budka dla jerzyka

Trudno powiedzieć co się jerzykom nie spodobało. Może warto zamiast jerzyka, zaprosić (...) Zobacz więcej
8.10.2009, 14:28

konto usunięte

Temat: Budka dla jerzyka

W przyrodzie wiele rzeczy jest nieprzewidywalnych ale według mnie nie ściągaj budki wprost przeciwnie jestem za tym byś jak to możliwe dowiesił 1-2 dodatkowe.Wśród ptaków niedobór mieszkaniowy jest większy niż wśród młodych Polaków.

Jerzyki lubią towarzystwo. Podobnie jest z kawkami najlepiej jest wieszać budki dla kawek kolonijnie- co prawda są puste przez 2-3 sezony ale później są zajmowane.

Jeśli budka jest wysoko umieszczona, niczym nie osłonięta to wierzę że jerzyki tam kiedyś zawitają.
8.10.2009, 16:01
Mikołaj

Mikołaj R. sourcing manager
Polska

Temat: Budka dla jerzyka

Haej,

Mam ten sam problem - zawiesiłem taką budkę jak na http://www.budki.pl/ na oborze, pod daszkiem i nic...

Obrazek


Zastanawiam się czy miejsce nie jest zbyt mocno nasłonecznione...
( na marginesie- jak wkleić tu moje zdjęcie?)

Swoją droga planuję zawieszenie budki dla pójdźki i dla gągoła ;)

Szymon N.:
Cześć!
Po wysłuchaniu audycji w TokFM o jerzykach, pomyśleliśmy
o powieszeniu skrzynki dla jerzyków, w miejsce ich dawnego
gniazda w dziurze ściany naszego balkonu, zniszczonego podczas
ocieplania elewacji.

Widzę że skrzynka jest dość specyficzna - pozioma. Czy można
takie kupić, dostać w OTOP-ie, gdzie indziej?

Dzięki,
Szy.Mikołaj R. edytował(a) ten post dnia 13.12.09 o godzinie 22:13
13.12.2009, 22:07

konto usunięte

Temat: Budka dla jerzyka

http://bocian.org.pl/aktualnosci-2010/21595
14.06.2010, 13:07
Szymon

Szymon N. Sieciorozwijacz

Temat: Budka dla jerzyka

A nasza budka drugi rok pusta, kilkadziesiąt jerzyków mieszka dwa bloki (...) Zobacz więcej
14.06.2010, 14:18

konto usunięte

Temat: Budka dla jerzyka

Trudno mi komentować zachowanie jerzyków )), ale proszę nie tracić nadziei. Choć nasz bohater lubi kolonie i sąsiadów ze swojego gatunku.
Wszystkie jerzyki które obserwuje gnieżdżą się w koloniach.
Niestety w przyrodzie nie ma ludzkich reguł i czasami nie wiadomo co jest nie tak, czasem potrzebny jest czas czasem coś innego.
(...) Zobacz więcej
14.06.2010, 15:59

konto usunięte

Temat: Budka dla jerzyka

Coś o jerzykach

http://www.bocian.org.pl/jak-pomagaja/22723-W-Pitagowi...-
30.10.2010, 18:03
Szymon

Szymon N. Sieciorozwijacz

Temat: Budka dla jerzyka

Melduję, że dopiero w czwartym roku istnienia budki
pojawiły się w niej jerzyki.

Co ciekawe, kilka dni wcześniej zamieszkały w niej
modraszki. Aż tu któregoś dnia jakaś awantura, głośno
na balkonie i okazuje się, że z modraszek wyrosły
jerzyki :]

* * *

Przy okazji zapytam - czy budkę należy opróżnić po odlocie (...) Zobacz więcej
19.06.2013, 12:07
Michał

Michał Jonczyk Recruiter CEE, SAP

Temat: Budka dla jerzyka

zdecydowanie tak. Sugeruję rękawiczki. W takich budkach straszny "syf" zostaje (...) Zobacz więcej
19.09.2013, 10:25

Następna dyskusja:

budki lęgowe dla puchaczy
Zobacz dyskusje w grupie Ptasiarze

Aktualne tematy

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Problemy i porady

Znajdź odpowiedzi na swoje pytania

Wyślij zaproszenie do