Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Szkolenia co sprzedajemy, określmy się:)

Witam.
W internecie, folderach, wizytówkach widnieje sporo informacji na temat szkoleń. Od lat także zajmuję się szkoleniami, z kontaktami nie tylko w Polsce ale za granicą.
Jeśli mogę chciałbym zwrócić uwagę na pewne informacje lub też raczej "nieścisłości" w podawanych informacjach. Intrygujące jest to zwłaszcza po ciągłych pytaniach telefonicznych i e-mailowych typu a dlaczego nie "dyplom" tylko "zaświadczenie", a może chociaż certyfikat, itd.

Nie że się czepiam, ale jest to pewnego rodzaju pranie mózgu przez organizatorów przeróżnych szkoleń, zwłaszcza młodym adeptom sztuki masażu, fizjoterapeutom, kosmetyczkom, itd, itd. Nie wspomnę już o pięknych certyfikatach do obsługi danego sprzętu kupionego w konkretnej firmie.
"Veni, vidi, certifici" :)

Podyskutujmy więc.
Najczęściej podawane informacje.

1. Dyplom. No właśnie kiedy? Dyplom jest uznaniowy w podziękowaniu, dyplom związany jest przede wszystkim z tytułem zawodowym, potocznie otrzymaniem kwalifikacji, itd. Może być także wewnętrzny w szkole, jako dodatek.
2. Certyfikat to po polsku zaświadczenie. Może kojarzy się także zaświadczenie z uzyskaniem zgody na wykonywanie danej metody które reklamuje się, promuje od danego nazwiska, instruktora, nazwy metody, itd. Ale dalej certyfikat to po prostu tyle co zaświadczenie o udziale w warsztatach, kursie lub jego ukończeniu, tyle że po angielsku.
3. Certyfikaty międzynarodowe, w sumie trudno określić według jakich kryteriów. Raczej co do metody w ramach networkingu. Rozpoznawalne raczej dzięki promocji danej metody, a nie dosłownie w sensie prawnym. Nie ma czegoś takiego jak międzynarodowy certyfikat masażu które obiecują szkoły, owszem mogą być rozpoznawalne za zasługi, dane nazwisko, itd. Ale już np ludzie rozumieją w wielu krajach co to jest szkoła rolfingu (integracja strukturalna), kojarzą metody terapii manualnej według koncepcji XXX, danego nazwiska, itd.
4. Certyfikat/Zaświadczenie w innych językach. To nic innego jak zaświadczenie w innych językach i tyle.
5. Warsztaty, najczęściej jednodniowa forma szkolenia lub też część, wprowadzenie do dłuższych szkoleń, na zasadzie poglądowej. Z reguły otrzymuje się zaświadczenie uczestnictwa w ...

Z pozdrowieniami Piotr