Anita

Anita Długosz Człowiek z wieloma
pasjami

Temat: swedish massage, deep tissue massage

Witam;
swedish massage podobno jest odpowiednikiem masażu klasycznego, jednak szperając po internecie znalazłam filmiki demonstrujące ten rodzaj masażu....i wyglądał on raczej jak masaż relaksacyjny lub aromatoterapeutyczny. W takim razie jaka jest różnica pomiędzy deep tissue massage (może właśnie ten masaż jest odpowiednikiem naszego klasycznego?)a swedish massage? Jakich wymagań należy się spodziewać, gdy przyszły zagraniczny pracodawca poprosi o zademonstrowanie jednego z w/w masaży? Będę wdzięczna za wszelką podpowiedź w tej sprawie (...) Zobacz więcej
24.02.2010, 09:59
Piotr

Piotr Szczotka Bodyworker, od
gabinetu po
wydawnictwo i
prezentacje, mas...

Temat: swedish massage, deep tissue massage

Witam w skrócie:

1. Filmiki są ostatnim źródłem poglądowym na jakim warto by było się opierać jeśli chodzi o techniki manualne, ich precyzję, skuteczność itd. Owszem może dla przypomnienia jeśli ktoś był na jakimś kursie lub też w celach poglądowych.

2. Masaż klasyczny i szwedzki? Wywodzą się z jednego źródła, ale daleko odeszły już od siebie. Od dobrych dwóch dekad zwłaszcza w Stanach, Kanadzie, Australii i N.Z. masaż szwedzki bliższy jest faktycznie relaksacji niż typowemu zastosowaniu w rehabilitacji. Dla odróżnienia pojawia sie tam nurt masaż europejski ten jest bliższy temu co znamy z klasyka.

Dla ciekawostki podam, iż coraz częściej rozróżnia się także pojęcie russian massage. Brawo dla sąsiadów, bo w czasach kiedy my skupujemy co tylko popadnie byle było z zagranicy podobnie nasza emigracja niektórzy wspólnymi siłami promują swoje spostrzeżenia :)

Klasyk zmienia się totalnie, w takiej formie jak uczy się go w Polsce to już w Europie rzadkość. jest wiele modyfikacji zwłaszcza pod katem intensywności, kolejności ruchów ale i samych technik.

2. Deep tissue massage to przede wszystkim masaż służący zmniejszeniu napięcia w danych mieśniach, powięzi i z dużym skupieniem na tkance łącznej. W DTM w odróżnieniu od klasyka ma miejsce wielokierunkowość. Poza tym w tej metodzie pracuje się poniekąd pomiędzy grupami mięśni, DPM znajduje uznanie w urazówce, sportowców a także w sytuacji bolesności i problemów z przeciążenia.

Jeśli chodzi o wyjazd zagraniczny to skupiłbym się na deep tisue massage, soft tissue manipulation, myofascial release, trigger point, bez tego trudno będzie się dogadać.

Jeśli chodzi o klasyk to owszem, ale warto, alu musi być poznany dogłębnie, wtedy dopiero poznaje się jego wartość a nie na krótkich kursach.

Stykając się pierwszy raz z myofascial release i deep tissue massage mogłem zorientować się o co w tym chodzi dzięki znajomości klasycznego. Tym bardziej pojmując je jako inne metody służące do innych nieco celów. Bo nie oto chodzi aby je wartościować.

Pozdrawiam (...) Zobacz więcej
24.02.2010, 10:21
Jacek

Jacek Jankowski fizjoterapeuta
www.terapeutika.pl

Temat: swedish massage, deep tissue massage

Różnica pomiędzy swedish massage, a deep tissue massage jest ogromna.

Swedish massage traktował bym go raczej w kategorii masażu relaksacyjnego gdyż odbiegł od pojęcia masaż klasyczny.

Natomiast deep tissue massage to zupełnie inna bajka. To forma terapii tkanek miękkich włączjąc w to mięśniowo - powięziowe rozluźnianie (myofascial release) i terapię punktów spustowych (...) Zobacz więcej
24.02.2010, 11:19
Piotr

Piotr Szczotka Bodyworker, od
gabinetu po
wydawnictwo i
prezentacje, mas...

Temat: swedish massage, deep tissue massage

Nie wiem czy Anita praktykuje masaże czy jest to pytanie laika. Owszem deep tissue massage to podobne elementy jak myofascial release wokół tematu jest także praktyka trigger point, ale pomimo że to podobna grupa metod i poniekąd "zachodzą na siebie" to jednak w praktyce różnią się sporo.

Dajmy na to prace Riggsa a na przyklad Johna Barnesa. Osobiscie popularyacja m.f. Barnesa jest mi blizsza, bardziej wszechstronna.

Moim zdaniem jesli ktos wybiera sie za granice warto poczytac co na ten temat mowia tamci praktycy. To odzwierciedla (...) Zobacz więcej
24.02.2010, 15:06
Anita

Anita Długosz Człowiek z wieloma
pasjami

Temat: swedish massage, deep tissue massage

Dziękuję za podjęcie wątku. * Gdzie, w Polsce, można nabyć umiejętności doceniane przez zagranicznych pracodawców w gabinetach masażu i SPA? Dodam, że mam za sobą m.in. zdobycie podstaw masażu klasycznego,zamierzam naukę kontynuować. W UK są college, w których nabywa się umiejętności odpowiednio sklasyfikowane. W Polsce mam wrażenie,że temat masażu jest nieuporządkowany. Wybieram się w przyszłości za granicę (najprawdopodobniej UK)i chcę się odpowiednio przygotować (chciałabym znależć pracę w gabinecie masażu lub SPA),ale coraz bardziej przekonuję się,że chyba najlepiej wyszkolić się tam, gdzie się wybieram (...) Zobacz więcej
25.02.2010, 11:54
Piotr

Piotr Szczotka Bodyworker, od
gabinetu po
wydawnictwo i
prezentacje, mas...

Temat: swedish massage, deep tissue massage

Witam.

Oczywiście że warto się uczyć także za granicą, sam tego spróbowałem. Ale to nie jest tak, że u nas nie jest uporządkowane a na mitycznym zachodzie jest :) po prostu pracuje się nieco innymi metodami, jest też trochę inna terminologia.

Ze szkoleń w Polsce polecam program Masaż Zachodni Kanon, prowadzi go Ewa Mikuła, jeśli wybierasz się za granice będzie bardzo przydatny. Zresztą pod tym kątem kurs się odbywa.

Wracając do tematu.

Przykładowo miałem na szkoleniach ludzi którzy kończyli kursy w jednym miejscu U.K. ale nie mogli ze względów prawno-administracyjnych podjąć pracy w innym regionie. Fajnie nie?

Są też ciekawostki w stylu pracujące osoby bez jakichkolwiek uprawnień w Spa w U.K. czy krajach skandynawskich. Jak to możliwe? A bo pracodawca uznał, iż pani z recepcji się nadaje :)

Inny temat to koszty szkoleń. Mój jeden semestr w szkole w Stanach Zjednoczonych kosztował bodaj 4.4-5 tyś dolarów, w latach 1992/93. Ale jak zobaczyli co praktykujemy w Polsce to dyrektor zaproponowała swoistą wymianę. Pokazywałem im nasze doświadczenia, a sam chodziłem na zajęcia z tego czego wtedy nie było w Polsce. Jest to zaledwie jeden z przykładów, iż nie chodzi o to czy gdzieś jest lepiej tylko inaczej :) Wystarczy podejść do tematu bez kompleksów i załatwić sobie indywidualny tok nauczania.

Co do różnic w terminologii i metodach, to myślę że z różnych powodów do pełnej unifikacji nigdy nie dojdzie. Są zbliżone pojęcia, terminologie ale najważniejsze są cele.

Przykładowo, sporo osób z Polski wyjechało z zaświadczeniem kursy Integracyjny Masaż Body Work. Takiemu pracodawcy świta od razu, ze ktoś kojarzy pracę z ciałem i potrafi łączyć elementy masażu leczniczego z relaksacją w medycznym tego słowa znaczeniu. łapie sens pracy z tkankami miękkimi i powięzią, daje więc szanse na pracę.

Ale to rzeczywistość weryfikuje co tak na prawdę potrafimy, za granicą to jest najważniejsze. Słowem PAPIEREK + DOŚWIADCZENIE + ZAANGAŻOWANIE.

Zauważamy także odchodzenie od nazw metod określanych przez nazwiska autorów. Stosuje się częściej termin ".... opracowanie według" lub też "... koncept" na wstępie jednak w nazwie stosuje się główne określenie metody, tzn. cel lub sposób. Tak jest w masażu, metodach pracy z tkankami miękkimi, metodami body work lub w terapii manualnej.

Zauważa się po prostu totalne zmęczenie firmowymi i autorskimi nazwami nie pokrywającymi się z rzeczywistymi efektami. Nie wspomnę już o tzw. firmowych zabiegach.

W czasie kiedy my zabawiamy się w innowacje, rytuały, itd ...

Mityczny Zachód zawraca, no i promuje przede wszystkim cele, procedury, itd. co w żadnym stopniu nie umniejsza dorobku poszczególnym autorom. Mało tego potrafią się w tych wspólnych celach łączyć.

Dlatego aby zrozumieć różnice warto na jakiś czas wyjechać po świeży oddech. Tego życzę przede wszystkim instruktorom masażu i nauczycielom akademickim.

powodzenia w przedsięwzięciach.
(...) Zobacz więcej
25.02.2010, 13:34
Rafał

Rafał Uryzaj www.kursymasazu.com

Temat: swedish massage, deep tissue massage

Witaj,

jeżeli mowa o deep tissue massage to polecam Ci kurs w Poznaniu organizowany przez klinike osteoaptii. Prowadzony jest przez dr Jarosława Ciechomskiego wybitnego terapeute i jeden z autorytetów w Polsce w tej dziedzinie.
Nie trzeba go reklamować.
Kurs kończy sie egzaminem i możiwością wydania dyplomu w języku angielskim. Dyplom honorowany jest zagranicą, sygnowany jest przez Polskie Towarzysto Fizjoterapii.
Gorąco Ci polecam ten krs jeśli myslisz o masażu jako terapii a nie tylko relaksie.

pozdrawiam (...) Zobacz więcej
25.02.2010, 14:15
Beata Safronow

Beata Safronow Ostrowska Export Development
Manager

Temat: swedish massage, deep tissue massage

Witam,
ja wlasnie zza ... poznaje te roznice :) na podstawowym kursie masazu w UK. Zamierzam rowniez zglebiac wiedze w tym kierunku w najblizszym czasie. Zauwazylam, ze jest spora roznica na kursie masazu w naszej grupie - pomiedzy wschodnio-slowianska czescia a azjatycka czescia grupy.
Slowianie masuja bardziej w typowym stylu klasycznym :) o wiele bardziej energicznie co wzbudzilo zainteresowanie u prowadzacej kurs do takiego stopnia, ze sama stara sie znalezc odpowiedz na to (...) Zobacz więcej
18.05.2010, 23:14
Piotr

Piotr Szczotka Bodyworker, od
gabinetu po
wydawnictwo i
prezentacje, mas...

Temat: swedish massage, deep tissue massage

Mała podpowiedz

http://www.imbw.pl/forum1/topic.php?id=11
19.05.2010, 10:14
Piotr

Piotr Szczotka Bodyworker, od
gabinetu po
wydawnictwo i
prezentacje, mas...

Temat: swedish massage, deep tissue massage

Może cytaty z artykułu nieco przybliżą:) nie tyle różnice co różnorodność.

„Urazy, którym ulegają terapeuci, mają wiele przyczyn, prawie wszystkie są wynikiem zbyt twardego masażu. Niektórzy studenci boją się pracy na tkankach głębokich, ponieważ już doznali urazów, a bardziej powierzchowny masaż wyczerpuje ich.

Jednak właściwe zastosowanie omawianych technik powinno spowodować, że praca stanie się łatwiejsza, bezpieczniejsza, i skuteczniejsza, jak również będzie przynosić radość.

Ważne aby rozróżniać pojęcie głęboki i twardy .
(A. Riggs. Masaż Tkanek głębokich Wizualny przewodnik po technikach, polskie wydanie Borkowski Z. s.57)

„Przewodnia zasada w pracy z tkankami miękkimi brzmi: co jest skończone, jest skończone. Dr Rolf mówiła:” Jeśli nie uda Ci się za pierwszym razem, spadaj stamtąd”. W bardziej opisowy sposób można to powiedzieć: jeśli tkanka w jakimś obszarze nie rozciąga się, to dzieje się tak, ponieważ najprawdopodobniej nie jest gotowa, aby się wydłużyć. Trzeba najpierw zaadresować inny obszar.”

( Phd Schultz R.L. oraz Do Feitis R. Nieskończona sieć)

1.„Natomiast skupienie się w masażu na subtelnych odczuciach podczas integracji poprzez pracę z poszczególnymi segmentami ciała oraz przywróceniu do normy tkanek miękkich zmienionych w wyniku oddziaływania długotrwałego stresu jest podstawą w Integracyjnym Masażu Bodywork”.

2.(…) Doprowadzenie do rozluźnienia i głębokiego relaksu bez odczuwania bólu jest podstawą stosowania masażu w odnowie psychosomatycznej” .

3.„Kiedy zauważamy, iż człowiek uspokaja oddech, powoli zaczyna się odprężać i częściowo sam rozluźnia napięcia, pozwólmy, aby sam wyznaczył tempo masażu.
Intensyfikacja masażu i zbyt wcześnie rozpoczęte głębokie techniki nie przyspieszą procesu relaksacji, wręcz przeciwnie”.

(1,2,3, Integracyjny Masaż Bodywork - masaż w odnowie biologicznej i psychosomatycznej Piotr Szczotka.
(...) Zobacz więcej
19.05.2010, 10:26Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do