Temat: Fundacja "Książka na Kresy".

Witam serdecznie. Mam zaszczyt poinformować, że w dniu 9 kwietnia 2013 roku zarejestrowana w krajowym rejestrze sądowym pod numerem KRS: 0000453519 została fundacja "Książka na Kresy".

Celami Fundacji są:
⦁ Krzewienie znajomości języka polskiego i historii polski wśród dzieci i młodzieży narodowości polskiej, mieszkających i będących obywatelami Republiki Białorusi.
⦁ Popularyzacja idei pomocy kulturalnej i oświatowej dla dzieci i młodzieży polskiej na Białorusi.
⦁ Rozwijanie czytelnictwa polskich książek, słuchania literatury polskiej w postaci audiobooków i oglądania polskich filmów i seriali przeznaczonych dla dzieci i młodzieży wśród polonii zamieszkującej Republikę Białorusi.
⦁ Zapobieganie wyobcowaniu narodowemu młodzieży polskiego pochodzenia na terenie Republiki Białoruś.

Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
⦁ Zbiórkę od darczyńców książek nowych lub używanych z zakresu polskiej literatury pięknej, lektur szkolnych, podręczników do nauki języka polskiego, słowników języka polskiego, słowników dwujęzycznych, podręczników do historii, książki i publikacji historycznych, literaturę popularnonaukową, czasopism o powyższej tematyce.
⦁ Zbiórkę od darczyńców elektronicznych nośników zapisu o zawartości tematycznej jak w § 7 pkt.1.
⦁ Zakup z zebranych środków pieniężnych książek i elektronicznych nośników zapisu o zawartości tematycznej jak w § 7 pkt.1.
⦁ Zlecanie opracowań w formie książkowej lub elektronicznej podręczników i słowników do nauki języka polskiego i historii dla dzieci i młodzieży słabo znającej język polski.
⦁ Przekazanie powyżej uzyskanych materiałów na tereny zasiedlone przez mniejszość polską w Republice Białorusi.
⦁ Organizowanie obozów i kolonii językowych dla dzieci i młodzieży Białoruskiej polskiego pochodzenia.

Szerzymy polską literaturę i kulturę wśród białoruskiej młodzieży polskiego pochodzenia. Pomożesz nam? Odwiedź: http://facebook.com/KsiazkaNaKresy
16.04.2013, 11:56
Włodzimierz

Włodzimierz Boguszewski Manager rynku
Ukraina

Temat: Fundacja "Książka na Kresy".

Kresy to nie tylko Białośruś. Staram się sprowadzać książki do odessy dla polonii od roku. Udało się przekazać około setki ,szukam dalej .Zapraszam do współpracy i do rozmowy na (...) Zobacz więcej
25.04.2013, 08:01

Temat: Fundacja "Książka na Kresy".

Nie tylko Białoruś. Ale właśnie na Białorusi sytuacja polonii jest najgorsza. Na Ukrainie nie dyskryminuje się Polaków. Istnieje wiele polskich szkół, łatwo o paszport. O kartę Polaka. A na Białorusi? Wszystkie polskie szkoły publiczne zostały przekonwertowane na białoruskie sklepy. Dostęp do literatury ojczystej jest prawie niemożliwy. A na Ukrainie? Mogą sobie bez problemu kupić książeczki (...) Zobacz więcej
25.04.2013, 09:51
Włodzimierz

Włodzimierz Boguszewski Manager rynku
Ukraina

Temat: Fundacja "Książka na Kresy".

Jeszcze w 2000 roku można było kupić w księgarni na Beribasowskiej polskie książki. Obecnie to już niemożliwe. Dużą pomocą są parafie katolickie skupiające katolików prowadzone przez polskich księży. Myślę, że na Białorusi również oparcie dla polaków stanowią (...) Zobacz więcej
25.04.2013, 10:14
Andrzej

Andrzej Czerski Dyrektor, Theis
Polska Sp. z o.o.

Temat: Fundacja "Książka na Kresy".

Wydaje mi się że obowiązkiem Polski (jako państwa i nas polaków) powinno być wspieranie wszystkich Polaków na obczyźnie ale szczególnie Polaków, którzy pozostali na ziemi ojców w granicach I czy tez II Rzeczypospolitej. Nie można rozróżniać, w granicach jakiego państwa obecnie się znajdują. O ile na Białorusi faktycznie jak Pan pisze może chwilowo być problem złego traktowania Polaków o tyle nie ma zaszłości historycznych czy jakiś podziałów między społeczeństwami. Cała opozycja widzi w Polsce nadzieje i tylko trzeba poczekać jak czas, albo biologia dokonają zmian. Dorobek polskiej kultury nie jest zagrożony. Na Ukrainie sytuacja jest zupełnie inna. Generalnie relacje miedzy państwami i narodami są perfekcyjne ale elity ukraińskie traktują polska kulturę i generalnie polski punkt widzenia jako zagrożenie dla swojej wizji tożsamości narodowej, historii czy kultury. Dotyczy to pewnej grupy ale za to bardzo krzykliwej i o dużych wpływach. W tym aspekcie bardzo ważne jest aby Polacy którzy tam mieszkają nie emigrowali do Polski ale z duma głosili wszem i wobec, że są Polakami. W tym celu potrzebna jest edukacja oraz łatwy dostęp do polskiej kultury. Trzeba tworzyć i wspierać "modę na Polskę". Na Litwie z kolei tez sytuacja ma swoją specyfikę. nie ma tam problemów ekonomicznych ale polskie interesy są "średnio" reprezentowane. Trzeba pamiętać tez o skupiskach polaków w innych rejonach byłego ZSRR którzy znaleźli się tam nie ze swojej woli.
Podsumowując Polacy na wschodzie w większości przypadków są u siebie i trzeba im pomoc aby tam gdzie są byli "ambasadorami" polskości. Do tego wszystkiego potrzebne są ośrodki kulturalne ale i książki. Tylko dzięki takim działaniom możemy nie tylko często zwrócić godność Polakom (aby nie czuli się obywatelami II kategorii) ale i zbudować pełne wzajemnego szacunku relacje z sąsiadami.
Także nie zamykajcie się do pomocy 1 krajowi.Andrzej Czerski edytował(a) ten post dnia 25.04.13 o godzinie 14:44
25.04.2013, 14:43

Temat: Fundacja "Książka na Kresy".

Ile jest organizacji, które zajmują się współpracą z Polakami na Ukrainie, a ile na Białorusi? Łatwo wyliczyć. Z Ukrainą współpracować jest łatwiej, niż z Białorusią. Łatwiej wysłać paczkę, łatwiej zaprosić młodzież na wczasy w Polsce. Ufam, że inne organizacje zajmują się odpowiednio wyłącznie Ukrainą. My pozostajemy przy współpracy z Polakami mieszkającymi (...) Zobacz więcej
26.04.2013, 09:32
Andrzej

Andrzej Czerski Dyrektor, Theis
Polska Sp. z o.o.

Temat: Fundacja "Książka na Kresy".

Jarek B.:
Ile jest organizacji, które zajmują się współpracą z Polakami na Ukrainie, a ile na Białorusi? Łatwo wyliczyć. Z Ukrainą współpracować jest łatwiej, niż z Białorusią. Łatwiej wysłać paczkę, łatwiej zaprosić młodzież na wczasy w Polsce. Ufam, że inne organizacje zajmują się odpowiednio wyłącznie Ukrainą. My pozostajemy przy współpracy z Polakami mieszkającymi na Białorusi.

Ok Na Białorusi tez trzeba pomagać. Inicjatywa dobra :) Nie chce aby Pan odniósł wrażenie ze to krytykuje. Super jest to co robicie.

Ale w ogólnej sytuacji jest Pan chyba kompletnie w błędzie. A ile w Polsce jest stacji telewizyjnych emitujących program na Ukrainę? NA Białorusi stanie się krzywka Polakowi i cała polska o tym huczy. Jest nawet pewna "moda" na pomaganie polakom na Białorusi.
Niestety na Ukrainie wszystkie antypolskie wyskoki są zamiatane pod dywan w imię strategicznego partnerstwa :) i na tym polega różnica.
26.04.2013, 10:05

Temat: Fundacja "Książka na Kresy".

Oj... Tu mnie Pan zainteresował. Co do Ukrainy, miałem nadzieję, że antypolskie wyskoki skończyły się z zabójstwem Stepana Bandery. Choć... Wschodnia Ukraina faktycznie, może bywać antypolska. Dziękuję ślicznie za sugestię. Muszę zagłębić się (...) Zobacz więcej
26.04.2013, 14:01
Andrzej

Andrzej Czerski Dyrektor, Theis
Polska Sp. z o.o.

Temat: Fundacja "Książka na Kresy".

No widzi Pan., cieszę się że zainspirowałem Pana do zapoznania się z sytuacja Polaków na Ukrainie.
Paradoksalnie.. moim zdaniem wschodnia Ukraina jest bardziej propolska niż zachodnia.
W tym roku będzie Pan miał dobry rok do obserwacji gdy wraz z rocznica rzezi wołyńskiej ..trup wypadnie z szafy..
Zobaczymy czy uda się go tam wepchnąć politykom.....do następnej okrągłej rocznicy.

Warto np. na facebooku zajrzeć na stronę polskiego radia Lwów lub tez w inny sposób dotrzeć do Polaków tam mieszkających i bezpośrednio porozmawiać o problemach.
Ukraina naprawdę takim konglomeratem, że warto ją badać.

Jarek B.:
Oj... Tu mnie Pan zainteresował. Co do Ukrainy, miałem nadzieję, że antypolskie wyskoki skończyły się z zabójstwem Stepana Bandery. Choć... Wschodnia Ukraina faktycznie, może bywać antypolska. Dziękuję ślicznie za sugestię. Muszę zagłębić się w temat.Andrzej Czerski edytował(a) ten post dnia 26.04.13 o godzinie 19:56
26.04.2013, 19:52Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do