Kamila

Kamila Piotrowicz rekruter / doradca
zawodowy

Temat: Góry Bystrzyckie - Jagodna

Jagodna (niem. Heidelberg, 977 m n.p.m.) – góra w Sudetach Środkowych w Górach Bystrzyckich. Góra zaliczana do Korony Gór Polskich.

Wzniesienie położone jest w środkowo-wschodniej części Gór Bystrzyckich około 5 km na północny-zachód od miejscowości Długopole Zdrój.

Jagodna jest najwyższą górą w Górach Bystrzyckich. Wzniesienie o mało podkreślonym wierzchołku, wznoszącym się zaledwie kilka metrów ponad wierzchowinę i bardzo stromo opadającym wschodnim zboczu, w stronę Rowu Górnej Nysy. Zbocze zachodnie, ponacinane dolinami dopływów Dzikiej Orlicy, stromo opada w kierunku Doliny Dzikiej Orlicy. Wzniesienie wznosi się w środku wysokiego rozciągniętego południkowo masywu w kształcie niewielkiego grzbietu, który tworzy z dwoma sąsiednimi wzniesieniami. Grzbiet z trzema mało widocznymi wzniesieniami, położony jest między Przełęczą Spaloną na północy a Przełęczą Nad Porębą na południu. Góra zbudowana jest prawie wyłącznie z kredowych piaskowców, oraz z odpornych na wietrzenie granitognejsów, porośnięta dolnoreglowym lasem świerkowym z domieszką brzozy, buka i modrzewia. W latach pięćdziesiątych XX wieku wichury powaliły część drzew odsłaniając na szczycie polankę stanowiącą punkt widokowy na Kotlinę Kłodzką, Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie i Rów Górnej Nysy. Wschodnim zboczem na wysokości około 700 m n.p.m przebiega (...) Zobacz więcej
22.07.2008, 09:06
Andrzej

Andrzej Zieliński Administrator
Systemów
Informatycznych, Sp.
z.o.o

Temat: Góry Bystrzyckie - Jagodna

Hmmm, to dziwne ale akurat szczyt Jagodnej znalazłem bez problemu, wchodziłem od przełęczy Spalona i szczyt się wyróżniał, gównie tym że jak już na nim byłem to wszystkie 3 drogi jakie tam dochodziły prowadziły na dół ;-)
Na szczęście na szczycie na ambonie są aż 2 tabliczki oznaczające szczyt, w dodatku ławka ze stołem (jedyna na trasie) i betonowy słupek - nie można przegapić ;-)
Szósty szczyt (...) Zobacz więcej
23.08.2009, 20:43

konto usunięte

Temat: Góry Bystrzyckie - Jagodna

Zdobycie Jagodnej niestety nie dostarczyło mi praktycznie żadnych wrażeń. Zdobyłem ją niebieskim szlakiem spod schroniska Jagodna w 55 minut, powrót zajął mi 45 minut. Jeśli ktoś chciałby tylko zdobyć szczyt, bez potrzeby wydłużania sobie szlaku, mogę podpowiedzieć, że mozna go sobie skrócić o 20 minut, bo własnie tyle czasu szlak niebieski prowadzi nowo położonym asfaltem, którym można jechać samochodem. Potem szlak skręca w lewo i przez lasy i często podmokłe trawiaste dróżki prowadzi na szczyt. Po drodze mija się inne górki, które mają podobną wysokość co Jagodna, oraz wieżyczki takie jak na szczycie góry należącej do KGP. Tuż przed szczytem Jagodnej, po lewej stronie widać ładne tereny m. in. Masywu Śnieżnika i jak dla mnie, była to jedyna atrakcja tej wycieczki. Na szczycie znajduję się wieżyczka z tabliczką z nazwą miejsca, który zdobywamy oraz ławeczki. Mnie spotkała tam przykra niespodzianka. Nie mogłem się od gonić od latających owadów, mrówek i nie wiem czego jeszcze. Po zrobieniu zdjęć, szybko wróciłem w drogę powrotną. Dodam, że spotkałem tam tylko dwóch miejscowych grzybiarzy. Na spotkanie nikogo więcej nie mogłem liczyć. Jeśli ktos ma jakies pytania, proszę o pisanie na maila krzysiekp241107 (...) Zobacz więcej
27.09.2012, 22:42
Andrzej

Andrzej Zieliński Administrator
Systemów
Informatycznych, Sp.
z.o.o

Temat: Góry Bystrzyckie - Jagodna

Ja wspominam Jagodną na mokro - gdy wchodziłem było deszczowo i bardzo mgliście, w lesie było prawie ciemno, ale przynajmniej są (...) Zobacz więcej
28.09.2012, 14:49
Sebastian

Sebastian Ficek Specjalista ds.
infrastruktury IT
wTAURON Obsługa
Klienta...

Temat: Góry Bystrzyckie - Jagodna

Trasa może i nie wymagająca ale mnie się podobało :D


Obrazek
1.10.2012, 15:22

Temat: Góry Bystrzyckie - Jagodna

Wyjątkowo nieładna i nieciekawa trasa. Cały czas ubitą i poszerzoną kamienistą drogą (te korzenie wyrwane z ziemi, gałęzie, zwały ziemi i kamieni leżące po bokach drogi - ohydztwo. Raz jedyny szlak wszedł w las i prowadził przez niego może 10 min.
Szczyt też ogólnie mówiąc "nijaki". Prawdę mówiąc gdyby nie napisy na ambonie, ławeczka, o której wspominali Panowie Andrzej i Krzysztof oraz te trzy biegnące w dół drogi, to można by było ten szczyt przejść i nawet się nie zorientować. A ambon i skrzyżowań po drodze było kilka.
Samochodem można wjechać na sam szczyt (najpierw drogą z zielonym szlakiem, później kawalątek bez oznaczenia - to ten fragment gdzie szlak wchodzi w las - a później na sam szczyt drogą z zielonym szlakiem) ale ... trzeba jechać uważnie bo można szczyt przegapić :-)
Wydaje mi się, że radochę z wejścia na szczyt ma się dopiero w zimie - przynajmniej ten cały syf leży pod warstwą białego puchu.
W każdym razie nr 2 do książeczki (...) Zobacz więcej
10.06.2013, 13:20

Temat: Góry Bystrzyckie - Jagodna

Kilka dni temu ponownie byłem na Jagodnej - tym razem z synem i teściem :-) W zimnym, zasiekającym deszczu.
Mała ciekawostka - na sam szczyt prowadzi teraz piękna, dość szeroka, równiutka droga ... ASFALTOWA.
Jest to chyba jedyny szczyt KGP, przez który pociągnięto asfalt.
Tak więc dla wygodnych jak (...) Zobacz więcej
16.09.2013, 13:28

Temat: Góry Bystrzyckie - Jagodna

Asfalt?? Zgroza. A jest już budka (...) Zobacz więcej
17.09.2013, 14:43

Następna dyskusja:

Góry Izerskie - Wysoka Kopa
Zobacz dyskusje w grupie Korona Gór Polski

Aktualne tematy

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Problemy i porady

Znajdź odpowiedzi na swoje pytania

Wyślij zaproszenie do