Temat: Bohaterowie II wojny światowej

Naszła mnie ostatnio taka refleksja, nie zainspirowana jakimś konkretnym artykułem czy filmem.
Być może rozwinie się dzięki temu jakaś dyskusja. Co sądzicie o bohaterach wojennych? Czy istnieli naprawdę, czy tylko dzięki kreacji propagandowej? Czy ich zasługi i osiągnięcia faktycznie mogą być wiarygodne? Wasilij Zajcew, Simo Häyhä, Ludmiła Pawliczenko, Maria Dolina, Hans Ulrich Rudel, Otto Carius... i wielu innych wpisało się trwale w scenariusz 2 wojny światowej. Czy faktycznie zasłużyli sobie na miano bohatera? Co o tym myślicie?
Luděk V.

Luděk V. tłumacz
polsko-czeski

Temat: Bohaterowie II wojny światowej

Przeczytałem sylwetki wszystkich i nie wiem, jak w powyższym wpisie należy rozumieć słowo "bohater". To, co robili oni, robiło wielu innych, tylko podane osoby miały lepsze wyniki.
Może byli lepiej opanowani, bardziej perfekcyjni od innych. Może mieli mniejszy instynkt samozachowawczy. No ale czy można mówić o Hansie-Ulrichu Rudelu, że to bohater? W jakim sensie?

Temat: Bohaterowie II wojny światowej

W takim sensie, że owszem, był bohaterem - DLA SWOICH oczywiście, był wielokrotnie odznaczany, otrzymał najwyższe odznaczenie wojskowe III Rzeszy (Krzyż Rycerski) i był skutecznym pilotem. Nie gloryfikuję gościa tylko stwierdzam, że był naprawdę dobry w wykonywaniu rozkazów i zadań które mu powierzono. Co co bohaterstwa - może faktycznie jest to przesadne słowo, ale najprostsze w tym przypadku. Właśnie o to chodzi, czy ci ludzie naprawdę zasłużyli sobie na to, żeby historia o nich pamiętała, przecież wielu uczestników II wś pozostało zapomnianych. To są tylko pojedyncze przykłady
Ryszard S.

Ryszard S. Wolny strzelec

Temat: Bohaterowie II wojny światowej

Bohaterowie wojenni zazwyczaj ginęli dość szybko, a ty wspomniałaś tych, którzy byli "dobrzy w tym co robili" i przeżyli wojnę.

Temat: Bohaterowie II wojny światowej

Sylwia Malinowska:
Być może rozwinie się dzięki temu jakaś dyskusja. Co sądzicie o bohaterach wojennych? Czy istnieli naprawdę, czy tylko dzięki kreacji propagandowej?

Nie wiem, czy dobry jest tutaj termin "bohaterstwo", aczkolwiek, trzeba przyznać, że zdarzały się jednostki wybitne w wojennym niszczycielskim/zabójczym działaniu. Z nich propaganda bardzo chętnie korzystała.
Sylwia Malinowska:
Czy ich zasługi i osiągnięcia faktycznie mogą być wiarygodne? Wasilij Zajcew, Simo Häyhä, Ludmiła Pawliczenko, Maria Dolina, Hans Ulrich Rudel, Otto Carius... i wielu innych wpisało się trwale w scenariusz 2 wojny światowej.

W wielu przypadkach osiągnięcia są wiarygodne. Są niestety tacy, którzy koloryzowali i wiele dodali od siebie. Przykładem jest tutaj Pan Rudel, który mocno ubarwił co nieco ze swoich dokonań...

Następna dyskusja:

Polski wywiad wojskowy podc...




Wyślij zaproszenie do