Zbigniew J Piskorz

Zbigniew J Piskorz www.PISKORZ.pl
sMs692094788
kreowanie wizerunku
...

Temat: Otyłość to coraz częstszy problem w krajach...

Bakterie przyczyną otyłości u ludzi?

Otyłość to coraz częstszy problem w krajach Zachodu

Zaprezentowane podczas kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologii (ASM) wyniki badań rzucają nowe światło na problem, z którym zmaga się wiele osób na całym świecie. Pokazują one, że bakterie obecne w układzie pokarmowym człowieka mogą mieć znacznie większy wpływ na występowanie otyłości, niż do tej pory naukowcy sądzili - informuje serwis ScienceDaily.
- Najnowsze badania sugerują nam, że wzajemne oddziaływanie pomiędzy czynnikami genetycznymi, a rodzajami bakterii obecnymi w naszym układzie trawiennym mogą skutkować indywidualnymi predyspozycjami człowieka do tycia. Następnym krokiem może być zatem szczegółowa analiza mechanizmów, które prowadzą do tego, że niektórzy z nas są bardziej podatni na wystąpienie otyłości - mówi Margaret Zupancic z University of Maryland School of Medicine, która prezentowała wyniki badań.

Zupanic dodaje, że w przyszłości, odpowiednie badania genetyczne połączone z indywidualnie opracowaną kuracją mogą pomóc utrzymać właściwą wagę osobom, u których stwierdzono większe ryzyko wystąpienia otyłości.

Wraz z grupą naukowców, Margaret Zupancic przebadała florę bakteryjną zarówno osób szczupłych, jak i otyłych we wspólnocie Amiszów zamieszkujących w stanie Pensylwania - społeczności dosyć jednorodnej jeżeli chodzi o styl życia oraz uwarunkowania genetyczne. Okazało się, że korelacja jedynie pomiędzy składem flory bakteryjnej a otyłością nie występuje. Jednak pewne zależności ukazały się dopiero, gdy przebadano geny tych osób.

Jedną z zależności, która miała wpływ na zwiększoną masę ciała była obecność w organizmie jednego z wariantów genu FTO, który ma związek z otyłością oraz pewnej określonej flory bakteryjnej. Naukowcy odkryli również, że pewna kombinacja genów w receptorach smaku połączona z mniejszą różnorodnością bakterii obecnych w organizmie skutkuję zwiększoną otyłością.

- Badania są jeszcze w fazie początkowej, ale uzyskane rezultaty pokazują, że możliwe będzie stworzenie takiej kuracji złożonej z odpowiednich probiotyków lub antybiotyków, która będzie dostosowana do unikalnego układu genów i rodzaju flory bakteryjnej u konkretnej osoby. Dzięki temu taka terapia będzie skuteczna w walce z otyłością - mówi Margaret Zupancic.

Nie udało się jednak dowieść, że takie zależności występują w przypadku dzieci dotkniętych otyłością. Jedno z prowadzonych badań nie wykazało bowiem różnic pomiędzy bakteriami występującymi w układzie trawiennym dzieci o normalnej wadze i tych otyłych.

Naukowcy podkreślają także, że te wyniki oznaczają, że możemy już zapomnieć o zbilansowanej diecie oraz ćwiczeniach fizycznych. Ich odkrycie może jedynie, dzięki stworzeniu odpowiedniej kuracji dla osób podatnych na otyłość, pomóc w walce z problemem, z którym zmagają się miliony osób na całym świecie.