konto usunięte

Temat: Po czym poznać, że EFT działa?

Witam, tłumacząc książkę Gary Craig'a EFT for Back Pain, która wkrótce się ukaże wraz z EFT for PTSD pomyślałam, że zamieszczę na GL fragment, w którym Gary wyjaśnia po czym rozpoznać, czy EFT działa. Szczególnie osoby nowe w EFT są ciekawe czego się spodziewać :)

Powodzenia!

Jak rozpoznać, że EFT działa?

Czy opukiwanie dało jakąś zmianę? Kiedy problemem jest ból, sprawdzenie rezultatów jest proste– albo ból przechodzi, albo nie. Jeśli tak, to prawdopodobnie dlatego, że EFT usunęło blokadę energetyczną, neutralizując przez to emocjonalną przyczynę bólu. Jednak uśmierzenie bólu nie jest jedyną wskazówką efektywności EFT. Oto kilka popularnych znaków, że EFT działa w każdej sesji opukiwania.

· Osoba wzdycha. To zdarza się często po pierwszej rundzie i oznacza zmianę energii ze stresu na relaks.

· Osoba ziewa. Ziewanie może, ale niekoniecznie, być oznaką zmęczenia. Niektórzy ludzie zasypiają w środku sesji, ale nawet dobrze wypoczęci ziewają w trakcie i po opukiwaniu.

Ziewanie kojarzy się z sennością, znudzeniem i (nieprawidłowo) z niskim poziomem tlenu. Behawioryści uważają ziewanie za oznakę relaksu, dyskretny sygnał ciała działający pomocnie na ludzi wkoło, aby mogli się poczuć zrelaksowani i bezpieczni. Niedawne badania sugerują, że ziewanie jest sposobem na ochłodzenie mózgu. Jakakolwiek jest przyczyna, ziewanie w sesji EFT jest ważnym sygnałem, że energia się rusza i opukiwanie działa.

· Oddychanie osoby się zmienia. Większość z nas oddycha płytko, szczególnie jeśli jesteśmy pod wpływem stresu. Dłuższe, powolniejsze i głębsze oddechy są prawie zawsze sygnałem, że EFT działa. Im bardziej zrównoważona zostaje energia, tym płynniejszy i bardziej zrelaksowany staje się oddech.

· Głos osoby się zmienia. Podczas sesji EFT nie jest zaskoczeniem, jeśli głos osoby się załamuje, czy jest piskliwy przez napięcie i stres, lub wręcz, że trudno jest tej osobie mówić. Kiedy EFT zaczyna równoważyć energię osoby, to jej głos staje się głębszy, bardziej płynny, pełniejszy, bardziej stanowczy, silniejszy i dźwięczniejszy. Mowa zmienia się z jąkającej i niewyraźnej na jasną, spójną, płynną i elokwentną.

· Postawa i mowa ciała osoby się zmieniają. Osoby, które są w depresji, mają lęk, są przestraszone lub doświadczają bólu, siedzą, stoją i chodzą inaczej niż wtedy, gdy czują się wygodnie, pewnie, spokojnie, szczęśliwie i zdrowo. Podczas efektywnych sesji EFT zmiany postawy są często widoczne. Zamiast siedzieć zgarbionym, z głową spuszczoną, zgiętym kręgosłupem, sporo osób prostuje się, podnosi głowę i rozgląda się dookoła. Niektórzy trenerzy opisują takich klientów, że rozkwitają jak kwiaty, gdy energia zostaje oczyszczona.

· Osoba płacze. Technika Traumy bez Łez jest sercem EFT i pozwala pracować z naprawdę ciężkimi problemami bez uronienia łzy. Ale w wielu przypadkach ludzie płaczą. Łzy są często oznaką uwolnienia i ulgi. Nawet jeśli łzy są sygnałem dyskomfortu– i w takim przypadku używa się Techniki Tramy bez Łez w celu redukcji dyskomfortu– to ta emocjonalna zmiana mówi, że EFT działa.

· Nagły katar. Zablokowane katarem zatoki nagle zaczynają się oczyszczać, co jest znakiem zmiany energetycznej.

· Mięśnie twarzy się relaksują. Właściwie, to mięśnie całego ciała się relaksują, ale zmiany na twarzy, z napięcia i stresu do relaksu i komfortu, są bardziej widoczne. EFT może tak zmienić ekspresję twarzową, że niektórzy trenerzy nazywają to natychmiastowym liftingiem. Kilka rund efektywnego opukiwania może pomóc ci wyglądać zarówno młodziej, jak i szczęśliwiej.

· Ciśnienie krwi i puls zmieniają się. Osoby często zaczynają sesję EFT z podniesionym tętnem albo ciśnieniem krwi. W tych przypadkach, efektywne opukiwanie– nawet na coś niezwiązanego z fizycznymi symptomami– przywraca zarówno tętno, jak i ciśnienie krwi do normy.

· Osobie robi się gorąco lub zimno. Dochodzi do zmian temperatury, jak nagłe uczucie gorąca lub zimna, co jest kolejną wskazówką, że EFT działa. W miejscu na plecach, gdzie występuje ból, może pojawić się na większej lub mniejszej powierzchni uczucie gorąca lub zimna, a sam ból może dać uczucie wibrowania lub pulsowania. Niektórzy czując nagłe gorąco, mogą oblać się rumieńcem lub zrobić się czerwoni na twarzy. Inni nagle oblewają się zimnym potem lub mają dreszcze. Wszystkie te fizjologiczne zmiany oznaczają, że EFT działa.

· Osoba czuje wibrującą energię. Jeśli zrobi się wystarczająco wiele opukiwań, to twoje palce zaczną mrowić. Gdy to się dzieje, ustaw otwarte dłonie naprzeciw siebie, przybliż je, oddal, znowu przybliż. Jeśli czujesz wibrujące pole energii lub rosnący opór, gdy przybliżasz dłonie, to znaczy, że dzieje się coś w polu energetycznym.

· Następuje zmiana w myśleniu. W jednej chwili jesteś zły, a za moment się śmiejesz. Najpierw oskarżasz osobę, na którą jesteś wściekły, że niczego nie potrafi zrobić, a za chwilę usprawiedliwiasz tę osobę. Początkowo jesteś przekonany, że istnieje tylko jedna „poprawna” i „prawdziwa” interpretacja danej sytuacji, a po minucie zdajesz sobie sprawę, że jest ich wiele. Gdy tylko przestaniesz odtwarzać daną sytuację w ten sam stary sposób i zauważysz coś nowego lub innego i gdy tylko „jej ważność” straci na mocy, to oczywiście EFT zrobiło swoją robotę.

· Ból się przesuwa. Zdarza się to bardzo często i nazwaliśmy to „polowaniem na ból”, opisując w ten sposób, co robimy za pomocą EFT. Ból może przesunąć się niedaleko, jakieś 2-4 cm, ale zwykle idzie dalej, np. z lewego oka do prawej części czoła czy z prawego ramienia do kręgosłupa środkowego. W niektórych przypadkach ból skacze po całym ciele. Na przykład, możesz opukiwać ból w dole pleców i nagle czujesz, że bólu nie ma, ale teraz boli cię prawa kostka. Wędrujący ból jest definitywnie oznaką, że EFT działa.

· Ból się pogarsza. Wbrew pozorom, jest to znak, że EFT działa. Wskazuje to często na to, że zagrzebany emocjonalny problem wydobywa się na powierzchnię. Dalsze opukiwanie i podejście do bólu i jego aspektów z różnych perspektyw wpłynie na rezultaty i zauważysz poprawę. Bardzo rzadko się zdarza, żeby ból się pogorszył i tak pozostał, jeśli stosujesz EFT, szczególnie, gdy zastosujesz skróty i zaawansowane techniki wyjaśnione w tej książce.

· Osoba nagle staje się otwarta no nowe możliwości. Jest to wspaniały sygnał, ponieważ wskazuje, że osoba nie jest już zakotwiczona w starym sposobie myślenia i odczuwania. Zrównoważona energia wiedzie do jasnego myślenia.Katarzyna D. edytował(a) ten post dnia 27.09.10 o godzinie 13:42
27.09.2010, 03:58Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do