Jakub Różański

Jakub Różański farmaceuta |
innowator

Temat: Fenomen DCA. Czy istnieją proste i skuteczne leki...

W styczniu tego roku w prestiżowym czasopiśmie medycznym „Cancer Cell” ukazał się artykuł opisujący wyniki badań prowadzonych pod kierownictwem dra Michalekisa nad aktywnością kwasu dichlorooctowego (DCA) na komórki nowotworowe. Ten prosty związek, poprzez uaktywnienie w mitochondriach procesów oddychania tlenowego, uruchamia w hipoksyjnych tkankach mechanizmy apoptotyczne powodujące szybkie zmniejszanie się masy guza. Ta informacja była kulminacyjną falą nowego trendu symplifikacji poszukiwań p/nowotworowych rozwiązań terapeutycznych. Już wcześniej, w 2000 r. ukazał się artykuł opisujący wpływ związków kompleksujących miedź (np. tetratiomolibdenianów – TM) na spowolnienie procesów angiogenezy złośliwych nowotworów, a w konsekwencji redukcję masy tkanki rakowej.

Rewelacje o DCA wywołały spore zainteresowanie wśród społeczeństwa oraz bardzo słabe poruszenie w świecie naukowym. A ponieważ odpowiedzi ze strony firm farmaceutycznych nie było, ze strony publicznej pojawiły się oskarżenia, że koncerny nie prowadzą badań nad DCA ponieważ nie mogłyby one przynieść miliardowych zysków z uwagi na niemożność opatentowania tej substancji. Tymczasem zdesperowani i chorzy na raka ludzie zaczęli stosować DCA na własną odpowiedzialność, wymieniać się informacjami i tworzyć własne społeczności. Warto dodać, że DCA jest od dawna obecny w terapii do leczenia pewnych chorób metabolicznych.

Czy rzeczywiście w galopującym tempie rozwoju nauk farmaceutycznych mogliśmy pominąć lecznicze właściwości najprostszych związków chemicznych? Czy milczenie świata naukowego świadczyć może o lekceważeniu tego tematu? Czy rzeczywiście firmy farmaceutyczne nie są zainteresowane badaniami nad DCA, TM i innymi związkami? Czy nadzieja jaką widzą chorzy na nowotwory w DCA jest dla nich zbawienna czy tragiczna?

Zapraszam do dyskusji.
Agnieszka Pfeiffer

Agnieszka Pfeiffer Młodszy Asystent w
Pracowni
Wirusologicznej w
Laboratoriu...

Temat: Fenomen DCA. Czy istnieją proste i skuteczne leki...

Niestety wydaje mi się, że to może byc prawdą. Firmy farmaceutyczne nie prowadzą badań nad lekami, które nie "będą na siebie zarabiac". Lepiej opracowac i wprowadzic do uzytku leki mniej skuteczne, a może nawet nie tyle mniej co poprostu takie, które trzeba przyjmowac przez dłuższy okres. Przecież jakby wynaleźc lekartwo na nowotwory, które działa od razu i bezbłędnie, to firmy farmaceutyczne zarobią tylko raz. A jeżeli terapia polega na dłgoletnim nieraz podawaniu lekarstwa, to firmy zarabiają krocie i to przez kilka ładnych lat. Często wiedzą również, że pacjent nie zrezygnuje z danego leku, ponieważ przestrzega przed tym ulotka zamieszczona w opakowaniu.

Jakby nie patrzec firmami farmaceutycznymi rządzi ogromny pieniądz, z którego nikt nie chce rezygnowac z własnej woli.
Monika K.

Monika K. MEDYCYNA

Temat: Fenomen DCA. Czy istnieją proste i skuteczne leki...

Jest to wielkie osiągnięcie doktora Michalekisa, prosta molekuła stała się nadzieją dla chorych cierpiących na nowotwory.
Mam tylko nadzieję, że znajdą się jakieś instytucje państwowe albo nawet prywatni sponsorzy, którzy zechcą finansować badania kliniczne nad tym halogenokwasem i będzie on w legalny sposób dopuszczony do obrotu wśród chorych.
Cezary Tomczyk

Cezary Tomczyk TSM storage
administator

Temat: Fenomen DCA. Czy istnieją proste i skuteczne leki...

Za tani na raka

przedruk z:
http://lysakowski.wordpress.com/2007/01/31/zbyt-tani/

Każdemu, kto do tej pory nie zdawał sobie sprawy z tego, że przemysł farmaceutyczny to biznes, który z medycyną ma coraz mniej wspólnego, nadarza się niepowtarzalna szansa na oświecenie. Wszystko za sprawą prostego związku chloru z kwasem octowym, który - jak się niedawno okazało - leczy u myszy kilka rodzajów nowotworów. Żadna firma nie jest jednak zainteresowana badaniami nad działaniem leku u ludzi, z dość prozaicznego powodu: substancji nie można opatentować.

Dwuchlorooctan (kwas dichlorooctowy, DCA) to prosty związek składający się (zgodnie z nazwą) z dwóch atomów chloru i reszty kwasu octowego. Mimo wykazanego w badaniach toksycznego działania na ludzki układ nerwowy (które sprawia, że lek nie może być przyjmowany bez kontroli lekarza), liczne badania wskazywały dotąd na jego skuteczność w leczeniu dzieci, które cierpią na wrodzone zaburzenia metabolizmu, związane z nieprawidłową pracą mitochondriów. Mitochondrium to mała, wydzielona część komórki, w której produkowana jest (dzięki tzw. fosforylacji oksydacyjnej) energia, dzięki której komórka żyje. W komórkach nowotworowych mitochondria są zwykle uśpione (lub - według innych badaczy - uszkodzone), energia zaś produkowana jest przede wszystkim poprzez proces glikolizy. Część naukowców uważa, iż dzieje się tak dlatego, że wyposażone we własne DNA mitochondria są zaprogramowane, by – jeśli w komórce zaczyna się dziać coś nie tak – zainicjować jej samozniszczenie. Przetrwanie i sukces nowotworu zależałoby zatem w dużym stopniu od jego możliwości zablokowania działalności mitochondrium.

Zespół kanadyjskich naukowców z Uniwersytetu Alberty w Edmonton, którego szefem jest dr Evangelos Michelakis, zaobserwował niedawno, że podanie cierpiącym na nowotwór myszom dwuchlorooctanu (o którym już wcześniej wiedziano, że aktywuje enzym niezbędny mitochondriom do normalnej pracy) sprawia, iż ich komórki rakowe wymierają, a guzy przestają wzrastać. Bliższe oględziny pokazały, że komórki zabijane były przez własne świeżo zaktywizowane mitochondria.

Badacze, przekonani o tym, że właśnie odkryli niemal pozbawiony skutków ubocznych lek na raka, szybko wysmażyli artykuł do Cancer Cell, spodziewając się zalewu dziennikarzy i sponsorów. Jakież było ich zdziwienie, gdy okazało się, że o odkryciu - poza czasopismami specjalistycznymi - z liczących się mediów napisały w ciągu dwóch tygodni tylko Newsweek i The Economist (w Polsce krótką notkę puścił, za PAP-em, bodaj tylko onet na swych stronach naukowych), nie mówiąc już o zerowym zainteresowaniu firm prywatnych, znanych z tego, że w poszukiwanie leku na raka ładują rocznie setki milionów dolarów.

Sęk w tym jednak, że dwuchlorooctan, mimo szeregu potencjalnych zalet (z punktu widzenia chorego), posiada jedną zasadniczą (z punktu widzenia producenta) wadę: nie da się opatentować. Znany jest od dawna, a do tego łatwo go uzyskać z kwasu octowego (główny obok wody składnik octu) i chloru. Wszystko wskazuje więc na to, że jeżeli chorzy sami nie zrzucą się na badania (najbardziej zainteresowani już zaczęli akcję promocyjną w Internecie) albo nie przekonają do nich jakiegoś rządu (co może być trudniejsze, jeśli okaże się nie po myśli wpływowego lobby firm farmaceutycznych), wiele lat może jeszcze upłynąć nim lek, który być może ma szansę wygrać z rakiem, dostanie zielone światło.

Skrócony opis dotychczasowych sukcesów w leczeniu (przetłumaczone z thedcasite):

1. Nowotwór skóry i DCA - zdjęcia -
http://apoptoza.info/127/

2. Guz mózgu (redukcja masy guza):
Skany TK Guzy mózgu NaDCA + Radio oraz info Avistin + NaDCA

http://apoptoza.info/skany-tk-guzy-mozgu-avistin-nadca...

3. Zmniejszenie się raka płuc, kompletna regresja guzów mózgu i wątroby:

http://apoptoza.info/raport-pacjenta-z-wloch-nowotwor-...

4. Zmniejszenie raka płuc i węzłów chłonnych:
http://apoptoza.info/wyniki-zony-oracle/

5. Prawdopodobnie pełna remisja guza dróg żółciowych (Cholangiocarcinoma)
http://apoptoza.info/nowotwor-przewodow-zolciowych-billa/

6. Chłoniak Nieziarnowany
http://apoptoza.info/terapia-marka-chloniak-nieziarnic...

7. Blisko całkowitej regresji nowotworu płuc Tom’a McGhee
http://apoptoza.info/blisko-calkowitej-regresji-nowotw...

8. Glejak IV w remisji - zatrzymanie wznowy - zmniejszenia masy guza - NaDCA+ Temodal

http://apoptoza.info/glejak-iv-w-remisji-zatrzymanie-w...

Raport z Medicor Cancer Centers:

http://apoptoza.info/dane-obserwacyjne-medicor-cancer-...

http://apoptoza.info/historia-nowotworu-prostaty-wim-h...

http://apoptoza.info/nowotwory-podscieliskowe-przewodu...

http://apoptoza.info/terapia-nowotworu-watroby-oparta-...

http://apoptoza.info/glioblastoma-dca-tm-tetrathiomoly...

oraz odnośnie tego historia osoby z tego przypadku któremu rząd norweski zablokował możliwość odbieranie DCA z Kanady u którego dzięki zdalnej terapii za pomocą DCA oraz TM guz uległ zmniejszeniu o 50%.

Skany artykułu z norweskiej gazety:


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


oraz link do artykułu online:
http://www.vol.no/nyhet.asp?F=F&N=19969

tłumaczenie tego artykułu:
http://apoptoza.info/historia-norweskiego-pacjenta-z-g...

http://apoptoza.info/przypadek-2-czerniak-z-przerzutam...

NaDCA + Gleevac - Całkowita remisja Glioblastoma Fenomenalna Odpowiedz guza mózgu na NaDCA + Gleevac

http://apoptoza.info/nadca-gleevac-calkowita-remisja-g...

Raport poprawy stanu zdrowia pacjenta z nowotworem nerki

http://apoptoza.info/raport-poprawy-stanu-zdrowia-pacj...

Chłoniak Pana D. - zdumiewająca odpowiedź na terapie DCA (bezchemii i radioterapii)

http://apoptoza.info/chloniak-pana-d-zdumiewajaca-odpi...

Dodatkowe info na temat NaDCA oraz innych terapiach można znaleźć na stronie http://apoptoza.infoCezary Tomczyk edytował(a) ten post dnia 02.01.10 o godzinie 21:30
Cezary Tomczyk

Cezary Tomczyk TSM storage
administator

Temat: Fenomen DCA. Czy istnieją proste i skuteczne leki...

Przypadki z kliniki Medicor Cancer Centre's:

Dane obserwacyjne Medicor Cancer Centre’s - uaktualnienie 2009

http://apoptoza.info/dane-obserwacyjne-medicor-cancer-...

Przypadek 1 Międzybłoniak
http://apoptoza.info/przypadek-1-miedzybloniak/

Przypadek 2: Czerniak z przerzutami do mózgu DCA + TM

http://apoptoza.info/przypadek-2-czerniak-z-przerzutam...

Przypadek 3 przerzutowy nowotwór jajników

http://apoptoza.info/przypadek-3-przerzutowy-nowotwor-...

Przypadek 4 Glioblastoma: (DCA + TM (Tetrathiomolybdate (inhibitor
Angiogenezy (Avastin działa podobnie) )))


http://apoptoza.info/glioblastoma-dca-tm-tetrathiomoly...

Przypadek kliniczny5: Przerzutowy nowotwór jajnika

http://apoptoza.info/przypadek-kliniczny5-przerzutowy-...

Przypadek kliniczny6: Nowotwór brodawki Vatera

http://apoptoza.info/przypadek-kliniczny6-nowotwor-bro...

Przypadek kliniczny 7: Przerzutowy nowotwór nerki
http://apoptoza.info/przypadek-kliniczny-7-przerzutowy...

Przepadek kliniczny 8: Przerzutowy nowotwór jajnika
http://apoptoza.info/przepadek-kliniczny-8-przerzutowy...

Przypadek kliniczny 9: Glioblastoma Multiforme

http://apoptoza.info/przypadek-kliniczny-9-glioblastom...

Przypadek kliniczny10: Przerzutowy nowotwór płuca
http://apoptoza.info/przypadek-kliniczny10-przerzutowy...

Przyapdki z thedcasite
Nowotwory podścieliskowe przewodu pokarmowego i DCA (GIST)
http://apoptoza.info/nowotwory-podscieliskowe-przewodu...

Historia nowotworu piersi siostry użytkownika forum thedcasite - „Dimistisk’a”
http://apoptoza.info/historia-nowotworu-piersi-uzytkow...

Historia nowotworu jelita grubego
http://apoptoza.info/historia-nowotworu-jelita-grubego/

Publikacje naukowe na na temat DCA oraz badania kliniczne:

1. Publikacja Michelakis’a

http://thedcasite.com/the_dca_papers.html#Michelakis1

2.Dichlorooctan indukuje apoptozę w komórkach nowotworowych śluzówki macicy

http://www.thedcasite.com/Library/Dichloroacetate_indu...

3. Dichlorooctan (DCA) invitro uczula oba typy: dziki i nad ekspresjonowany BCL-2 komórek nowotworu prostaty na radioterapię.

http://apoptoza.info/dichlorooctan-dca-invitro-uczula-...

4. Pyruvate kinase M2 is a phosphotyrosine-binding protein

http://thedcasite.com/the_dca_papers.html#Cantley1

5. The M2 splice isoform of pyruvate kinase is important for cancer metabolism and tumour growth

http://thedcasite.com/the_dca_papers.html#Cantley2

Artykuł na ten temat:
Nadzieje na zablokowanie rozrostu guza- Efekt Warburga
http://apoptoza.info/106/

6.Dichloroctan (DCA) jako potencjalna terapia celowania metabolicznego

http://apoptoza.info/dichloroctan-sodu-nadca-jako-pote...

[b]7. Translacyjny paradygmat badawczy dla nowotworu piersi z użyciem farmakologicznych agentów które będą udawały lub parowały się z dietetyczną restrykcją.


http://apoptoza.info/dca-i-metformin-zmniejszaja-ilosc...

8. Badanie mechanizmu dichlorooctanu (DCA) w indukcji apoptozy w nowotworze piersi[b]

http://apoptoza.info/badanie-mechanizmu-dichlorooctanu...

[b]9. Odwrócenie fenotypu glikolitycznego przez dichlorooctan inhibituje wzrost przerzutowych komórek nowotworu piersi in vivo oraz in vitro

http://apoptoza.info/odwrocenie-fenotypu-glikolityczne...


Oraz dodatkowo ciekawy artykuł informujący o kardiolipinach, oraz wskazujący że za pomocą Acetyl L karnityny można wspomagać działanie DCA:

Niemal wiek później - nowe odkrycia wspierające teorie Warburburga

http://apoptoza.info/niemal-wiek-pozniej-nowe-odkrycia...

Badania Kliniczne:

1. DCA wchodzi w faze badan klinicznych na ludziach z GBM
http://apoptoza.info/dca-wchodzi-w-faze-testow-kllinic...

2. DCA - Badania kliniczne - Faza I

http://clinicaltrials.gov/show/NCT00566410

3.Combining Radiotherapy and Temozolomide With Dichloracetate in Patients With Newly Diagnosed Glioblastoma

http://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00703859?ter...

4. A Phase I, Open-Labeled, Single-Arm, Dose Escalation, Clinical and Pharmacology Study of Dichloroacetate (DCA) in Patients With Recurrent and/or Metastatic Solid Tumours

http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00566410?intr=%2...

5. Prevention of Dichloroacetate Toxicity

http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00031161?intr=%2...

6. The Safety and Efficacy of DCA for the Treatment of Brain
Cancer


http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00540176?intr=%2...Cezary Tomczyk edytował(a) ten post dnia 02.01.10 o godzinie 21:29
Cezary Tomczyk

Cezary Tomczyk TSM storage
administator

Temat: Fenomen DCA. Czy istnieją proste i skuteczne leki...

Wyniki badań klinicznych z udziałem ludzi z Glioblastoma z użyciem NaDCA - University of Alberta:

http://apoptoza.info/wyniki-badan-klinicznych-z-udzial...

Metaboliczna modulacja Glioblastoma z użyciem Dichlorooctanu (NaDCA):

http://apoptoza.info/metaboliczna-modulacja-glioblasto...

Metaboliczna modulacja Glioblastoma z użyciem Dichlorooctanu:

Abstrakt

tłumaczenie z:
http://stm.sciencemag.org/content/2/31/31ra34.abstract

E. D. Michelakis1,*, G. Sutendra1, P. Dromparis1, L. Webster1, A. Haromy1, E. Niven2, C. Maguire2, T.-L. Gammer1, J. R. Mackey3, D. Fulton3, B. Abdulkarim3, M. S. McMurtry1 and K. C. Petruk4

Guzy lite, wraz z agresywnym pierwotnym nowotworem mózgu glioblastoma multiforme, wytwarzają oporność na śmierć co jest po części wynikiem przełączenia z mitochondrialnej fosforylacji tlenowej na cytoplazmatyczną glikolizę. Temu metabolicznemu remodelowaniu współtowarzyszy mitochondrialna hiperpolaryzacja. Badaliśmy czy mała molekuła i jednocześnie lek sierocy dichlorooctan (DCA/NaDCA) w przypadku glioblastoma może odwrócić te specyficzne dla nowotworu remodelowanie metaboliczne oraz mitochondrialne. Świeżo wyizolowane glioblastoma spośród 49 pacjentów wykazywało hiperpolaryzację mitochondrialną, która była gwałtownie odwracana przez DCA. W oddzielnym eksperymencie z pięcioma pacjentami którzy mieli glioblastoma, prospektywnie zabezpieczyliśmy podstawową oraz seryjną tkankę guza, która wytworzyła specyficzne dla pacjenta linie komórkowe glioblastoma oraz domniemane komórki macierzyste glioblastoma (CD133+, nestin+ komórki), po czym następnie leczyliśmy każdego pacjenta z użyciem oralnej dawki DCA(NaDCA) przez okres do 15 miesięcy. DCA zarówno In vitro jak i In vivo depolaryzowało mitochondria, zwiększało poziom mitochondrialnych reaktywnych form tlenu (ROS) oraz indukowało apoptozę w komórkach GBM, jak również w domniemanych komórkach macierzystych GBM. Terapia z użyciem DCA zarówno In vivo jak In vitro inhibitowała czynnik indukowany hipoksją typu 1a, promowała aktywacje p53 oraz tłumiła angiogiogenezę. Toksyczność ograniczona dawką była zależna od dawki, występowała odwracalna neuropatia obwodowa brak było natomiast hematologicznych, wątrobowych, nerkowych oraz kardiologicznych toksyczności. Wskazania klinicznej efektywności były obecne w obrębie dawki która nie powodowała neuropatii obwodowej oraz przy koncentracji DCA w serum krwi wystarczającej do tłumienia docelowego enzymu DCA, kinazy II dehydrogenazy pirogronianowej, która była silnie ekpspresjonowana we wszystkich glioblastoma. Modulacja metaboliczna może być wartościowym podejściem terapeutycznym w leczeniu glioblastoma.

dane uzupełniające:
http://stm.sciencemag.org/content/suppl/2010/05/10/2.3...

dodatkowe info

http://www.ctv.ca/servlet/ArticleNews/story/CTVNews/20...

http://www.thedcasite.com/cgi/dcboard.cgi?az=list&foru...

http://www.calgaryherald.com/health/Channel+money/3062...
Cezary Tomczyk

Cezary Tomczyk TSM storage
administator

Temat: Fenomen DCA. Czy istnieją proste i skuteczne leki...

fragmenty z danych uzupełniających, całość na:
http://glejak.pl/forum/viewtopic.php?p=16107#p16107

Pacjent 1 jest 58 letnim mężczyznom u którego nastąpiła wznowa GBM 4 miesiące po zakończeniu standardowej terapii na którą składał się wstępny zabiegiem usunięcia masy guza, radioterapia, oraz TMZ (Temodal). W tym okresie (14 miesięcy po resekcji) został skierowany na terapię DCA. Jego sprawność wg. skali Karnofsky'ego (KPS) wynosiła 90 punktów, nie doświadczał także znaczącego obrzęku mózgu. Po piętnastu miesiącach trwania terapii z użyciem DCA (dawka 6.25mg/kg podawana doustnie dwa razy dziennie od miesiąca 7) jego stan kliniczny pozostawał stabilny pierwotna lokalizacja guza również pozostawała stabilna i nie ulegała wzrostowi. Ponadto występowała znacząca regresja w dwóch wtórnych masach przy-skroniowych (Ryc. 2A i S2).

Pacjent 2 to 47 letnia kobieta z historią kilku wznów GBM pomimo zastosowania resekcji. Radioterapii, TMZ oraz kilku protokołów chemioterapii paliatywnej, włączając Etopozyd, CCNU (Lomustyna) oraz Tamoksyfen. Jej ostatnia chemioterapia została zakończona cztery miesiące przed zwerbowaniem. Cierpiała z powodu prawostronnego zaburzenia ruchowo – czuciowego oraz, aż do jej ostatniej wznowy, miała przeprowadzony zabieg resekcji, po którym nastąpiła terapia z użyciem DCA. Drugi zabieg resekcji oraz drenaż torbieli objawowych został przeprowadzony 11 miesiąca. Piętnaście miesięcy po rozpoczęciu terapii z użyciem DCA, jej stan kliniczny pozostawał stabilny z utrzymującą się poprawą radiologiczną (Ryc. 2A)

Pacjentem 3 był 52 letni mężczyzna z historią kilku wznów GBM pomimo zabiegu resekcji, radioterapii, TMZ oraz kilku protokołów terapii paliatywnej, w skład których wchodziły Etopozyd, CCNU (Lomustyna) oraz Tamoksyfen. Ostatni zabieg resekcji został u niego przeprowadzony 3 miesiące przed zwerbowaniem. Od czasu jego ostatniej progresji schorzenia był nieoperacyjny z uwagi na duży rozmiar guza oraz znaczący obrzęk z przesunięciem linii środkowej pomimo podawania maksymalnych dawek sterydów (Ryc.S5)
Podjął się terapii z użyciem DCA, a jego poziom KPS w tym okresie wynosił 60 punktów. Postępujące nadciśnienie śródczaszkowe doprowadziło do jego śmierci 3 miesiące później.

Pacjent 4 to 45 letni mężczyzna który przeszedł wstępną resekcję po czym wszedł do 3 miesięcznego protokołu przed terapii z użyciem DCA po czym nastąpiło podawanie DCA + standardowa terapia. Było to oparte na spekulacji, że DCA może uczulić guz na dalszą chemioterapię. Aczkolwiek pod koniec trzeciego miesiąca wykazywał radiologiczny dowód na progresje schorzenia, więc został przeprowadzony drugi zabieg resekcji. Po zabiegu kontynuował on zażywanie DCA wraz z standardową terapią (radioterapia oraz TMZ) Jego terapia z użyciem TMZ została wydłużona do 9 miesięcy, w oparciu o standardową praktykę jaka była w naszym programie, ponieważ wykazywał nieprzerwaną regresję. Po fazie kombinowanej kontynuował zażywanie samego DCA przez okres 6 miesięcy. W tym okresie (18 miesięcy terapii z użyciem DCA, 15 miesięcy po tym jak terapia kombinowana została rozpoczęta) pacjent pozostawał bezobjawowy z KPS na poziomie 100 punktów, oraz brakiem radiologicznych oznak na wzrost guza lub wznowę. (Ryc. S3)

Pacjentem 5 jest 30 letnia kobieta po zabiegu resekcji GBM, po którym rozpoczęła terapię z użyciem DCA wraz z radioterapią i terapią z użyciem TMZ. Sześć miesięcy później ukończyła 6 miesięczny reżim TMZ i zażywała nadal samo DCA przed dodatkowe 9 miesięcy. Był dowód na kontynuacje regresji po tym jak terapia z użyciem TMZ została zakończona oraz 15 miesięcy po zwerbowaniu (15 miesięcy zażywania DCA) wykazywała całkowite ustąpienie guza (Ryc. S4), pozostając bezobjawowa z KPS na poziomie 100 punktów.
Cezary Tomczyk

Cezary Tomczyk TSM storage
administator

Temat: Fenomen DCA. Czy istnieją proste i skuteczne leki...

http://glejak.pl/forum/viewtopic.php?p=16168#p16168

konto usunięte

Temat: Fenomen DCA. Czy istnieją proste i skuteczne leki...

Witam. proszę kogoś o informacje o stosowaniu przy leczeniu raka DCA, zamówiłam juz ten lek z Angli, szukam teraz osób które stosują i leczą sie nim w Polsce , prosze o jakikolwiek kontakt (601610270)Czy można go stosować razem z chemią?

konto usunięte

Temat: Fenomen DCA. Czy istnieją proste i skuteczne leki...

>
Cezary Tomczyk

Cezary Tomczyk TSM storage
administator

Temat: Fenomen DCA. Czy istnieją proste i skuteczne leki...

Non-Hodgkin's Lymphoma Reversal with Dichloroacetate

zrodlo oraz pela publikacja:
http://www.hindawi.com/journals/jo/2010/414726.html

Abstract:
In June 2007, a 48-year-old male patient, diagnosed with Stage 4 Non-Hodgkin's Follicular Lymphoma (NHL), was treated for 3 months with conventional chemotherapy resulting in a complete remission. Almost one year later tumors returned in the nasopharynx and neck lymph glands. Refusing all suggested chemotherapies, the patient began self-administering dichloroacetate (DCA) 900 mg daily with a PET scan showing complete remission four months later. Since his last PET scan, May, 2009, he remains tumor-free from continuous DCA usage.

-----------
Sodium dichloroacetate selectively targets cells with defects in the mitochondrial ETC.
zrodlo:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20533281

Abstract

The "Warburg effect," also termed aerobic glycolysis, describes the increased reliance of cancer cells on glycolysis for ATP production, even in the presence of oxygen. Consequently, there is continued interest in inhibitors of glycolysis as cancer therapeutics. One example is dichloroacetate (DCA), a pyruvate mimetic that stimulates oxidative phosphorylation through inhibition of pyruvate dehydrogenase kinase. In this study, the mechanistic basis for DCA anti-cancer activity was re-evaluated in vitro using biochemical, cellular and proteomic approaches. Results demonstrated that DCA is relatively inactive (IC(50) ≥ 17 mM, 48 hr), induces apoptosis only at high concentrations (≥ 25 mM, 48 hr) and is not cancer cell selective. Subsequent 2D-PAGE proteomic analysis confirmed DCA-induced growth suppression without apoptosis induction. Furthermore, DCA depolarizes mitochondria and promotes reactive oxygen species (ROS) generation in all cell types. However, DCA was found to have selective activity against rho(0) cells [mitochondrial DNA (mtDNA) deficient] and to synergize with 2-deoxyglucose in complex IV deficient HCT116 p53(-/-) cells. DCA also synergized in vitro with cisplatin and topotecan, two antineoplastic agents known to damage mitochondrial DNA. These data suggest that in cells "hardwired" to selectively utilize glycolysis for ATP generation (e.g., through mtDNA mutations), the ability of DCA to force oxidative phosphorylation confers selective toxicity. In conclusion, although we provide a mechanism distinct from that reported previously, the ability of DCA to target cell lines with defects in the electron transport chain and to synergize with existing chemotherapeutics supports further preclinical development.

----

Dichloroacetate (DCA) enhances tumor cell death in combination with oncolytic adenovirus armed with MDA-7/IL-24.

zrodlo:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20165905

Abstract

Dichloroacetate (DCA) is a metabolic modulator for the treatment of lactic acidosis and inherited mitochondrial diseases. A recent study showed that DCA treatment could induce apoptosis in many kinds of tumor cell lines via mitochondrial apoptotic pathway while sparing normal cells. ONYX-015 (dl 1520) is one of the oncolytic adenoviruses developed by the deletion of E1B-55kD gene of type 5 adenoviral DNA, and it replicates efficiently and selectively in tumor cells. ZD55-IL-24, an E1B-55kD deleted oncolytic adenovirus carrying interleukin-24 (IL-24, also called melanoma differentiation associated gene-7), had showed potent antitumor efficacy in a variety of tumor cells and exerted no apparent toxicity on normal cells. Given both the good therapeutic effect and low toxicity of these agents, here we investigated whether DCA in combination with ZD55-IL-24 or ONYX-015 could have more efficient antitumor activity in vitro experiments. Therefore, we tested the cytotoxicity of combination therapy in normal hepatic cells L-02 and QSG-7701 using the MTT assay. Our results showed that DCA combined with ONYX-015 or ZD55-IL-24 exhibited more potent antitumor activity than DCA or virus alone, and the combination treatment did not have superimposed toxicities in normal cells. Thus, a novel combination therapy associating oncolytic adenoviruses with relatively low toxic drug without severe side effects was proposed.

-----
In vitro cytotoxicity of combinations of dichloroacetate (DCA) with anticancer platinum compounds

zrodlo:
http://ovariancancerandus.blogspot.com/2010/09/in-vitr...

Purpose: Dichloroacetate (DCA) inhibits pyruvate dehydrogenase kinase (PDK), and thus promotes glucose oxidation over glycolysis and induces apoptotic death of tumor cells. The present study investigated the potential of DCA to increase the antitumor effects of platinum-based compounds against a panel of permanent cell lines, including small cell lung cancer (SCLC), ovarian cancer, and Ewing’s sarcoma in vitro.

Methods: DCA at a concentration of 10 mM was combined with cisplatin, carboplatin, satraplatin, the satraplatin metabolite JM118, oxaliplatin, oxoplatin, and picoplatin, and the cytotoxic activity was evaluated in proliferation tests employing a panel of different cell lines. Additionally, cells were pretreated with DCA and then exposed to the platinum drugs and etoposide, or incubated with cisplatin or etoposide followed by application of DCA, respectively.

Results: DCA 10 mM significantly increased the cytotoxicity of the platinum-based drugs carboplatin, satraplatin, JM118, and oxoplatin, but not cisplatin, picoplatin, and oxaliplatin in vitro. Preincubation of cell lines with DCA 10 mM for three days reduced the antiproliferative activity of platinum-based agents in sequential application, but exposure of cells pretreated with cisplatin or etoposide to DCA resulted in minor sensitization. The inhibitory effect of DCA showed no correlation with sensitization to the platinum compounds.

Conclusion: DCA alone in a concentration that shows low antiproliferative activity is capable of increasing the cytotoxicity of selected platinum compounds upon coincubation, and such combinations may be interesting for clinical application in tumors like SCLC, Ewing’s sarcoma, and ovarian cancer refractory to cisplatin chemotherapy as standard care. The mechanism of this synergistic effect of DCA in combination with specific platinum species remains to be investigated.Cezary Tomczyk edytował(a) ten post dnia 01.11.10 o godzinie 02:31

konto usunięte

Temat: Fenomen DCA. Czy istnieją proste i skuteczne leki...

klikam na linki ...i nic,brak stron ?!

czy ktos może stosuje/stosował te metode ?
prosze o info na priv !
Martyna Sroka

Martyna Sroka Senior SEO
Consultant

Temat: Fenomen DCA. Czy istnieją proste i skuteczne leki...

Niektorzy pacjenci chorzy onkologicznie w UK i na swiecie stosuja DCA...Ja dowiedzialam sie o nim z https://www.amazon.co.uk/How-Starve-Cancer-Jane-McLella...

Czy ktos stosuje DCA w PL?



Wyślij zaproszenie do