Jan

Jan K. działam działam

Temat: śmierdząca woda

Nieduże akwarium 25l, raptem 2 samice gupika + kilka młodych (ok 7mm), filtr wewnętrzny(wydajny) 24h, kilka roślinek... a woda śmierdzi po tygodniu od wymiany wody śmierdzi... żona mi spokoju nie daje choć ja prawie nic nie czuje ;).
Jakiś pomysł skąd to się bierze? Woda odstana przed wymianą 4 dni, podmieniam 25% co tydzień. Nie mam już pomysłu co to (...) Zobacz więcej
6.01.2009, 18:52

konto usunięte

Temat: śmierdząca woda

może masz nienatlenione akwarium (...) Zobacz więcej
6.01.2009, 20:23
Przemysław

Przemysław Lisek Trener i konsultant
zarządzania
projektami

Temat: śmierdząca woda

To śmierdzi, czy żona czuje? Bo to może nie być to samo :)

Ja na początku przy takim małym zbiorniku (27l) dałem sporo roślinek. A dotlenianie było z filtra, który wywalał wodę w poziomie, więc miałem wirówkę w akwarium. Woda była dotleniona (...) Zobacz więcej
6.01.2009, 21:19
Jan

Jan K. działam działam

Temat: śmierdząca woda

Przemysław Lisek:
To śmierdzi, czy żona czuje? Bo to może nie być to samo :)

Ja na początku przy takim małym zbiorniku (27l) dałem sporo roślinek. A dotlenianie było z filtra, który wywalał wodę w poziomie, więc miałem wirówkę w akwarium. Woda była dotleniona na maxa.

;) jakbym sam nie poczuł to bym nie pisał.

natleniałem z filtra również, ale od kiedy zapodałem mocniejszy filtr to juz nie chce mi dotleniach - a zamiast z tego wężyka wali mi wodą :) Dotleniam pompką, ale fakt, może nie za intensywnie. Niech pochodzi kilka dni to zobaczymy co to da.
6.01.2009, 21:47
Przemysław

Przemysław Lisek Trener i konsultant
zarządzania
projektami

Temat: śmierdząca woda

A może po prostu to normalny zapach akwarium?
Nie licz na zapach (...) Zobacz więcej
6.01.2009, 21:48
Justyna

Justyna Rynowiecka psycholog transportu

Temat: śmierdząca woda

a może filtr nie był długo czyszczony? kiedyś w moim aqa pomimo iż działał, woda nie (...) Zobacz więcej
7.01.2009, 00:00
Michał

Michał Mencel Przedstawiciel
Handlowy

Temat: śmierdząca woda

Proponuje do wody dodac NITRIVEC, akwa o tak małej pojemnosci maja spore problemy z rozwojem bakteri a co za tym idzie przemianą zachodzacym w ich naturalnym srodowisku, mozna go rowniez dodawac podczas podmiany wody, proponuje przede wszystkim mniejsze porcje karmienia:)

pozdrawiam
7.01.2009, 20:31
Krzysztof

Krzysztof W. Szukam pracy.
Specjalista ochrony
środowiska.

Temat: śmierdząca woda

Czy potrafisz określić czym ta woda śmierdzi? To amoniak, czy siarkowodór? Może problem wcale nie jest z wodą, tylko z procesami beztlenowymi w dnie? Takie coś zdarza się nawet w dobrze prowadzonych akwariach z ustaloną równowagą biologiczną. Wtedy wymiana wody, filtrowanie i napowietrzanie nic nie pomogają. Opisz swoje dno, to żwirek, czy piasek? Jaka jest grubośc dna? Jakie masz rośliny? To wszystko może mieć wpływ na procesy gnilne (...) Zobacz więcej
7.01.2009, 20:51
Krzysztof

Krzysztof S. No music - No life !

Temat: śmierdząca woda

Witam wszystkich.

Jestem początkującym akwarystą.

- Zbiornik: 57 litrów,
- Podłoże: żwir - warstwa 3-4 cm grubości,
- Roślina: 1 dracena akwariowa,
- Filtr z deszczownicą wyłączany na noc,
- Temperatura wody: 22 stopnie
- Rybki: 2 gupiki, 2 mieczyki, 2 neonki inessa, 2 neony czarne.

Po 2 tygodniach zdechł 1 gupik. 3 dni później, zdechły 2 neonki inessa oraz drugi gupik - w sumie 4 rybki. Woda na początku robiła się mętna, wyczytałem, że prawdopodobnie to objaw zakwitnięcia pierwotniaków i najlepiej by było, żeby nie włączać oświetlenia w akwarium przez 3-4 dni. Wyczytałem też, że dobrze zrobi odlanie ok 30% wody i dolanie nowej. Tak też zrobiłem woda zaczęła się poprawiać. Po pewnym czasie zauważyłem jednak, że woda zrobiła się tak jakby żółtawa - korzeń roślinki zrobił się brązowy - no i woda zaczęła śmierdzieć. Roślinka po wyjęciu również wydawała nieprzyjemny zapach.

- Nie stosowałem żadnego uzdatniacza i innych środków,

Aktualnie wymieniłem całkowicie wodę w akwarium, przepłukałem dokładnie żwir, nie płukałem jeszcze filtra i nie zakładałem go do akwarium. Boję się - że mogę zakazić ponownie wodę i rybki będą dalej zdychać. Dlatego do końca nie wiem - czy wypłukać go w starej reszcie wody z akwarium, czy wcale nie płukać i go założyć - jest w miarę nowy - nie ma nawet miesiąca.

Na pewno popełniłem jakieś błędy - za cenne wskazówki (...) Zobacz więcej
7.01.2011, 21:21
Marcin

Marcin Zapała Programista PHP

Temat: śmierdząca woda

nie wyłączaj filtra na noc, szczególnie jak jest z deszczownicą. W nocy jest duże zapotrzebowanie na tlen w akwarium, bo rośliny go również pobierają. A ja od kiedy mam włączony filtr i napowietrzacz 24h na dobę to udało mi się ustabilizować sytuację w akwarium, dlatego uważam, że dobre natlenienie wody (...) Zobacz więcej
7.01.2011, 21:46
Marek

Marek T. A guzik, nie będzie
opisu. Pracy nie
szukam.

Temat: śmierdząca woda

Krzysztof S.:
- Nie stosowałem żadnego uzdatniacza i innych środków,
Aktualnie wymieniłem całkowicie wodę w akwarium
nie płukałem jeszcze filtra i nie zakładałem go do akwarium.

Jedno pytanie: czy przed wpuszczeniem ryb w ogóle doprowadziłeś do "dojrzenia" zbiornika, a więc do wytworzenia się równowagi biologicznej, namnożenia bakterii nitryfikacyjnych?
7.01.2011, 21:59
Krzysztof

Krzysztof S. No music - No life !

Temat: śmierdząca woda

Wpuściłem rybki po 3 dniach, od zalania zbiornika wodą. Przez te 3 dni ustabilizowałem temperaturę na 22 stopnie i nieprzerwanie pracował filtr z deszczownicą. Pytanie co zrobić teraz - akwarium zalane jest nową wodą. Nie założyłem jeszcze filtra - nie płukałem też go. Rybki mam aktualnie odłowione w starej wodzie w (...) Zobacz więcej
7.01.2011, 22:13
Marek

Marek T. A guzik, nie będzie
opisu. Pracy nie
szukam.

Temat: śmierdząca woda

Nie czytałeś, że przygotowanie wody na wpuszczenie ryb to kilka tygodni?

Co robić teraz?

Załóż filtr, włącz - na stałe, niech pracuje 24 h. Wpuść ryby (zdechną w słoiku z niefiltrowaną i nienatlenianą wodą) - i módl się. Jutro z rana zdobądź preparat uzdatniający, może uratuje sytuację choćby w części.

Ale jeśli ta woda to kranówa, nie odstana porządnie, nie uzdatniona, z chlorem, ze związkami żelaza etc. - to niestety będziesz jeszcze parę razy maszerował do WC w takt marszu żałobnego Chopina... ;-(Marek T. edytował(a) ten post dnia 07.01.11 o godzinie 22:38
7.01.2011, 22:38
Krzysztof

Krzysztof S. No music - No life !

Temat: śmierdząca woda

Patrząc na to jakie są teraz skutki - z pewnością mnie to czeka. Czytałem o minimalnym czasie jaki trzeba odczekać - że to 2 tygodnie, jednak niektórzy też pisali, ze 3-4 dni kiedy woda będzie filtrowana i natleniana bez przerwy powinno wystarczyć - jednak nie wystarczyło. Dziękuję Marku - postaram się odbudować wszystko - zobaczymy czy się uda. Szanse są marne, ale (...) Zobacz więcej
7.01.2011, 22:52
Marek

Marek T. A guzik, nie będzie
opisu. Pracy nie
szukam.

Temat: śmierdząca woda

Ważne jest odbycie przez zbiornik całego procesu dojścia do równowagi biologicznej. A to się mierzy nie zegarkiem czy kalendarzem, ale zestawami do pomiaru stężenia azotynów, azotanów, pH i paru innych rzeczy. Dlatego cierpliwości Ci przede wszystkim życzę :)

Potem przyjdą glony, ślimaki... Przed Tobą wiele atrakcji ;)

Ale w końcu zasiądziesz przed baniakiem z krystalicznie czystą, niezwykle przejrzystą wodą, bujną roślinnością i zdrowymi, ruchliwymi rybami, może doczekasz się ich potomstwa - i będziesz w siódmym niebie.

Co mówi Ci ktoś, kto chciał tylko małego telewizorka dla kota, a dziś ma trzy baniaki i marzy o (...) Zobacz więcej
7.01.2011, 23:00
Krzysztof

Krzysztof S. No music - No life !

Temat: śmierdząca woda

Pamiętam jak byłem dzieckiem, mój Tato miał akwarium :) Małe, bo miało niecałe 40 litrów z tego co pamiętam - generalnie mój udział w tym wszystkim był taki, że patrzyłem sobie jak rybki pływają i pod nadzorem taty je karmiłem i to wszystko :)

Glony, ślimaki - te atrakcje pamiętam, bo się pojawiały wtedy :)

Pamiętam też jak się gupiki rozmnożyły - było ich mnóstwo :)

Postaram się nie stracić zapału i miejmy nadzieję, że w moim zbiorniczku też się takie rzeczy (...) Zobacz więcej
7.01.2011, 23:33

konto usunięte

Temat: śmierdząca woda

dokup roślinek - szybko rosnących - podmieniaj 20% wody co 2 - 3 dni - nie karm rybek przez 3-4 dni - Pierwotniaki znikają samoczynnie po kilku dniach w prawidłowo prowadzonym zbiorniku. - resztę już napisano. zakup bakterii nitryfikacyjnych to dobry pomysł, alternatywa to kolega z dojrzałym już zbiornikiem i też z filtrem zewnętrznym - może Ci odpali bebechy tego filtra, wsadzisz do swojego i masz bakterie u siebie - nie trzeba tego dużo.

powodzenia - (...) Zobacz więcej
9.01.2011, 21:12
Jacek

Jacek Stryjniak Doświadczony
sprzedawca z pasją

Temat: śmierdząca woda

Witam Serdecznie !

Pozwolę sobie także zabrać głos w tej dyskusji.
Przede wszystkim Panie Krzysztofie S. roślinność wodna. Nie "draceny" ..nie ma czegoś takiego jak dracena akwariowa - to jest ta sama roślina którą być może ma Pan u siebie w domu na parapecie:)
z prostych roślin proponuję Panu Kryptokoryny (zwartki), ludwigia, hygrophila (nadwódka)a także moczarka, rogatek i...rzęsa wodna (Tak tak ..rzęsa).
Oprócz kryptokoryn całe reszta roślin to gatunki szybko rosnące a wiec wyłapujące wszelkie związki w wodzie rozpuszczone (przede wszystkim azotany, azotyny i amoniak).
A rzęsę polecam dlatego ze jest to roślina bardzo szybko rosnąca a co za tym idzie kumulująca toksyny i tym samym oczyszczająca wodę...zresztą chyba lepiej jest raz w tygodniu zebrać nadmiar rzesy z powierzchni wody niż skrobać szyby z glonów i wyławiać trupy z akwarium.
Co do samego zbiornika:
proszę podnieść temperaturę wody do 24-25 stopni (optimum termiczne dla większości rybek)
Filtr czyścić tylko i wyłacznie W WODZIE Z AKWARIUM (spuszczamy trochę wody z akwarium do miski i w tej wodzie płuczemy gąbkę -zaś otrzymaną w ten sposób czarną wodę leje Pan w kwiatki na parapecie:))
Rybki karmić OSZCZĘDNIE 2-3 x dziennie porcjami zjadanymi w max 3 minuty
Jeśli chce Pan uzyskać więcej szczegółów proszę pisać..postaram się odpowiedzieć na Pana pytania.
Pozdrawiam i (...) Zobacz więcej
9.01.2011, 21:59
Krzysztof

Krzysztof S. No music - No life !

Temat: śmierdząca woda

Dzięki serdecznie wszystkim za porady - w międzyczasie moja sytuacja skończyła się tak, jak pisał Marek - czyli maszerowałem do WC w takt marszu żałobnego Chopina. Aktualnie odbudowuję akwarium. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy było zbyt mało tlenu. Mój zbiornik ma 57 litrów, czy takie cudo wystarczy:

http://www.trademe.co.nz/Home-living/Pets-animals/Fish...

Posiadam ten filtr - wydajność ma 600 litrów na godzinę - czy radzicie coś dodatkowo dokupić ?
12.01.2011, 13:05
Jacek

Jacek Stryjniak Doświadczony
sprzedawca z pasją

Temat: śmierdząca woda

Krzysztof S.:
Dzięki serdecznie wszystkim za porady - w międzyczasie moja sytuacja skończyła się tak, jak pisał Marek - czyli maszerowałem do WC w takt marszu żałobnego Chopina. Aktualnie odbudowuję akwarium. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy było zbyt mało tlenu. Mój zbiornik ma 57 litrów, czy takie cudo wystarczy:

http://www.trademe.co.nz/Home-living/Pets-animals/Fish...

Posiadam ten filtr - wydajność ma 600 litrów na godzinę - czy radzicie coś dodatkowo dokupić ?

Witam :)
Proszę napisać na czym polega "odbudowa Pana akwarium" - postaram się Panu pomóc. pozdrawiam
12.01.2011, 14:08Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do