Roman Zawadza

Roman Zawadza Właściciel,
Freelancer, Broker
informacji naukowej

Temat: SAMODZIELNOŚĆ PRACY DOKTORSKIEJ

Obligatoryjne wymagania każdej rozprawy doktorskiej podkreślają, że reprezen­towane rozwiązania zagadnień naukowych muszą być samodzielne. W samodzielności pracy doktorskiej widzi się własny wysiłek doktoranta, rezultat jego osobistych zabie­gów poznawczych i zastosowanych własnych metod badawczych. Tekst rozprawy doktorskiej powinien świadczyć o intelektualnej dojrzałości oraz wiedzy teoretycznej autora. Są to kwalifikacje uzasadniające nadanie stopnia naukowego doktora. Biorąc pod uwagę ogromny wysiłek doktoranta, jego samodzielność powinna wyrazić się w doborze tematu naukowego i koncepcji pracy, przy uwzględnieniu zainteresowań, rodzaju uzdolnień, a także indywidualnych warunków życiowych.

Jakie są typowe niedostatki w zakresie samodzielności doktoranta?

1) Autor pracy doktorskiej często „popisuje się swoją erudycją, ograniczając się przy tym do wiernego odtworzenia idei napotykanych w literaturze - bez żadnej próby zajęcia własnego stanowiska wobec cudzych relacji o faktach lub poglądach. Od doktorantów wymaga się postawy autonomicznej i krytycznej jako zew niej przejawia się jego osobowość z jej zasobami i przymiotami intelektualnymi [...].

2) Spotyka się prace z dużą liczbą cytatów, które są zasłoną braków u autora umiejętności samodzielnego ustosunkowania się do problemu. Dotyczy to również przytoczenia danych empirycznych, po czym milcząco przechodzi się do dalszych dywagacji, dalszego toku rozumowania.

3) Nie sprawia też dobrego wrażenia posługiwanie się cytatami z aktów normaty­wnych, aktualnie obowiązujących, a w komentarzu gloryfikujących mądrość ustawo­ dawcy. Nie świadczy to o intelektualnej aktywności doktoranta i budzi wątpliwość, czy posiada on dostatecznie pogłębioną wiedzę w swej specjalności. Omawiając postawę samodzielności w rozwiązywaniu przez doktoranta danego problemu badawczego, nie można pominąć faktu, że rozprawa doktorska jest pracą kierowaną przez opiekuna naukowego w sensie czujnego i dyskretnego dowodzenia .


Obrazek
Roman Zawadza edytował(a) ten post dnia 11.10.10 o godzinie 23:21