Dorota

Dorota W. już po obronie -
5!!! :)

Temat: podróż do Albanii - prośba o informacje

Witam serdecznie.

Czy ktoś z Was podróżował po Albanii. Mam wątpliwości odnośnie pewnej kwestii. Na miejsce jedziemy (we dwójkę) samolotem a na miejscu będziemy podróżować komunikacją lokalną. Szukałam na forach informacji nt tego czy jest ona tam sprawna czy nie, jak często jeździ, czym najlepiej podróżować, na jakie koszta się nastawiać itp. Tylko, że na jednych forach jest napisane, że szybko i sprawnie a na innych, ze trzeba czekać długo i trudno cokolwiek znaleźć.
Macie w tej kwestii jakieś doświadczenia?

Druga kwestia to zwiedzanie gór. W kilku miejscach już przeczytałam, że lepiej nie ryzykować samotnego chodzenia po górach, żeby koniecznie wziąć przewodnika. Zastanawiam się tylko czy były to rady osób, które lubią i chodzą często po górach, czy raczej turystów na co dzień wylegających się na plaży. Jakie Wy ma cie zdanie na ten temat? I, jeśli faktycznie lepiej wziąć przewodnika, jak sądzicie - jakiego rzędu to są koszty? Wynajęlibyśmy pewnie wtedy przewodnika z samochodem na około 3 dni.

Z góry dziękuję pięknie wszystkich za porady.

Pozdrawiam,
DorotaDorota Ż. edytował(a) ten post dnia 16.09.10 o godzinie 17:52
16.09.2010, 17:52
Marcin

Marcin K. Poszukiwacz przygód

Temat: podróż do Albanii - prośba o informacje

Znalezienie busa w większych miastach nie stanowi najmniejszego problemu. Gorzej, jeśli sama chcesz się dostać w rejony górskie, czy bardziej odludne, wtedy każdy albańczyk chętnie zamieni się w taksówkę za 10-20 euro. W większych miastach często jest tak, że w określonych punktach miasta odjeżdzają busy do kilku miast na wschodzie, a na by złapać busa na zachód musisz przedostać się na wylotówkę z drugiej strony. Kwestia popytania, a często obsługujący busy będą cię zagadywali gdzie chcesz jechać.

Po górach nie chodziłem, ale miałem okazje po nich pojeździć stopem. Gdyby nie to, wędrówka byłaby długa i żmudna, nawet nie wiem czy są tam jakiekolwiek mapy czy szlaki by poruszać się samemu. Górskimi drogami też jeżdzą busy, ale o tym przekonałem się dopiero w górach i nie mam pojęcia jak i kiedy one tam kursują.

Przy dogadywaniu się o cenę czasem oni napiszą 1000 co oznacza banknot 100. To jakieś denominacyjne miszmasze, jak pokażesz banknot i zapytasz "ok?" a oni potwierdzą to jesteś (...) Zobacz więcej
18.09.2010, 11:07

Temat: podróż do Albanii - prośba o informacje

Do Albanii zawsze jeździłem samochodem, ale wiem, że busy i autobusy jeżdżą wszędzie, na trasach między głównymi miastami bardzo często. To przecież główny środek komunikacji. Nie widziałem nigdzie rozkładów jazdy, na pewno nie ma ich w górskich wioskach, ale tam każdy wie o której przejeżdża bus, tylko najczęściej trudno się dogadać a więc i „trudno cokolwiek znaleźć”
Koszty przejazdu nie są wyższe niż u nas. Cenników zwykle nie ma, trzeba się dogadać z kierowcą.
Warto nauczyć się liczebników i kilku zwrotów grzecznościowych.

Trochę informacji znajdziesz w grupie Bałkany.
Tam napisałem trochę o najczęściej odwiedzanych górach.
Prawie cała Albania to góry. Napisz gdzie i kiedy chcecie jechać to może coś jeszcze doradzę.

Przewodnik z biura to koszt ok. 100 euro, we wsi w górach można znaleźć kogoś, kto pójdzie z Wami za 30 euro. Te ceny za jeden dzień, nie uwzględniają samochodu, ale po co on Wam, w najciekawsze miejsca i tak dojechać się nie da.
19.09.2010, 20:59

Temat: podróż do Albanii - prośba o informacje

Te ceny za jeden dzień, nie uwzględniają samochodu, ale po co on Wam, w najciekawsze miejsca i tak dojechać się nie da.

Da się da, tylko trzeba tam jechać samochodem terenowym :)

Przewodników do chodzenia po górach wynajmuje się nie tylko z powodów bezpieczeństwa, ale przede wszystkim z powodów trudności w znajdowaniu szlaków, które nie są w ogóle oznaczone. Przykładem jest przejście z doliny Theth do Rragam, które zajmuje cały dzień, a bez przewodnika (nawet dysponując giepsem z mapą topo, np. bunkertrails), ciężko tam po prostu trafić i można się zgubić. Swoją drogą to Góry Przeklęte, czy Alpy Północnoalbańskie to zdecydowanie najpiękniejsze góry tego kraju, jeśli nie Europy.

Do wielu wsi w górach dojeżdżają busy z większych miasteczek, kursują kilka razy dziennie (miałem wrażenie że nie ma jakiegoś rozkładu jazdy ;)). Trzeba założyć średnią prędkość ruchu 8-10km/h, nam tyle wychodziło naszymi autami, więc z przystankami np. taka droga z Boge do Theth zajęła nam 3 godziny, a z Theth do asfaltu pod Szkodrą - jakieś 5-6 godzin (a to tylko 30-40km).

Theth jest akurat regionem "turystycznym" (w albańskim rozumieniu). Do wielu ciekawych miejsc (jak np. wioska Fraser) autobusy nie dojeżdżają. Bo i po co...30km kamienistej drogi do wsi, gdzie mieszkają 3 rodziny...

Powodzenia, piękny (...) Zobacz więcej
24.09.2010, 21:45

Temat: podróż do Albanii - prośba o informacje

Da się da, tylko trzeba tam jechać samochodem terenowym :)
Do centrum Thethi można i osobowym, ale nie jest łatwo (Opel Corsa - ok. 4 godziny z Boga, a w 2006r. były tam jeszcze dwie inne ekipy z Polski samochodami osobowymi). Ale to jeszcze nie góry, tylko turystyczna wieś.
Trasa Valbona (Rrogam to osiedle położone najwyżej w dolinie) - Thethi - Boga, to typowa trasa którą proponują biura turystyczne. Pierwszy odcinek jest oznakowany, chociaż nie tak jak u nas. Trasa nie jest trudna, prowadzi od wsi do wsi, przez przełęcze, tak zwanymi "końskimi drogami" (wyraźnymi ścieżkami), więc osoby "które lubią i chodzą często po górach", potrafią posługiwać się mapą (można znaleźć w Internecie) i kompasem powinny sobie same poradzić. Na noclegi schodzi się do wsi, więc nie trzeba nosić namiotu, wody i dużej ilości prowiantu.
Wejście na górskie szczyty, na przykład Maja e Jezercës, to już trudniejsza sprawa i nawet przewodnik nie każdego tam weźmie, najpierw sprawdzi doświadczenie i ekwipunek.
Wynajęcie przewodnika zalecam osobom, nie mającym doświadczenia w tego typu górach. Podkreślam "w tego typu górach", bo doświadczenie w górach, nawet wyższych, ale dobrze oznakowanych jak i włóczęga poza szlakami w naszych górach może nie wystarczyć. Osoby dociekliwe, podążając za linkami w mojej poprzedniej wypowiedzi, wyczytają w czym problem.

My tu sobie dyskutujemy, a Dorota Ż. chyba przestała się tym interesować, nie odpowiada na pytania, więc trudno jej cos doradzić, nie wiedząc czy chce w te góry pojechać czy pójść, jaki jest jej cel.

Wszystkim wybierającym się w góry Albanii mogę poradzić:

Jeżeli chcecie zdobyć wysoką górę w Albanii, wejdźcie na Maja e Korabit - jest najwyższa i łatwo dostępna.

Jeżeli chcecie pójść w Prokletije, zacznijcie od strony Czarnogórskiej, jest lepiej zagospodarowana, można kupić mapę ze znakowanymi szlakami i przewodnik.

Jeżeli chcecie w góry pojechać samochodem (najlepiej terenowym), to proponuję dłuższą trasę Gusinije (MNE) - Vermosh - Hoti - Koplik - Boga - Thethi - Shkodër - Komani (tu się płynie promem, polecam) - Valbone (to kilka kilometrów od Thethi, przejście piesze zajmuje mniej czasu niż przejazd samochodem). Dalej przez rzadko odwiedzaną wschodnią część Albanii, głównie gruntowymi drogami przez Kukës, wieś Radomirë (stąd można wejść na Mali i Korabit), Peshkopi do Debar lub Strugi w Macedonii. Trasy samochodowe są opisane w dobrych przewodnikach.
Powodzenia, piękny to kraj...
...wspaniali ludzie
i dlatego chce się tam wracać.Racibor D. edytował(a) ten post dnia 26.09.10 o godzinie 20:57
26.09.2010, 20:55Zobacz dyskusje w grupie Globetrotter

Aktualne tematy

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Problemy i porady

Znajdź odpowiedzi na swoje pytania

Wyślij zaproszenie do