Temat: Polska Rama Kwalifikacji

http://wyborcza.pl/1,111390,11780147,Najwazniejsze_jes...

Głęboko schowany artykuł na stronie GW. Daleki jestem od spiskowych teorii dziejów, ale ma wrażenie, że został napisany pro-forma, na zasadzie "przecież podaliśmy temat do debaty" (analogicznie jak MEN w piątek wieczorem wiesza projekt ustawy do konsultacji, a termin zgłaszania uwag jest poniedziałek rano.

Ad rem:
tworzy się następna instytucja usztywniająca rynek edukacyjny. Z drugiej strony, panuje na nim bezhołowie, a przynajmniej w obszarze szkolnictwa wyższego. Szkolenia najczęściej kupują firmy, a decydenci mają na ogół więcej rozumu, niż dziewiętnastolatek.

I na szkoleniach się skoncentruję. Tworzy się ramy i o ile idea porównywalności szkoleń jest słuszna, to znając percepcję urzędników zbudują formalne wymogi, na podstawie których oceni się dane szkolenie. Sprawdzi się program, czy pojawiają się hasła kluczowe, i już. Bo jak inaczej urzędnik oceni, czy szkolenie wpada w szufladkę "kompetencje menedżerskie", a jakie w "umiejętności kierownicze".

cytat
W polskiej ramie pojęcie "kwalifikacja" zyskuje nową definicję: to nie jak powszechnie zwykło się uważać umiejętności czy wiedza, lecz określony zestaw efektów uczenia się zgodnych z ustalonymi jednolitymi standardami, przyporządkowany do odpowiedniego poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji, formalnie potwierdzony dyplomem, świadectwem, certyfikatem, zaświadczeniem przez upoważnioną instytucję i wpisany do Krajowego Rejestru Kwalifikacji.

Czyli pojawia się koncepcja wbicia rynku edukacyjnego w sztywny gorset. Czy Bartek S. mógłby wtedy uruchomić projekt pt Stop frustracji...? Nim urzędnik sprawdzi, poduma, przekaże zapytanie (obowiązkowo na papierze z pięcioma orzełkami) do innego działu, dostanie odpowiedź z (ośmioma orzełkami), zaopiniuje (a ile to może trwać, wie tylko ten, kto chce wybudować dom, nawet zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego), to pomysł zdechnie.

cytat

Instytucje nadające dyplomy, świadectwa czy certyfikaty będą mogły włączyć się do rejestru (jeśli spełnią wymagane kryteria) lub też będą one mogły funkcjonować tak jak do tej pory.

I tu pojawia się światełko w tunelu. Tak jak ze świadectwami energetycznymi, rynek to zignoruje.

Program
27.05.2012, 19:39

Temat: Polska Rama Kwalifikacji

I co, nic, zero dyskusji? W temacie tak istotnym (...) Zobacz więcej
1.06.2012, 09:33
Michał

Michał Budzyński Rozwijam
mikropomysły;-]

Temat: Polska Rama Kwalifikacji

ale o czym tu dyskutować? bezsens tego wszystkiego widać nie od dziś. wybory są co 4 lata. myśleć przed (...) Zobacz więcej
2.06.2012, 11:46
Justyna

Justyna K. szkolenia, team
coaching

Temat: Polska Rama Kwalifikacji

Ramakrishna... ;)

swoją drogą - chyba ramy a (...) Zobacz więcej
4.06.2012, 22:30

konto usunięte

Temat: Polska Rama Kwalifikacji

rama

bo jest jedna,
ma być jednolita, całościowa, globalna ....
i w ogóle doskonała :)
( to jest również kwestia tłumaczenia )Piotr Wisniewski edytował(a) ten post dnia 26.06.12 o godzinie 15:28
26.06.2012, 15:28
Adrian

Adrian T. Pracawre.pl - praca
w reklamie

Temat: Polska Rama Kwalifikacji

Rok 2042 - szósty maja:
Dziś wstałem trochę wcześniej, bo chciałem wyjść do sklepu i kupić
"coś na śniadanie". Już ubrałem buty (tak, tak - pamiętam - dziś kochani urzędnicy zarządzili dzień butów brązowych). Zatem włożyłem brązowe buty i wyszedłem po euro-eko-bułki i euro-eko-masło.

Przez pośpiech zapomniałem certyfikatu na bezpłatne przechodzenie po pasach. Ale i tak certyfikat nic by nie dał, bo zapomniałem opłacić miesięczny abonament na używanie miejskiego chodnika. No i jak na złość zjawiła się Straż Miejska i mnie ukarała - 897 euro nie moje.

Przez to wszystko spóźniłem się do pracy, bo samochód zmierzył stan mojego ciśnienia i oznajmił, że mam zbyt wysokie (trudno się dziwić - skoro od rana takie nerwy). No i samochód powiedział mi miłym damskim głosem, że z takim pasażerem nie pojedzie. Dlatego musiałem biegiem załatwić kartę na eko-tramwaj (ech gdzie te czasy, kiedy można było kupić bilet u kierowcy, albo w kiosku. Niestety nie było pojedynczych kart - musiałem wykupić abonament na pół roku.

W pracy - spokojnie. Prowadziłem krótkie szkolenie dla urzędników Ministerstwa Standaryzacji Liści Topoli. Bardzo fajni ludzie - są już na 17 poziomie Ramowej Kwalifikacji - brakuje im jeszcze 3 certyfikatów i będą mieli podwyżkę. Zatem "jedziemy" z tymi szkoleniami dla nich - żeby wyrobić się do wakacji.

Po pracy chciałem wrócić na piechotę, ale trochę się bałem, że mnie znowu Straż Miejska złapie - a ja przecież nie opłaciłem tego nieszczęsnego abonamentu na używanie chodnika. Może jeszcze rok temu zaryzykowałbym, ale odkąd wszczepiają euro-czipy w pośladek - nigdzie się nie ukryjesz. Chciałem opłacić ten abonament przez internet, ale w ciągu dnia zapomniałem, a po godz. siedemnastej internetu w Polsce nie ma - szkoda, że Krajowa Rada Radiofonii, Telewizji i kontroli Internetu tak szybko wdrożyła tę dyrektywę o wyłączaniu internetu po godzinie 17.

No i przez to wszystko teraz nocuję w pracy.

DobranocAdrian T. edytował(a) ten post dnia 06.07.12 o godzinie 01:33
5.07.2012, 23:20
Michał

Michał Budzyński Rozwijam
mikropomysły;-]

Temat: Polska Rama Kwalifikacji

jeśli myślisz, że to wszystko wydarzy się dopiero w 2042 roku to jesteś eurooptymistą;-] przydałby się jeszcze akapit dotyczący Policji Myśli, na bank się pojawi, jeśli w w/w kierunku będzie nasze (...) Zobacz więcej
5.07.2012, 23:29
Adrian

Adrian T. Pracawre.pl - praca
w reklamie

Temat: Polska Rama Kwalifikacji

Biorę pod uwagę dopisanie ciągu dalszego :)
Policja Myśli zapewne też się tam znajdzie. Będzie się tylko inaczej nazywać - np. Urząd Czuwania nad Szczęściem Obywateli.
Będę pisać powieść w odcinkach, do momentu aż mnie zamkną i stanę się (...) Zobacz więcej
5.07.2012, 23:32
Piotr

Piotr Wisniewski trener, konsultant

Temat: Polska Rama Kwalifikacji

poza tym że poziomów będzie 8, albo góra 12 ;)

to reszta się jak najbardziej zgadza :)

no i nie bedziesz mogł pracowac w nocy bo przy istniejącej normie odpoczynku, oraz przerw między aktywnościami, będziesz musiał wtedy spać, albo co najmniej udawać (...) Zobacz więcej
6.07.2012, 14:09
Adrian

Adrian T. Pracawre.pl - praca
w reklamie

Temat: Polska Rama Kwalifikacji

Piotr Wisniewski:
poza tym że poziomów będzie 8, albo góra 12 ;)

to reszta się jak najbardziej zgadza :)

no i nie bedziesz mogł pracowac w nocy bo przy istniejącej normie odpoczynku, oraz przerw między aktywnościami, będziesz musiał wtedy spać, albo co najmniej udawać że śpisz :)

Jest jeszcze wersja bardziej euro-dopracowana.

Będę miał wszczepiony czip do głowy i po prostu po godz. 22.00 system sam mnie wyłączy.
Po 8 godzinach snu obudzę się szczęśliwy i będę pamiętał tylko o obowiązkach wobec euro-ojczyzny. I będę oczywiście szczęśliwy :)
6.07.2012, 14:49Reklama: Szklarz Wrocław

Zobacz dyskusje w grupie Trenerzy Biznesu/Szkolenia "miękkie"

Aktualne tematy

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Problemy i porady

Znajdź odpowiedzi na swoje pytania

Wyślij zaproszenie do