konto usunięte

Temat: Zwolnienie po powrocie z macierzyńskiego a odprawa.

Witam, po powrocie z urlopu macierzyńskiego czekało na mnie wypowiedzenie. Umowę miałam na czas określony jednak pracodawca rozwiązał ją wcześniej powołując się na art. 30. Wszystko ok, wystąpiłam z wezwaniem o wypłacenie odprawy gdyż nie otrzymałam jej w dniu zakończenia stosunku pracy. Na moje pismo dostałam odpowiedź iż zwolnienie nie nastąpiło z winy pracodawcy ( w moim piśmie powoływałam się na rozmowe z prezesem w której poinformował ze redukują etaty w związku z wdrazaniem programu). Mam zatem pytanie, jakie mam szanse na dochodzenie odprawy na drodze sądowej? Jaka mogła być moja wina jeśli wróciłam dopiero z macierzyńskiego. Firma zatrudnia ok 150 osób.Nie pozwolono mi udowodnić, że będę tak samo dobrym pracownikiem jak przed zajściem w ciążę. Dodam, że posiadam referencje, w których pracodawca zachwala moją osobę. Jako powód zwolnienia ( w referencjach ) podaje iż rozwiązanie umowy jest najlepszym wyjściem gdyż ciężko mi będzie pogodzić wychowanie dziecka z wykonywaniem obowiązków służbowych.
Agnieszka Pluta

Agnieszka Pluta HRM kom.:+48 602
17 66 05;
pluta_aga@wp.pl;

Temat: Zwolnienie po powrocie z macierzyńskiego a odprawa.

proszę dokładnie przytoczyć cały art. (paragraf i pkt.)
a swoją drogą bardzo mnie dziwi powód "rozstania" z obecnym pracodawcą podany w referencjach .... jeszcze na świecie chodzą takie - przepraszam za wyrażenie - "buraki" (szkoda, że jego mama nie doszła do takiego wniosku ... i nie postawiła na obowiązki służbowe)Agnieszka Pluta edytował(a) ten post dnia 28.04.11 o godzinie 21:50

konto usunięte

Temat: Zwolnienie po powrocie z macierzyńskiego a odprawa.

Witam :)
Trochę mało konkretów, ale ...
Podstawowym warunkiem wypłaty odprawy jest rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika. Warunki, przewidziane dla odprawy:
-pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników,
-pracodawca wypowiedział umowę o pracę bądz zaproponował jej rozwiązanie, pracownik wyraził na to zgodę ( umowa rozwiązuje się za porozumieniem stron),
-przyczyną zwolnienia pracownika z pracy są przyczyny go niedotyczące.
Pracodawca nie musi wskazywać przyczyny wypowiedzenia, gdyż ją zna i np.w trakcie sporu sąd będzie badał przyczynę wypowiedzenia. W przypadku udowodnienia, że np. umowa została roziązana z przyczyn pracodawcy, sąd zasądzi pracownikowi odprawę (prawdopodobnie z odsetkami)plus koszty sadowe pracodawcy z tytułu przegranego procesu. Jeżeli chodzi o odprawę to nie ma znaczenia rodzaj umowy o pracę.
Umowa na czas określony może zostać rozwiązana za porozumieniem stron, za wypowiedzeniem lub bez zachowania okresu wypowiedzenia.Okres wypowiadania umów na czas określony reguluje art.33 Kodeksu pracy, który mówi, że przy zawieraniu umowy na czas określony, dłuższy niż 6 miesiecy, strony mogą przewidzieć dopszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Brak takiego postanowienia w umowie oznacza, że żadna ze stron nie może wypowiedziec takiej umowy.Proszę więc zaznajomić się z ustawą z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, gdyż zbyt mało Pani opisała i trudno jest wnioskować co tak naprawdę było głównym powodem zwolnienia. Dodam tylko, że w przypadku niezgodnego z prawem wypowiedzenia takiej umowy sąd pracy moze orzec o odszkodowaniu w wysokości wynagrodzenia za czas,do którego umowa miała trwać ale nie więcej niż za 3 miesiące. Uważam, że sprawa jest wygrana jeżeli rzeczywiście z inicjatywy pracodawcy jest to rozwiązanie.
Pozdrawiam i ... warto upominać się o swoje :)
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: Zwolnienie po powrocie z macierzyńskiego a odprawa.

dodatkowo można się zastanowić na d dochodzeniem odszkodowania z tytułu dyskryminacji ze względu na korzystnie z uprawnień związanych z rodzicielstwem. Referencje są w świetle prawa dokumentem prywatnym i jeżeli rzeczywiście jest tam sformułowanie o trudności w pogodzeniu wychowania dziecka z wykonywaniem obowiązków służbowych to treść referencji jest wystarczającą podstawą do wystąpienia z roszczeniem.

konto usunięte

Temat: Zwolnienie po powrocie z macierzyńskiego a odprawa.

Dziękuję wszystkim za komentarze. Podejmę konkretną decyzję i poinformuję co dalej. Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Zwolnienie po powrocie z macierzyńskiego a odprawa.

dodam jeszcze, że PIP, gdzie bym nie dzwoniła, potwierdza, że odprawa mi się należy, zwłaszcza jeśli jako dowód przedstawię referencje. Obawiam się jednak, że sąd może uznać inaczej.

Następna dyskusja:

Zwolnienie po powrocie z ur...




Wyślij zaproszenie do