konto usunięte

Temat: zwolnienie a składki zus (działalność gospodarcza)

Byłabym wdzięczna za pomoc:

Czy osoba prowadząca 1-osobowa działalność i przebywająca na zwolnieniu lekarskim opłaca składką społeczną i zdrowotną w trakcie zwolnienia? Wiem, że zdrowotna jest obowiązkowa ale jak to jest ze społeczną? Płatna jest do 10-ego a kiedy zwolnienie rozpoczęło się już po jej opłaceniu to zus zwraca część tej opłaty? Co w przypadku kolejnego miesiąca kiedy nie jest się w stanie przewidzieć z góry ile dni się przepracuje a ile będzie na zwolnieniu? Krótko: czy opłacać z góry pełne składki i czekać na zwrot z zus? A może kwotę na ubezp. społeczne w drugim miesiącu zwolnienia wyliczyć na podstawie minionego?

Czy zasiłek chorobowy to 80-100% od podstawy wymiaru składki na ubezp. społeczne (średnia (...) Zobacz więcej
9.02.2010, 20:54

konto usunięte

Temat: zwolnienie a składki zus (działalność gospodarcza)

postaram się odpowiedzieć :)

1. Czy osoba prowadząca 1-osobowa działalność i przebywająca na zwolnieniu lekarskim opłaca składką społeczną i zdrowotną w trakcie zwolnienia?

Osoba, której zostało przyznane prawo do wypłaty zasiłku chorobowego opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne w pełnej wysokości, a składkę na ubezpieczenie społeczne pomniejsza o okres niezdolności do pracy..

np. płatnik choruje od 20 do 31 stycznia 2009..
czyli obliczamy podstawę: 1915,80zł : 31 dni mca x 19 dni przepracowanych = 1174,20zł to podstawa wymiaru składek, od tej podstawy naliczamy składki : 19,52%, 6%, 2,45%, 1,8%..

2. Płatna jest do 10-ego a kiedy zwolnienie rozpoczęło się już po jej opłaceniu to zus zwraca część tej opłaty?

hm.. składka płatna jest do 10tego, ale miesiąca następnego.. czyli np. za styczeń 2010 płacimy do 10 lutego 2010 :)
w przypadku jednak, złożymy deklarację z wykazaniem pelnych składek, i takie też składki opłacimy.. a następnie pomniejszymy deklarację o okres wypłaconego świadczenia, w wyniku czego powstanie nam nadpłata.. możemy albo zaliczyć sobie tę nadpłatę na poczet składek przyszłych, albo złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych składek..

3. Co w przypadku kolejnego miesiąca kiedy nie jest się w stanie przewidzieć z góry ile dni się przepracuje a ile będzie na zwolnieniu?

no sprawa ogólnie wygląda tak, że zgodnie z przepisami powinniśmy składać pierwszorazowe deklaracje z wykazaniem pełnych składek, a dopiero w momencie przyznania nam prawa do wypłacenia świadczenia złożyć korektę z numerem kolejnym, w której wykażemy pomniejszone podstawy wymiaru składek..
z reguły jednak płatnicy od razu składają deklaracje pomniejszone, a w razie nie wypłacenia chorobowego korygują dokument do pełnego..
także to już każdego sprawa, w którą ewentualnie stronę chce dokumenty korygować..

4. Czy zasiłek chorobowy to 80-100% od podstawy wymiaru składki na ubezp. społeczne (średnia z 12 m-cy)?

do przyznania prawa do wypłaty należy mieć opłacone w terminie i w prawidłowej wysokości składki z ostatnich 90dni.. do wyliczenia z tego co się orientuję brane są podstawy z ostatnich 12 mcy poprzedzających miesiąc, w którym wystąpiła niezdolność..-jeżeli wpłaty za te miesiące były opłacone w terminie i prawidłowej wysokości..

dla pewności może niech ktoś jeszcze (...) Zobacz więcej
9.02.2010, 23:19

konto usunięte

Temat: zwolnienie a składki zus (działalność gospodarcza)

dziękuję, no to chyba (...) Zobacz więcej
10.02.2010, 10:59Zobacz dyskusje w grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych

Aktualne tematy

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Problemy i porady

Znajdź odpowiedzi na swoje pytania

Wyślij zaproszenie do