Barbara

Barbara Brzezińska Specjalista ds.
Wynagrodzeń i
Systemów
Motywacyjnych,
HR,...

Temat: zmiana wymiaru etatu na czas określony

Czy jest legalna zmiana wymiaru etatu na czas określony osobie, która ma umowę o pracę na czas nieokreślony na 1/2 etatu? Np. zmieniamy etat na pełen od sierpnia (...) Zobacz więcej
21.07.2010, 12:06
Jakub

Jakub Wasiak Medical Devices,
Pharma &
Healthcare

Temat: zmiana wymiaru etatu na czas określony

Barbara Brzezińska:
Czy jest legalna zmiana wymiaru etatu na czas określony osobie, która ma umowę o pracę na czas nieokreślony na 1/2 etatu? Np. zmieniamy etat na pełen od sierpnia do grudnia 2010.???

Tak, jest legalna, o ile pracownik wyrazi zgodę na aneks do umowy o pracę (zmianę wymiaru czasu pracy).
Można również zastosować wypowiedzenie warunków pracy, jest to kwestia omówiona na forum - wystarczy w wyszukiwarce wpisać frazę j/w.

Edit - wszelkie takie zmiany - forma pisemna.Jakub Wasiak edytował(a) ten post dnia 21.07.10 o godzinie 12:20
21.07.2010, 12:17
Barbara

Barbara Brzezińska Specjalista ds.
Wynagrodzeń i
Systemów
Motywacyjnych,
HR,...

Temat: zmiana wymiaru etatu na czas określony

Nie pytam o możliwość podpisania aneksu, tylko czy można przy umowie na czas nieokreślony podpisać aneks zmieniający warunki na czas określony. Może muszą być to dwa aneksy do umowy o pracę?

Konkretnie problem w takim casusie:
- umowa na czas nieokreślony na 1/2 etatu
- aneks zmieniający za porozumieniem stron: w okresie 1.08-30.11.2010 pracownica świadczy pracę na pełen etat (czy można coś takiego zapisać?).

Załóżmy, że w sierpniu pracownica zachodzi w ciążę i idzie na zwolnienie lekarskie. Co się dzieje w dniu 1.12.2010, jeśli aneks byłby sformułowany jak wyżej? Czy od grudnia pracodawca ma prawo zmniejszyć jej etat z powrotem do 1/2? Rozumiem, że miałby prawo tylko wtedy, gdyby działo się to z automatu, bo wypowiedzieć warunków nie można z powodu ochrony.

Co więcej, plącze mi się tu jeszcze obowiązek przedłużania umowy na czas określony do dnia porodu - można to w sumie potraktować jako pół etatu na czas nieokreślony plus pół etatu na czas określony przedłużane do dnia porodu...

Jak widać, robi się strasznie zagmatwana sytuacja, więc stąd zaczęłam się zastanawiać, czy w ogóle jest możliwe zawarcie (...) Zobacz więcej
21.07.2010, 12:55
Joanna

Joanna S. specjalista ds. kadr
i płac

Temat: zmiana wymiaru etatu na czas określony

Pani Basiu,

Można zmienić jej wymiar czasu pracy na zasadzie porozumienia zawierając tam okres w jakim ma trwać pełen etat i związane z tym wynagrodzenie, bądź jak wspomniał Pan Jakub zastosować wypowiedzenie zmieniające.
Jeżeli nowe zasady działałyby od 01.08.2010, i wtedy pracownica zachodzi w ciążę i idzie na L-4, to obowiązuje ją chorobowe z pełnego etatu przez okres ciąży (dajmy na to max 9 miesięcy L-4)i okres zasiłku macierzyńskiego.
Gdy powróci do pracy po macierzyńskim i w związku z tym, że porozumienie wygasło, obowiązywać ją będzie 1/2 etatu wraz z wynagrodzeniem dla tego wymiaru.
Przedłużanie umowy do dnia porodu dotyczy kobiet, którym umowa na czas określony uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży. Wynika to z art 177 § 3 KP.

Pani pracownica jest zatrudniona na umowę na czas nieokreślony w związku z tym ten przepis nie dotyczy tej (...) Zobacz więcej
21.07.2010, 17:50

Następna dyskusja:

1/8 etatu umowa na czas okr...
Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do