konto usunięte

Temat: Zadaniowy czas pracy a przerwa??

Witam
Mam bardzo pilna prosbę i zagwostkę
Zatrudniamy człowieka w zadaniowym czasie pracy. Jego rozklad pracy wyglada nastepująco: od godz.7 do 10 siedzi za "kolkiem", potem ma przerwe (od 10 do 12), nastepnie od 12 do 17 znowu za kolkiem i inne prace na terenie zakladu pracy. Czy tą przerwe pomiedzy 10 a 12 liczyc jako przerwe w pracy (analogicznie do przerywanego czasu pracy), czy tez w zadaniowym rozlicza sie ja w inny sposob?
Bardzo dziekuje za wszelkie odpowiedzi

konto usunięte

Temat: Zadaniowy czas pracy a przerwa??

do tego co sam napisalem: uważam, ze tej przerwy nie traktuje sie jako przerwy w pracy zgodnie z przerywanym czasem pracy.Te 2 godziny nie sa platne. Czy dobrze kombinuje ;-) ??????
Małgorzata G.

Małgorzata G. Swój wiek noś, jak
koronę

Temat: Zadaniowy czas pracy a przerwa??

Macieju, zadałeś pytanie do zadaniowego czasu pracy, czy systemu przerywanego?

W zadaniowym systemie czasu pracy, pracodawca ustala z pracownikiem czas niezbędny do wykonania powierzonego zadania i pozostawia mu znaczny margines swobody co do organizacji swojego czasu pracy (wiec, w jakich godzinach pracownik będzie pracował a w jakich robił sobie przerwę zależy od jego uznania).

Jednak zadanie musi być wykonane w wymiarze czasu pracy będącym normatywnym czasem pracy pracownika (przy pełnym etacie 40 h tygodniowo).

W stosunku do pracowników zatrudnionych w zadaniowym czasie pracy, nie prowadzi się ewidencji godzin pracy (art. 149 § 2 k.p.). prowadzi się jedynie ewidencję dni pracy.

konto usunięte

Temat: Zadaniowy czas pracy a przerwa??

Ponadto, jeśli to nie zadaniowy czas pracy, to wchodzi w rachubę doba pracownicza: http://miasta.gazeta.pl/rzeszow/1,34975,5819955,Doba_p... która de facto uniemożliwia podwójne rozpoczynanie dnia pracy w ciągu jednej doby...

Z drugiej strony masz możliwość: http://www.lex.com.pl/czasopisma/slp/przerwy.html tylko sprawdź, czy artykuły tu cytowane są aktualne...

"- według z góry ustalonego rozkładu, przewidującego w ciągu doby jedną przerwę w pracy nie dłuższą niż 6 godzin, nie wliczaną do czasu pracy, lecz opłaconą na poziomie patowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju.
Stosowanie przez pracodawcę przerywanego czasu pracy wiąże się zatem z koniecznością tworzenia dla pracowników harmonogramów pracy, które mogą przewidywać tylko jedną przerwę w pracy na dobę w wymiarze nie przekraczającym 6 godzin. Przerwy tej pracodawca nie wlicza do czasu pracy, a zatem za jej czas nie przysługiwałoby żadne wynagrodzenie, gdyby przepisy kodeksu pracy nie wprowadzały w tej sprawie szczególnej gwarancji dla pracowników. Zgodnie z przepisem art. 129 6 kodeksu gwarancja ta została ustalona na poziomie połowy wynagrodzenia należnego pracownikowi za czas przestoju.
Możliwość stosowania przerywanego czasu pracy według z góry ustalonego rozkładu powoduje, iż pracownik z góry, na czas obowiązującego go okresu rozliczeniowego, jest poinformowany o długości przerwy w pracy w danym dniu, a także o przedziale czasu, w którym przerwa będzie przypadała. Taka regulacja ma charakter ochronny wobec pracownika, zapobiega bowiem obchodzeniu przez pracodawców przepisów kodeksu pracy dotyczących konieczności opłacania pracownikom czasu przestoju wliczanego do czasu pracy, na poziomie wynikającym z art. 81 kodeksu pracy. "

Następna dyskusja:

zadaniowy czas pracy a odbi...




Wyślij zaproszenie do