Rafał W.

Rafał W. HR Business Partner,
Amazon Germany

Temat: Wypowiedzenie zmieniające, a ochrona przedemerytalna

Mam pytanie dotyczące wypowiedzenia zmieniającego.

Pracownikowi brakuje mniej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego (kryterium stażu pracy jest również spełnione). Chciałbym dowiedzieć się, jakie są możliwości formalne przesunięcia tego pracownika do innego działu z uwagi na to, że na obecnym stanowisku popełnia jednak sporo błędów. To nowe stanowisko/dział nie oznacza dla pracownika wprawdzie pracy o niższych kwalifikacjach, ale oznaczałoby na pewno mniejszą odpowiedzialność materialną i odebranie jednego z elementów pakietu socjalnego, który przysługiwał mu w starym dziale (nie jest to premia, ani element finansowy). Patrząc na Art. 39 pracodawcy nie pozostaje za wiele możliwości, jeśli chodzi o wręczenie wypowiedzenia zmieniającego takiemu pracownikowi z uwagi na jego ochronę (sytuacje wspomniane w Art. 43 nie znajdują tu zastosowania). Zastanawiałem się nad oddelegowaniem na 3 miesiące, aby zobaczyć, jak osoba będzie radzić sobie w nowej roli lub na porozumieniem wzajemnym dotyczącym nowych pracy.

Rozumiem, że tutaj przepisy dotyczące rozwiązywania stosunku pracy nie znajdują zastosowania i że owe porozumienie stron ma jak najbardziej mieć formę pisemną. Co jeśli pracownik nie przystanie na takie porozumienie? Czy jest Waszym zdaniem jakaś inna alternatywa na opisane przesunięcie?
I jeszcze jedno pytanie: czy odebranie jednego z elementów pakieru socjalnego pkwalifikuje się pod gorsze warunki pracy, czy pakiet socjalny to dobra wola pracodawcy? Co powinienem wziąć jeszcze pod uwagę, jeśli chodzi o osobę w okresie ochronnym? Dzięki za radę.
Anna P.

Anna P. Gł.Specjalista ds
Personalnych i Płac,
Ciech Trading S.A.

Temat: Wypowiedzenie zmieniające, a ochrona przedemerytalna

Przeniesienie na trzy miesiące, to jest jakiś pomysł, ale nie rozwiązanie. Dla Ciebie. Moim zdaniem możesz to zrobić aby sprawdzić pracownika, ale powierzenie na stałe takich obowiązków tylko za porozumieniem stron. Jeśli pracownik podpisze porozumienie, to powinien również liczyć się z utratą bogatszego pakietu socjalnego. Więc na pewno trudno będzie go przekonać do podpisu. Chyba, że będziesz karał jego błędy a on się podda (albo podciągnie to pod mobbing). Twardy orzech.
Agnieszka Marciniak

Agnieszka Marciniak Human Resources &
Development Manager

Temat: Wypowiedzenie zmieniające, a ochrona przedemerytalna

Zanim odbierze się pracownikowi coś z pakietu socjalnego warto sobie odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób, tj. z jakiego budżetu pracodawca finansuje pakiet socjalny, co tak właściwie "podpada" pod ten pakiet oraz czy są jakieś zapisy w regulaminie zakładowym, czy funkcjonuje układ zbiorowy? Odpowiedzi na te pytania dadzą również odpowiedź czy pracownik będzie mógł zaskarżyć pracodawcę / czy pracodawca odbierając pewne przywileje pracownicze postępuje w zgodzie z literą prawa oraz regulaminami obowiązującymi w danym miejscu pracy.

Oddelegowanie na 3 m-ce jak najbardziej tak. Popieram.
Potem tak jak Ania napisała porozumienie zmieniające / forma pisemna musi być dochowana.
Krzysztof K.

Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP

Temat: Wypowiedzenie zmieniające, a ochrona przedemerytalna

Rafał
Nie ma zadnych problemów aby temu pracownikowi wręczyć pisemnie porozumienie zmieniajace - uświadamiajac mu również błedy jakie teraz popełnia, na które firma chyba nie moze sobie pozwolić.
A pakiet socjalny chyba jest przypisany do stanowiska a nie do pracownika - tak ja to rozumiem.Krzysztof K. edytował(a) ten post dnia 28.03.10 o godzinie 21:40
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: Wypowiedzenie zmieniające, a ochrona przedemerytalna

ochrona przed wypowiedzeniem zmieniającym oczywiście działa w takiej sytuacji bezwarunkowo.
Przeniesienie w jej okresie możliwe jest tylko za zgodą pracownika.
Świadczenia z pakietu socjalnego, nawet dobrowolnie przyjętego przez pracodawcę, stają się elementem treści indywidualnego stosunku pracy i ich zmiana na niekorzyść wymaga wypowiedzenia zmieniającego.
Najlepiej tego człowieka przenieść do pracy, w której nie będzie popełniał tylu błędów. Są różne sposoby aby go przekonać: perswazja albo marchewka (np jakiś dodatkowy drobny bonus)
Krzysztof K.

Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP

Temat: Wypowiedzenie zmieniające, a ochrona przedemerytalna

Piotrze
A jak chcesz przenieś pracownika do pracy, w której nie będzie popełniał tylu błędów, bez wypowiedzenia zmieniajacego ????
Rozumiem - 3 miesiace - a potem co ?????Krzysztof K. edytował(a) ten post dnia 29.03.10 o godzinie 07:19

Temat: Wypowiedzenie zmieniające, a ochrona przedemerytalna

Krzysztof K.:
Rafał
Nie ma zadnych problemów aby temu pracownikowi wręczyć pisemnie porozumienie zmieniajace - uświadamiajac mu również błedy jakie teraz popełnia, na które firma chyba nie moze sobie pozwolić

W żadnym wypadku nie stosowałbym się do tej porady. Przedmówcy mieli rację, ochrona jest tutaj bezwzględna i obejmuje także wypowiedzenie zmieniające.

BTW a nie możesz przenieść pracownika na to inne stanowisko po prostu pozostawiając mu ten element pakietu socjalnego? Przecież jako pracodawca możesz to dawać komu chcesz a nie narazisz się na zarzut naruszania zasady równości - ze względu na działanie w ramach ochrony przedemerytalnej.

A za porozumieniem stron się nie da? Pogadaj, zapytaj jak on to widzi, pracownicy lubią być traktowani jako partnerzy. Jak zaproponujesz zmianę stanowiska, powiesz o zmniejszonej odpowiedzialności materialnej i dorzucisz ten pakiet socjalny który miałby stracić to powinieneś coś ugrać.

Swoją drogą jak pracownik naprawdę popełnia dużo błędów to zawsze możesz skorzystać z kar porządkowych a potem z możliwości zwolnienia dyscyplinarnego, o ile błędy są naprawdę poważne i podpadną pod 52 k.p.



Wyślij zaproszenie do