konto usunięte

Temat: szkolenie w weekend, polecenie ustne A zaliczenie do...

Witajcie.

Czy pracodawca ma obowiązek zaliczyć do czasu pracy szkolenie na które skierował pracownika ustnie?
Szkolenie teoretycznie może przydać się u innego pracodawcy ale to aktualny pracodawca wydał polecenie ustne żeby pójść na to szkolenie.
Donata H.

Donata H. Kadry w pigułce to
Twój pratyczny
przewodnik po
świecie p...

Temat: szkolenie w weekend, polecenie ustne A zaliczenie do...

Witaj Marku,

uważam, że czas szkolenia wliczany jest do czasu pracy, zwłaszcza że to pracodawca skierował pracownika na to szkolenie.
W sytuacji gdy pracownik uczestniczy w szkoleniu na polecenie pracodawcy tzn. że pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy zatem czas takiego szkolenia powinien być wliczony do czasu pracy.
Niestety przepisy prawa pracy nie nie regulują tej kwestii w sposób jednoznaczny jednak uważam, że w przypadku odmowy udziału pracownika w takim szkoleniu może być potraktowane jako niewykonanie polecenia służbowego zatem skoro zostaje skierowany na takie szkolenie - czas tego szkolenia powinien zostać wliczony do czasu pracy.
Ponadto definitywnie czas szkolenia jest czasem pracy, jeżeli przypada w harmonogramowych godzinach pracy pracownika. Szkolenia takie muszą być planowane i oznaczane w harmonogramie jako czas pracy. Ewidencjonowaniu podlega jedynie czas spędzony przez pracownika na szkoleniu, który wliczany jest do czasu pracy pracownika.

Mam nadzieję, że odpowiedź okaże się pomocna.
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: szkolenie w weekend, polecenie ustne A zaliczenie do...

Problematyka przez Pana opisana jest dosyć skomplikowana.
Przepisy prawa pracy nie regulują wyraźnie zasad wliczania szkoleń do czasu pracy. Zaliczeniu do czasu pracy z mocy prawa podlegają jedynie szkolenia wstępne i okresowe z zakresu bhp (art. 237(3) § 3 K.p.).

oprac. : Anna Telec / Płace w firmie eGospodarka.pl › Prawo › Prawo pracy › Szkolenie pracownika a czas pracy

W świetle art. 128 kp czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Szkolenie odbywające się w godzinach będących dla pracownika normalnymi godzinami pracy jest wliczane do czasu pracy.

Problem pojawia się, jeżeli szkolenie prowadzone jest poza tymi godzinami. W takiej sytuacji decydujący jest tryb skierowania na szkolenie – jeżeli pracownik uczestniczy w nim na polecenie pracodawcy, należy przyjąć, iż jest to czas pracy, jeśli szkoli się z własnej inicjatywy – nie będziemy mieli do czynienia z czasem pracy w rozumieniu art. 128 kp.

Jeśli pracownik nie może odmówić udziału w szkoleniu, udział w szkoleniu należy traktować jako wykonanie polecenia służbowego, a tym samym czas szkolenia uznać za czas pracy. Ważne jest także, czego szkolenie odbywające się po godzinach dotyczy. Jeżeli są to umiejętności przydatne tylko u danego pracodawcy, w zasadzie powinno się przyjąć, że mamy do czynienia z czasem pracy.

Czas pracy w 2014 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 97 (1034) z dnia 5.12.2013

Zaliczeniu do czasu pracy z mocy prawa podlegają jedynie szkolenia wstępne i okresowe z zakresu bhp (art. 2373 § 3 K.p.). Szkolenia te przeprowadzane po godzinach pracy lub w dniu wolnym mogą spowodować przekroczenie norm czasu pracy i konieczność rekompensaty powstałych w ten sposób nadgodzin. W przypadku pozostałych rodzajów szkoleń przepisy nie rozstrzygają o konieczności ich zaliczania do czasu pracy. W literaturze przedmiotu można spotkać w tej kwestii dwa różne stanowiska.

Z pierwszego z nich wynika, że pracownik uczestniczący w szkoleniu wykonuje polecenie pracodawcy pozostając w jego dyspozycji. Jako argument na poparcie tego poglądu przywołuje się uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 25 stycznia 2005 r., sygn. akt I PK 144/04. Sąd Najwyższy uznał w nim, że praktyczne szkolenie pracowników powinno odbywać się w ramach stosunku pracy, natomiast poza tym stosunkiem może być organizowane tylko wtedy, gdy szkoleniowy cel i metody działania wyraźnie dominują nad wykonywaniem obowiązków pracowniczych.

Zaliczeniu do czasu pracy powinny bezwzględnie podlegać te szkolenia, które są niezbędne do wykonywania umówionej pracy lub służą podniesieniu kwalifikacji wymaganych dla danego rodzaju pracy. Natomiast służące podniesieniu ogólnych kwalifikacji pracownika lub zdobyciu wiedzy, która może być wykorzystana nie tylko na rzecz obecnego pracodawcy, mogą odbywać się poza czasem pracy.

Warunkiem uznania, że dane szkolenie nie musi być zaliczone do czasu pracy jest również dobrowolność uczestnictwa ze strony pracownika. O ile udział w szkoleniu organizowanym po godzinach pracy jest dobrowolny, a inicjatywa pracodawcy kończy się na skierowaniu do pracowników niewiążącej oferty podnoszenia kwalifikacji, brakuje podstaw dla odgórnego zaliczenia czasu jego trwania do czasu pracy.

Natomiast Państwowa Inspekcja Pracy prezentuje stanowisko, że w trakcie uczestnictwa w szkoleniu pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy, a brak jest wyraźnego przepisu zobowiązującego do zaliczania szkoleń do czasu pracy.

konto usunięte

Temat: szkolenie w weekend, polecenie ustne A zaliczenie do...

Witam.

Sprawa wygląda tak: jest to weekend, ale jako że to szpital, więc godziny pracy są zawsze (chyba).
Pracownik ma wyznaczony tzw dyżur, ale realnie zmianę 12h w dniu w którym odbywa się szkolenie.
Osoba odpowiedzialna za grafik w tej sytuacji po przypomnieniu o tym, że pracownik jest na szkoleniu - po prostu przesunęła dyżur, odmawiając udzielenia urlopu szkoleniowego.
Sytuacja w 100% realna, aktualna.
Co można zrobić? Na co się powołać.
Donata H.

Donata H. Kadry w pigułce to
Twój pratyczny
przewodnik po
świecie p...

Temat: szkolenie w weekend, polecenie ustne A zaliczenie do...

Witaj Marku,

rozumiem, że dyżur został wyznaczony w grafiku mimo, że pracownik miał już wcześniej udzieloną zgodę na urlop szkoleniowy?
Czy jest to szkolenie obowiązkowe, wymagane przepisami?
Pracodawca może najpierw udzielić zgody na urlop szkoleniowy a następnie zobowiązać pracownika do stawienia się w pracy, zwłaszcza że w przypadku pracy w szpitalu - zdrowie i życie pacjentów jest najważniejsze i najważniejsze jest zapewnienie ciągłości udzielanych świadczeń zdrowotnych a ponadto to pracodawca jest organizatorem pracy w danym zakładzie.
Osoby ustawiające grafik to najczęściej bezpośredni przełożeni, ordynatorzy, oddziałowe, które w imieniu dyrektora organizują pracę na oddziale zatem mają możliwość wydawania decyzji w tym zakresie.
Poszukujesz potwierdzenia, że można było odmówić udzielenia urlopu szkoleniowego mimo wcześniej wyrażonej zgody i zobowiązać pracownika do pracy w danym dniu?Pytanie nie jest dla mnie do końca jasne.

konto usunięte

Temat: szkolenie w weekend, polecenie ustne A zaliczenie do...

Cześć!
Sprawa od kiedy pisałem moim zdaniem stała się jaśniejsza, chociaż móże mi się wydaje.
Szkolenie odbywa się pn-wtorek, praktycznie idealnie w typowych godzinach pracy. Czy skoro nie jest to weekend to istnieją większe przesłanki by żądać uznania tego jako godzin pracy? W innych szpitalach uznano, a tutaj nie... Czy jednostki publiczne nie powinny stosować tej samej wykładni ?

konto usunięte

Temat: szkolenie w weekend, polecenie ustne A zaliczenie do...

Jest to z pewnością argument przemawiający za zaliczeniem szkolenia do czasu pracy.

Następna dyskusja:

Ewidencja czasu pracy - szk...




Wyślij zaproszenie do